Nietypowy dom parterowy! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Nietypowy dom parterowy!

Aśka Warchał Aśka Warchał
FAMILY HOUSE IN OŘECH,CZECH REPUBLIC Minimalistyczne domy od MARKÉTA CAJTHAMLOVÁ, ARCHITEKTONICKÁ PROJEKČNÍ KANCELÁŘ Minimalistyczny
Loading admin actions …

Domy parterowe stają się coraz popularniejsze także i w Polsce, chociaż decyzja o wyborze takiego projektu wciąż jest uznawana za odważną. A przecież zalet jest co niemiara! Budowa własnego domu to inwestycja na długie lata, prawdopodobnie na całe życie. Warto zatem pomyśleć o przyszłości, kiedy na starość wymyślna klatka schodowa może okazać się dla nas przeszkodą nie do pokonania. To bez dwóch zdań doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy dom marzeń postanowili wznieść dla siebie na emeryturze. Ale domy parterowe są wspaniałe także dla rodzin z małymi dziećmi! Nie musimy instalować barierek, obawiać się o każdy krok naszej pociechy.

Moglibyśmy tak mnożyć argumenty lecz lepiej pokażmy Wam piękny dom parterowy od czeskiej architekt Markety Cajthamlovej. Uwaga! Po jego poznaniu możecie całkowicie zmienić zdanie o parterówkach…

Dom czy rząd domów?

Chociaż z tej perspektywy wydawać może się osiedlem, patrzymy na jeden dom parterowy o nadzwyczaj interesującym planie. Z prostej linii głównego korpusy wyrastają kolejne moduły, niczym kolejne kręgi kręgosłupa. Nie rozkładają się jednak symetrycznie Pozwala to na doskonałe doświetlenie wnętrz, na znakomite doświetlenie wnętrz. Decydując się na dom parterowy pamiętajmy, że istnieje jeden wymóg absolutnie konieczny – duża działka! W przeciwnym razie budować będziemy tuż przy ogrodzeni i ani nie zapewnimy sobie pięknych widoków, ani nie pozwolimy światłu znaleźć drogi do środka.

Piękno cegły

Modułom z przeszkleniami odpowiadają przeszklenia ścian głównego korpusu. Z tej strony wystające ściany są zamknięte, chronią miejsca, w których ważna jest prywatność mieszkańców. Pomiędzy nimi znalazły się wysypane kamyczkami rabaty z zieloną roślinnością. Obejście domu wysypane jest żwirem. Mamy teraz dobrą okazję przyjrzeć się pięknej ciemnej cegle, której faktura ożywia ściśle geometryczną bryłę.

Ukryte pomieszczenia

Zauważyliście otwory w murze? Tak wyglądają one od wewnątrz ukrytej w nim łazienki. Oczywiście z tej strony osłania je właściwe okno, by zapewnić izolację. W tej sposób możliwe było nawiązanie do tradycyjnej ceglanej architektury. Ciemne okno z ciemną cegłą kontrastują z bielą łazienki. Postawiono tutaj na nowoczesność i maksymalną prostotę.

Nowoczesne wejście główne

Jeszcze na chwilę wychodzimy na zewnątrz, by poznać oryginalne wejście do budynku, stworzone z betonowych płyt. Osłania ono dom przed wzrokiem przechodniów oraz już od progu wprowadza gości w atmosferę nowoczesności. Jego zadaszenie z otwarciem na środku prezentuje się niezwykle efektownie.

Jasny przedpokój

Wita nas niezwykle jasny przedpokój, gdzie jedynym ciemnym elementem jest drewniana ława, będąca jednocześnie półką na buty. Biały wieszak połączony z lustrem zajmuje prawie całą szerokość kremowej ściany. Nasz wzrok przyciągają jednak przeszklenia, za którymi znajduje się rabata, wyglądająca z tej perspektywy niczym akwarium.

Spodobało się Wam to pomieszczenie? Koniecznie zajrzyjcie tutaj: 5 sposobów na jasny przedpokój!

Otwarty pokój dzienny

Podążamy w głąb domu, aż korytarz zawiedzie nas do ogromnej przestrzeni otwartej, zawierającej w sobie salon, jadalnię oraz kuchnię. Gama barw jest niezwykle stonowana, także tutaj dominuje biel wraz z kremowym. Meble jadalni zostały wykonane z naturalnego drewna, ich design jest niezwykle lekki. Kontrastują tym samym z masywnymi, wygodnymi kanapami salonu. Różne odcienie szarości tapicerki oraz poduszek prezentują się znakomicie pod praktycznym świetlikiem.

Sypialnia miejscem relaksu

Nasz spacer kończymy w sypialni głównej, prosty korytarz prowadzi wprost do niej. Znajdujemy tutaj prawie lustrzane odbicie przedpokoju – także tu rabata wygląda niczym akwarium, całość projektu spina się niczym klamrą, a my możemy budzić się i zasypiać podglądając naturę.

Czy parterówka mogłaby zostać Waszym domem marzeń?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu