5 najpopularniejszych dachów | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

5 najpopularniejszych dachów

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Willa Wrocław Klasyczne domy od ASA Autorskie Studio Architektury Klasyczny
Loading admin actions …

W dzisiejszym artykule zajmiemy się wyróżnieniem podstawowych rodzajów dachów. Odpowiemy Wa, na pytanie, które z nich cieszą się największą popularnością oraz szczegółowo opiszemy wady i zalety odpowiednich rodzajów. 

Na początku przeanalizujmy dokładnie co oznacza pojęcie dach, jakie są jego podstawowe funkcje oraz jak wygląda jego konstrukcja. Otóż dach to nic innego jak najwyższa część budynku, której zadaniem jest przykrycie go oraz ochrona przed zmianami atmosferycznymi. Tak w skrócie można by wyrazić na czym polega funkcja dachu. Jednak podstawową kwestią jest jego konstrukcja. Porządna, solidna, która przetrwa nawet najcięższe warunki pogodowe. Konstrukcja dachu w budynkach o średniej wielkości ( to zazwyczaj domy jednorodzinne) wykonana jest z drewnianych belek. Oczywiście kwestią niezwykle istotną jest wybór odpowiedniego drewna. Najlepiej sprawdza się drewno z drzew iglastych. W budownictwie jednorodzinnym przeważają świerk oraz sosna, która jest tańsza. Te gatunki drewna posiadają odpowiednie parametry mechaniczne i są względnie tanie. Drewno na więźbę dachową powinno być właściwie przesuszone i zaimpregnowane przed działaniem czynników atmosferycznych, szkodników oraz pleśnią i ogniem. Natomiast w budynkach większych, gdzie odległości między ścianami zewnętrznymi są bardziej pokaźne stosuje się konstrukcje stalowe, żelbetowe lub z drewna klejonego. 

Jeżeli uporamy się już z więźbą dachową możemy przejść do pokrycia dachu, które zależy od strefy klimatycznej, lokalnej architektury oraz designu budynku. Wykorzystuje się zarówno tradycyjne pokrycia dachu, takie jak strzecha czy łupek bądź bardziej współczesne, nowoczesne rozwiązania, które zawierają membrany izolacyjne oraz warstwy wodoodporne. Jednak pokrycia sztuczne coraz częściej wygrywają z tymi tradycyjnymi głównie dzięki cenie, funkcjonalności oraz bezpieczeństwie. 

Dach płaski

Dach płaski nam Polakom kojarzy się z brzydkimi, betonowymi konstrukcjami pozbawionymi jakichkolwiek elementów architektury współczesnej. Domy z dachem płaskim to bardziej klockowate, masywne budynki, które z nowoczesnym designem nie mają nic wspólnego. Chociaż jakby spojrzeć za granice naszego kraju to coraz częściej widzi się jak wzrasta popularność domów z płaskim dachem. Coraz częściej to bardzo nowoczesne niemalże futurystyczne budynki, które dzięki wykorzystaniu tego rodzaju dachu posiadają wiele istotnych zalet. Przede wszystkim płaski dach pozwala na zagospodarowanie całej powierzchni piętra. Nie ma mowy o spadzistym poddaszu, które jest niezwykle ciężkie w aranżacji. Coraz częściej w nowoczesnych konstrukcjach budynków dach płaski traktuje się jako możliwość  urządzenia sobie małego, przytulnego ogrodu, który będzie w stanie zrekompensować nam np. małą działkę. Płaski dach to również niższe rachunki za ogrzewanie, ponieważ znakomicie dociepla nam dom, dzięki grubej warstwie betonu. 

Dach jednospadowy

Dom Jednorodzinny PW bryła Nowoczesne domy od Innebo Nowoczesny
Innebo

Dom Jednorodzinny PW bryła

Innebo

Dach jednospadowy wyglądem przypomina płaski dach jednak to coś pomiędzy dachem płaskim a dachem spadzistym dwuspadowym. Jest to więc świetna alternatywa dla osób, które szukają prostego typu dachu o nieskomplikowanych kształtach oraz tanich kosztach budowy. Dach jednospadowy jest zwany również dachem pulpitowym. Jest on z pozoru łatwy do wykonania jednak musimy pamiętać o odpowiednim kącie nachylenia, który jest stosunkowo niewielki. Bardzo ważnym elementem podczas projektowania budynku jest uwzględnienie czynników zewnętrznych, chodzi głównie o wiatr i śnieg. Pod uwagę trzeba wziąć rodzaj terenu oraz strefy wiatrowej. W zależności od stref lokalnych warunki zewnętrzne będą się znacznie różniły. 

Dach dwuspadowy

Projekty domów - House 27.1 - realizacja Nowoczesne domy od homify Nowoczesny
homify

Projekty domów – House 27.1 – realizacja

homify

Dach dwuspadowy to najbardziej tradycyjne rozwiązanie w polskim krajobrazie, a zarazem najprostsze w konstrukcji. Zwane również dachem dwupołaciowym, składa się z dwóch przeciwległych płaszczyzn połączonych w kalenicy, czyli najwyższej części dachu utworzonej na przecięciu połaci dachowych. Cechą charakterystyczną dachu dwuspadowego jest występowanie trójkątnych ścian bocznych, potocznie zwanych szczytami. W porównaniu do innych dachów najlepiej spełnia swoje funkcje ochronne. Woda deszczowa spływa od razu do odpływów rynnowych natomiast śnieg nie zalega na dachu. Prosta i oszczędna forma dachu dwuspadowego sprawiają, że jest on lubianym elementem nowoczesnej architektury oszczędnej w środkach. Jak dom ze zdjęcia powyżej, który powstał dzięki całkowitemu zaangażowaniu pracowni architektonicznej Majchrzak. Dach dwuspadowy to ogrom zalet, jednak w przeciwieństwie do dachu płaskiego nie ma mowy o zagospodarowaniu całego piętra. Ten typ konstrukcji posiada typowe poddasze, które możemy zaaranżować na pokój dla dziecka bądź garderobę. Oczywiście w zależności od potrzeb właścicieli. 

Dach czterospadowy

Dach czterospadowy to również dach zwany czteropołaciowym lub kopertowym, w którym nie występują trójkątne ściany zwane szczytami. Najczęściej wykorzystywany w domach parterowych bądź z użytkowym poddaszem. Jednak przemyślmy wcześniej tę decyzję, bo mimo tego, że dach czterospadowy prezentuje się na prawdę atrakcyjnie to posiadanie poddasza w tym przypadku wiąże się z wieloma trudnymi wyborami, ponieważ przestrzeń powstała na skutek czterech skosów pozostawia niewiele funkcjonalnej przestrzeni, którą da się praktycznie zagospodarować. Na rzucie dach czterospadowy przypomina kopertę stąd też jego nazwa kopertowy. Wszystkie połacie stykają się w narożach, które utrudniają wykonanie pokrycia. Dlatego tez dach czterospadowy jest znacznie droższy niż pozostałe, wcześniej omówione rodzaje dachów. 

Dach mansardowy

Dach mansardowy to typ dachu łamanego, w którym każda z połaci składa się z dwóch części, górnej, która posiada mniejszy kąt nachylenia oraz dolnej – stromej, która zwiększa możliwość użytkowania poddasza. W zasadzie stroma część dachu zastępuje ścianę zewnętrzną co umożliwia zamontowanie okien. Jej kąt nachylenia wynosi nawet powyżej 80 stopni. Możliwość użytkowania poddasza to  świetna alternatywa dla osób pragnących  użytecznie oraz racjonalnie zagospodarować tę przestrzeń. Dzięki pełnowartościowej (czyli wyższej niż 1,9 m) powierzchni użytkowej możemy bez problemu komfortowo umeblować poddasze.  Dom z dachem mansardowym posiada cechy domu z dachem dwuspadowym. Jednak jest coraz rzadziej wykorzystywany w nowoczesnej architekturze mimo oryginalnego wyglądu. 

Więźba dachowa – rodzaje

Jak już wcześniej wspomnieliśmy więźba dachowa to drewniany bądź stalowy szkielet dachu, który przenosi obciążenie z pokrycia dachowego. Typ konstrukcji więźby dachowej zależy od typu dachu jaki przewiduje projekt. Budowa więźby dachowej składa się z krokwi, czyli elementów na których opiera się całe pokrycie dachu oraz płatwi, czyli poziomych belek które stanowią podporę krokwi. Występują trzy podstawowe rodzaje więźb dachowych, które są najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych. Należą do nich: więźba krokwiowo-belkowa, więźba jętkowa oraz więźba płatwiowo-kleszczowa. 

Pierwsza z nich, czyli więźba krokwiowo-belkowa jest najprostszą konstrukcją dachu. Taki układ zalecany jest w przypadku budowy małych domków letniskowych. Rozpiętość dachu w świetle ścian nie powinna przekraczać 7,0 m, a pochylenie połaci dachowej nie powinno być większe niż 45 stopni. Drugim wyróżnionym rodzajem więźby dachowej jest więźba jętkowa, stosowana głównie przy większych wymiarach domu. Bardzo często wykorzystywana w domach z użytkowym poddaszem, ponieważ pozwala uzyskać odpowiedni kształt pomieszczeń. Natomiast trzecia więźba płatwiowo-kleszczowa jest najczęściej stosowaną i najbardziej uniwersalną więźbą dachową. Można ją wznosić zarówno w domach jednospadowych, dwuspadowych jak i płaskich oraz stromych. Jednak pamiętajmy, że rodzaj odpowiedniej więźby dachowej zależy tylko i wyłącznie od projektu. 

Na jaki rodzaj dachu zdecydowalibyście się?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu