Drewno w aranżacji wnętrz - 9 świetnych pomysłów! | homify

Drewno w aranżacji wnętrz – 9 świetnych pomysłów!

Homify Polska Homify Polska
Rustykalny salon od Andrea Rossini Architetto Rustykalny
Loading admin actions …

Drewno jest materiałem biologicznym, pochodzącym z żywego organizmu, pod wpływem czynników zewnętrznych: wilgoć, temperatura, uszkodzenia mechaniczne zmienia swoją strukturę, dlatego dobrze jest o tym pamiętać i używać regularnie preparatów przeznaczonych specjalnie do drewna. Drewno jest materiałem bardzo dostępnym na rynku w swej różnorodności, mnogości gatunków, koloru, faktury, formy i właściwości. Daje nam to bardzo duże możliwości, aby wprowadzić drewniane wykończenia we wnętrza naszych domostw. Drewno powinno charakteryzować się równomiernym rozłożeniem słojów i przebiegiem włókien równoległym do podłużnej osi. Elementy drewniane nie powinny mieć sęków, pęknięć, uszkodzeń wywołanych przez pasożyty,  przebarwień i zgniłych fragmentów. Tylko materiały wolne od wymienionych cech należy wykorzystywać jako materiał do drewnianych wykończeń naszych domów. Praktycznie z drewna odpowiednio obrobionego można zrobić wiele pięknie wyglądających drewnianych wykończeń w naszych pomieszczeniach służącym nam w codziennym życiu. Gdy zabezpieczymy odpowiednio powierzchnię drewna, wykończymy woskiem lub lakierem,  to drewniane wykończenia da się zastosować praktycznie w każdym wnętrzu i na każdej powierzchni, nie tracąc przy tym żadnych walorów użytkowych. Odpowiedni wybór gatunku drewna z uwzględnieniem jego miejsca przeznaczenia oraz prawidłowy dobór preparatów ochronnych, to klucz do sukcesu, cieszenia się naturalnym pięknem drewna nawet przez kilkadziesiąt lat. Pozostaje nam jedynie wybór drewna wiążący się z kolorem, wzorzystością usłojenia, które odpowiadają naszym gustom estetycznym. Nie ukrywając jednym, być może nawet najważniejszym czynnikiem jakim się kierujemy to nasze fundusze jakimi dysponujemy mogącymi przeznaczyć na wprowadzenie do naszych wnętrz drewnianych wykończeń.

Drewno we wnętrzach

Przed przystąpieniem do pomysłów na drewniane wykończenia w naszych wnętrzach, należy bardzo dokładnie zastanowić się nad wyborem drewna które będziemy wykorzystywać, zwrócić szczególną uwagę na jego trwałość, pamiętając o kosztach przyszłej pielęgnacji i konserwacji drewnianych wykończeń. Do drewnianych wykończeń wybierać należy materiały drewniane wysokiej jakości, dobrze wysuszone i odpowiednio przygotowane do montażu w pomieszczeniach. Pamiętać należy, aby drewniane wykończenia miały zapewnioną dobrą ochronę przeciwwilgociową i przeciwogniową – do tego celu istnieją pewne preparaty zabezpieczające. Ważne jest też zabezpieczenie drewnianych wykończeń przed pasożytami, zalecane jest pokrycie drewnianych wykończeń impregnatami o działaniu pleśnio- i grzybobójczymi. Decydując się na zastosowanie drewna w naszych domach musimy znać najpierw jego przeznaczenie, gdyż nie wszystkie gatunki drewna nadają się do wszystkiego. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej jego pielęgnacji i odpowiednim doborze preparatów ochronnych. Wybór farb, lakierów również zależeć będzie od gatunku drewna, gdyż inny lakier trzeba zastosować do gatunku drewna liściastego, inny do gatunku drewna iglastego, a jeszcze inny do gatunku drewna egzotycznego. Wynika to z różnicy w budowie poszczególnych gatunków, jego twardości, nasyceniem olejków eterycznych, żywicy itp. Pomocą dla doboru dobrych pomysłów mogą służyć specjalistyczne projekty. Dobrze zaimpregnowane drewno, może także służyć za nowoczesną elewację.

Zalety drewna

Najważniejszą zaletą drewna to, że jest naturalne, ekologiczne a więc nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. Drewno jest odporne na wiele czynników chemicznych, jest bardzo dobrym izolatorem termicznym i elektrycznym. Drewniane wykończenia odpowiednio obrobione, zaimpregnowane, utrzymane i konserwowane mogą służyć bardzo długie lata nie tracąc na swoim pięknie i modzie.

Ściany

Drewniane wykończenia ścian przeważnie wiążą się nie tylko z funkcjonalnością np. nie obijają się rogi ściany, ale także funkcję dekoracyjną mającą za zadanie uruchomić naszą wizję estetyczną. Chętnie stosujemy drewniane wykończenia jako dodatki na wypełnienie wnęk.

Podłogi

Loft w Łodzi Industrialna kuchnia od OIKOI Industrialny
OIKOI

Loft w Łodzi

OIKOI

Podłoga z drewna to bardzo trwały, długowieczny element naszych pomieszczeń; służący nawet kilku pokoleniom. Ważnym też jest czynnik zdrowotny. Dawniej stosowane były jedynie podłogi z drewna dostępnego lokalnie: parkiet dębowy, bukowy lub jesionowy. W dzisiejszych czasach przy wciąż popularnych parkietach dębowych i z jesionu możemy wybrać drzewa merbau lub orzech amerykański. Takie rozwiązanie zastosowano także przy wykończeniu tego projektu.

Sufit

Bardzo funkcjonalny jest sufit posiadający drewniane wykończenia, mogą to być drewniane kasetony, panele sufitowe lub inne drewniane wykończenia w postaci listew albo belek. Nasza pomysłowość ma tutaj wiele do popisu, można też podpatrzeć pomysły innych; ewentualnie porównać i wybrać. Sufit mający drewniane wykończenia wprowadza magiczny nastrój, sprawia, że czujemy się odlotowo. Belki drewniane na suficie czyli krokwie nie są tylko elementem dekoracyjnym, ale mają również za zadanie wzmocnienie stropu.

Meble

Wnętrze w stylu Country! Rustykalny salon od Seart Rustykalny
Seart

Wnętrze w stylu Country!

Seart

Bardzo ładnie prezentują się meble posiadające drewniane wykończenia, łączone z innymi materiałami: szkło, lustra, skóra. Drewniane meble przyciągają nasz wzrok pięknym wyglądem, ale ich długowieczność jest bardzo wielkim atutem. Jakość drewnianych wykończeń mebli góruje nad ich ceną, gdyż można powiedzieć przy wzorowym utrzymaniu są niezniszczalne.

Ramy okienne

Okna są bardzo ważne w naszych pomieszczeniach, przez okna otrzymujemy bardzo dużo światła i ciepła.  Drewno musi być odpowiednio twarde, wysokiej jakości, bardzo dobrze wysuszone i odpowiednio przygotowane do montażu w pomieszczeniach. Drewniane wykończenia naszych okien to uczucie ciepła i radości w naszych domach.

Drzwi

Przy wyborze drzwi zawsze musimy pamiętać, że najważniejsza jest jakość. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane na drewniane wykończenia drzwi to buk, dąb i jesion. Drewniane wykończenia drzwi zrobione z bardzo dobrego drewna mogą służyć na bardzo długie lata. Jeżeli potrzebna pomoc przy urządzaniu salonu, skorzystaj z pomysłów znajdujacych się na tej stronie.

Dodatki

apartament na ursynowie Nowoczesna łazienka od PIKSTUDIO Nowoczesny
PIKSTUDIO

apartament na ursynowie

PIKSTUDIO

Na wszelkie dodatki z drewna jakie użyjemy do wystroju naszych wnętrz w łazience czy w saloniku w celach nie tylko dekoracyjnych ale również funkcjonalnych w postaci blatów, półeczek, wieszaków, najbardziej nadają się gatunki egzotyczne. Jest to drewno o bardzo wysokiej gęstości i twardości; wytrzymałość drewna egzotycznego bez impregnacji jest kilkakrotnie wyższa od impregnowanego drewna innych gatunków. Drewno egzotyczne posiada niepowtarzalne i oryginalne układy słoi oraz niezwykłą paletę kolorystyczną od bieli po czerń. Dzięki swym walorom drewno egzotyczne ma wielu zwolenników na świecie.

Czy zdecydujesz się na wprowadzenie drewnianych wykończeń do Twojego mieszkania?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu