7 świetnych pomysłów na ogród we wnętrzach! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

7 świetnych pomysłów na ogród we wnętrzach!

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Eklektyczny ogród zimowy od Aledoconcept Eklektyczny
Loading admin actions …

Zieleń tworzy przyjazny i zdrowy klimat w naszym domu. Nie trzeba nikogo przekonywać, że rośliny wokół nas – to same zalety. Oprócz elementu dekoracyjnego, dodatkowo oczyszczają i nawilżają powietrze w naszych domach. Kwiaty pobierają szkodliwy dla człowieka dwutlenek węgla i wytwarzają tlen. Niektóre rośliny mają zdolność do pochłaniania z otoczenia szkodliwych substancji lotnych, inne jonizują ujemnie powietrze. Posadzone wzdłuż hałaśliwej drogi tworzą ścianę dźwiękochłonną i dają schronienie zwierzętom. Ich kolor działa na ludzi uspokajająco i relaksująco. Podczas letnich upałów miło jest usiąść w ich cieniu, który dostarczy  uczucia chłodu i pozwoli odpocząć. Przedstawiamy wam kilka ciekawych sposobów na wykorzystanie roślin w aranżacji wnętrz!

Ogród zimowy

Ogród zimowy jest marzeniem niejednej kobiety. Zmienna aura i surowy klimat przyczynił się do popularyzacji mody na tego rodzaju ogrody. Ogród zimowy największą popularnością cieszy się w Europie Zachodniej, skąd też przywędrował do nas. W krajach skandynawskich i Wielkiej Brytanii takie ogrody powstają tak szybko, jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Każdy chce przedłużyć sobie lato w tym zimnym i deszczowym klimacie.

Dobudowa ogrodu zimowego jest nie lada sztuką, musimy spełnić wiele warunków by cieszyć się naszym zielonym salonem podczas złej pogody. Ogród ten jest pewnego rodzaju oranżerią i dobudowywany jest przeważnie do domu jednorodzinnego. Kształt ogrodu zimowego powinien być zgodny z architekturą domu. Podstawowymi materiałami wykorzystywanymi do jego budowy są: metal i szkło. Najprostszym sposobem jest urządzenie ogrodu dobudowując go do werandy. Dobrym pomysłem na ogród pod szkłem jest wykorzystanie narożnika domu. Wtedy szklana budowla okala dwie ściany domu i swoim kształtem przypomina altanę. Dodatkową zaletą takiego usytuowania przybudówki jest lepsze naświetlenie wnętrza oraz zapewnienie dodatkowej ochrony przed wiatrem.

Warunki jakie stworzymy roślinom zależeć będą od położenia ogrodu w odniesieniu do stron świata. Najlepsze warunki uzyskamy gdy ogród dobudujemy do zachodniej lub wschodniej ściany. Usytuowanie go od południowej strony spowoduje przegrzewanie się wnętrza. Nadmiar nasłonecznienia szkodzi nie tylko nam ale i wielu naszym roślinkom. Szybkie parowanie wody z podłoża, poparzenia słoneczne liści i kwiatów, rozwój wielu chorób – to tylko niektóre objawy złego położenia ogrodu i silnego wpływu słońca. Strona północna jest najmniej wskazana, jeśli jednak posiadamy ogród z jej strony, wówczas należy posadzić rośliny cieniolubne, bowiem oranżeria będzie ciemna i chłodna. Gatunki kwiatów światłolubnych będą miały blade liście, wydłużone pędy a ich wzrost będzie ograniczony lub zatrzymany ze względu na niedostateczną ilość światła w pomieszczeniu.

Patio

Patio jest to wewnętrzny dziedziniec w domu mieszkalnym, z którego prowadzą wejścia do poszczególnych pomieszczeń budynku. Ma zwykle kształt kwadratu lub prostokąta, otoczony jest z wszystkich stron murem, często z krużgankami i wejściem głównym. Podłoga w patio jest wyłożona płytkami kamiennymi, a jego wnętrze ozdobione jest roślinami w doniczkach i małymi formami architektury, do których można zaliczyć m.in. fontanny, posągi, dzbany czasem baseny.

 Taka forma dziedzińca występuje w architekturze hiszpańskiej, portugalskiej i iberoamerykańskiej. Dawniej patio budowane było w bogatych domach, pałacach i willach, głównie w Hiszpanii i Portugalii. We współczesnym świecie nazwy patio używa się również do określenia małego dziedzińca pełniącego funkcję dekoracyjną domu.

Na powyższym zdjęciu zaprezentowano patio, w którym znajduje się uroczy ogród zimowy w wykonaniu Autorskiego Studia Projektu QUBATURA w Piasecznie.

Loggia

Loggie najprościej określić jako balkony wnękowe. Loggia najczęściej znajduje się na piętrze lub na obu kondygnacjach budynku, jedna nad drugą. Ciąg kolumn lub arkad zastępuje jedną zewnętrzną ścianę loggii, dzięki którym zyskuje się widok na panoramę ogrodu i otaczającego krajobrazu. Loggia jest miejscem przeznaczonym na wypoczynek i relaks, racząc tym samym odpoczywających wspaniałymi widokami. Wygodne fotele i sofy zapraszają na chwilę wytchnienia, która jest tak potrzebna w tym zabieganym obecnie świecie. Aby relaks na loggii był jeszcze bardziej przyjemny warto miejsce to nastrojowo udekorować, świetnie sprawdzą się wszelkie lampiony oraz oczywiście kwiaty. Można je umieścić wzdłuż balustrady, postawić na stoliku czy zawiesić na ścianie, gdziekolwiek je umieścimy – z pewnością sprawią, że loggia będzie się jeszcze lepiej prezentować. Przed doborem kwiatów należy jednak zwrócić szczególna uwagę na warunki, w jakich będą się znajdowały, czyli: nasłonecznienie, wiatr, stronę świata itp., po czym dobrać te najbardziej odpowiednie.

Loggie są budowane głównie w domach piętrowych a ich długość może sięgać całą szerokość budynku lub ograniczyć się tylko do szerokości jednego pokoju. Czasem przedłużeniem loggii jest balkon wystający poza obrys budynku i tym samym zmniejszający straty w powierzchni użytkowej mieszkania. Przesunięcie ściany w głąb pokoju odgradzającej loggię od reszty pomieszczenia zmniejsza powierzchnię tego pokoju, dlatego też takie rozwiązanie nie jest często stosowane.

W okresie włoskiego renesansu była bardzo częstym elementem wykorzystywanym w architekturze i stanowiła piękną ozdobę budynku ze swoimi oryginalnymi arkadami i rzeźbionymi kolumnami. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że loggie w okresie gotyku istniały jako samodzielne, ozdobne i otwarte pawilony służące ówczesnym ludziom jako miejsce spotkań i zebrań bractw i cechów.

Duże okna

Nowoczesny ogród zimowy od homify Nowoczesny

Planując zakup roślin do domu musimy kierować się nie tylko naszymi upodobaniami, ale przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na wielkość okien, stronę geograficzną, na którą okna wychodzą oraz ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Optymalnym miejscem na nasze roślinki jest duże okno, najlepiej takie, które zajmuje niemalże całą ścianę i jest wbudowane od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Niestety, nie wszystkie mieszkania posiadają duże okna. Generalną zasadą jest to, że czym większe okno, tym więcej światła wpada do domu, a tym samym o tyle lepiej czują się kwiaty. W momencie gdy chcemy ograniczyć emisję promieni słonecznych w godzinach południowych wystarczy zawiesić firankę czy osłonić je roletą. Dodatkowym atutem dużych okien jest fakt, iż możemy umieścić kwiaty w doniczkach nie tylko na parapecie, ale również w dalszych częściach pokoju. Nie należy zapominać o tych gatunkach roślin, które są cieniolubne i nie przepadają za bezpośrednim słońcem.

Mnóstwo roślin

Dekorując wnętrze domu roślinami trzeba wziąć pod uwagę: wielkość mieszkania, gabaryty okien i ilość światła wpadającego do wnętrza, a także poczucie estetyki. Nie bez znaczenia jest to, czy w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta. Istnieje wiele roślin zdobiących domy, które są trujące. Po zjedzeniu trującej roślinki nasz pupil może ciężko zachorować. Niektóre kwiaty posiadają także drażniący skórę sok w postaci białego mleczka bądź kolce, którymi dzieci mogą się skaleczyć.

Przy komponowaniu kwiatowej aranżacji weźmy pod uwagę warunki, w jakich rośnie ona w naturalnym środowisku. Dobierajmy kwiaty tak, aby obok siebie znajdowały się rośliny lubiące podobne warunki. Mniejsze kwiaty możemy poustawiać razem, po kilka sztuk. Bardzo duże kwiaty, które zajmują dużą przestrzeń, lepiej eksponować samotnie. Choć nie do końca nadają się one do małych pomieszczeń, za to wspaniale udekorują duży salon czy sypialnię. Rośliny cieniolubne ustawmy w wilgotnej łazience, kuchni czy na parapecie okna północnego. W małych pomieszczeniach postawmy nacisk na rośliny pnące. Zawieszone na ścianach nie zagracają małej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem jest posadzenie roślin pnących w donicach z drabinkami, które z czasem stworzą żywy parawan w domu. Mała przestrzeń przeładowana roślinnością może niekorzystnie przytłoczyć wnętrze. Możemy łączyć także rośliny na zasadzie kontrastów kolorów ich liści czy kwiatów. Ogranicza nas pod tym względem jedynie nasza pomysłowość oraz warunki potrzebne kwiatom do ich życia. Umieszczone w ciemnych kącie rośliny można doświetlać sztucznym oświetleniem. Lampy dodatkowo będą ciekawym elementem dekoracyjnym pokoju. Nie sposób przygotować gotową receptę na udekorowanie domu kwiatami, ile domów i ile jest ich właścicieli, tyle jest pomysłów wykorzystania kwiatów w aranżacji mieszkań. Wszystkie różnią się od siebie wielkością, sposobem wykorzystania przestrzeni, upodobaniami ich właścicieli, a przede wszystkim czasem, jaki możemy poświęcić na pielęgnowanie naszych kolorowych ulubieńców.

Ogród wertykalny

Żywy ogród w mieszkaniu zajmujący mało miejsca? To nie żart. Takim rozwiązaniem jest ogród wertykalny, który umożliwia sztuczne zbudowanie pionowych ścian i posadzenie w nich żywych roślin tworząc z nich tzw. żywe ściany. Swoją konstrukcją ogród wertykalny naśladuje naturalne środowisko życia niektórych roślin. Jest to system połączonych razem ze sobą takich samych elementów posiadających specjalne otwory na posadzenie roślin, oraz otwory służące do montażu na metalowym stelażu, który mocuje się na ścianie. Cały system nawadniania i odżywiania roślin jest automatyczny, co ucieszy niejednego zabieganego właściciela tej nietypowej, żywej ozdoby. W Polsce taki system aranżacji jest nowością wprowadzoną niedawno na rynek. Takie żywe ogrody są niezwykle dekoracyjne, a także dodatkowo działają jako izolator ściany. Na małej pionowej powierzchni można posadzić dużo pięknych kwiatów. Zastosowany system nawadniający jest świetnym rozwiązaniem dla zapominalskich. Urządzenie ściany kwiatów wewnątrz pomieszczenia pozytywnie wpływa na występujący w nim klimat, powietrze jest nawilżone i zjonizowane. Ogórd wertykalny jest dobrym pomysłem na aranżację balkonu, patio czy małego ogrodu. Urządzony w jasnej kuchni może posłużyć nam jako ziołowy ogródek niezbędny podczas przygotowania posiłków.

Ogród ziołowy

KUCHNIA MAMY Rustykalna kuchnia od anna jaje Rustykalny
anna jaje

KUCHNIA MAMY

anna jaje

Aby uprawiać zioła nie trzeba posiadać ogrodu czy działki. Często rośliny te rosną naturalnie w skrajnych warunkach. Dobrym pomysłem jest zatem założenie miniaturowego ogródka na parapecie słonecznego okna w glinianej donicy czy nawet w skrzynce balkonowej. W okresie letnim takie doniczki możemy przenieść na balkon. Zapach niektórych ziół odstrasza komary, co jest dodatkowym atutem na uprawianie tych roślin. Zioła są nie tylko zdrowe, ale mogą również w ciekawy sposób ozdobić wnętrze naszej kuchni. Pojedyncze sadzonki ziół możemy posadzić razem w jednym większym pojemniku tworząc ciekawą aranżację lub każdy gatunek w osobnej doniczce. Płytsze doniczki zastosujmy dla takich ziół, jak majeranek, tymianek czy cząber. Doniczek o większej głębokości użyjmy do posadzenia melisy, bazylii, rozmarynu i estragonu. Zioła posiadają różne systemy korzeniowe i dlatego musimy zwracać uwagę na prawidłowy sposób ich sadzenia .Do wspólnych nasadzeń nie nadaje się mięta, która szybko zagłuszy pozostałe rosnące wspólnie rośliny. Na parapecie kuchni możemy uprawiać także szałwię i oregano. Bardzo często zapominamy, że pietruszka, szczypiorek i koper są również ziołami. Ich uprawa w warunkach domowych nie powinna sprawić kłopotu. Niektórzy zapaleni ogrodnicy eksperymentują próbując wyhodować na parapecie okna kminek. Nowym i ciekawym rozwiązaniem dla uprawy ziół jest ogród wertykalny opisany powyżej.

Powyższe zdjęcie przedstawia aranżację studia Anna Jaje .

Czy wy także kochacie obecność kwiatów we wnętrzach domów i mieszkań?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu