15 kuchni z widokiem na ogród | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

15 kuchni z widokiem na ogród

homify.Pl homify.Pl
Nowoczesna kuchnia od HPONCE ARQUITECTOS Nowoczesny
Loading admin actions …

Kuchnia tuż przy ogrodzie? Właśnie tak!

Nie ma wątpliwości, że styl nowoczesny zdominował architekturę, projektowanie i aranżację wnętrz, jak awangarda, która przyniosła ze sobą ogrom pomysłów, innowacyjnych, funkcjonalnych i praktycznych rozwiązań, oraz dużo oryginalności. Ale właśnie te cechy są tymi, które sprawiają, że czujemy się niepewnie w obliczu niestandardowych pomysłów. Doskonałym przykładem takiego pomysłu jest stworzenie kuchni tuż przy ogrodzie.

Chyba, że dla Was, bezpośrednie połączenie kuchni z ogrodem brzmi całkowicie normalnie. W naszych oczach, jest to pomysł wciąż mało popularny, więc postanowiliśmy zastanowić się nad kilkoma pytaniami, które pojawiają się podczas planowania kuchni przy ogrodzie. Jesteście ciekawi do jakich wniosków doszliśmy?

​W którym miejscu kuchnia ma się łączyć z ogrodem?

Pierwsze o czym myślimy rozważając pomysł połączenia kuchni z ogrodem to: jaka przestrzeń nam na to pozwoli? W którym miejscu znajdziemy miejsce na drzwi do ogrodu? Odpowiedź jest jedna: zapewne nie znajdziecie idealnej ściany póki nie poprzestawiacie kilku mebli. Weźcie to pod uwagę.

​Po co w ogóle łączyć te przestrzenie?

Oto kolejne pytanie, które na pewno sobie zadamy. Jednak przy każdej planowanej zmianie zapewne zastanawiamy się: po co? Wśród korzyści, które od razu przychodzą nam do głowy jest fakt o wiele lepszego oświetlenia kuchni, ponieważ otwarcie jej na ogród oznacza zmniejszenie powierzchni ściany i zastąpienie jej szkłem, Poza tym, nie możemy nie wspomnieć o lepszej wentylacji pomieszczenia, która jest niezbędna w kuchni.

​Jak duża powinna być płaszczyzna łącząca?

Kluczem połączenia kuchni z ogrodem jest spora płaszczyzna szklana, niezależnie czy będzie to cała ściana ze szkła czy też same drzwi, i niezależnie od tego, w jakim materiale zostaną one osadzone. Jednak rozmiar tej płaszczyzny powinien całkowicie zależeć od nas i warunków architektonicznych pomieszczenia.

​Jakie drzwi będą najlepsze?

W otworze, który stworzymy, czyli w płaszczyźnie łączącej kuchnię z ogrodem, powinny znaleźć się drzwi, przez które powinna się spokojnie zmieścić przynajmniej jedna osoba.

Oczywiście, wybór drzwi będzie całkowicie zależał od Was i Waszego gustu. Jeżeli jednak chcielibyście usłyszeć naszą opinię, to drzwi przesuwne są bardziej praktyczne od tradycyjnych, ponieważ nie będą zabierały przestrzeni przy ich otwieraniu!

​Zasłaniać czymś przejście między kuchnią i ogrodem, czy nie?

Oczywistością jest, że drzwi pomiędzy kuchnią i ogrodem są elementem, który oddziela te dwie przestrzenie, jednak wykonane z przezroczystego materiału – nie są barierą dla wzroku. Istnieje kilka możliwości przysłonięcia ich, na chwile, kiedy chcemy w pełni oddzielić ogród od kuchni. Na dzisiejszym rynku znajdziemy szereg zasłon, żaluzji i rolet, które to umożliwią, a ich wybór powinien zależeć od Waszego gustu, wystroju wnętrza kuchni i stylu aranżacji domu, ogólnie rzecz biorąc. Zdjęcie powyżej przedstawia opcję bez żadnej zasłony – taka opcja też świetnie wygląda!

​Jak szerokie powinny być drzwi?

Mówimy o drzwiach, ponieważ są niekwestionowanymi faworytami jeżeli chodzi o sposób połączenia kuchni z ogrodem. Możemy jednak zdecydować się na przeszkloną ścianę bez drzwi, lub ogromne okno. Sama idea otwarcia kuchni na ogród zostanie osiągnięta, lecz bez dodatkowej możliwości fizycznego przejścia z jednej strefy do drugiej. Skupiając się jednak na szerokości płaszczyzny – wszystko zależy od dostępnej przestrzeni w kuchni, jak i architektury budynku, oraz wystroju wnętrza domu. Pamiętajmy, że co za dużo, to nie zdrowo, a z drugiej strony – niewielka zmiana może zostać niezauważona…

​Do jakiego stopnia można łączyć te dwie strefy?

Bardzo dobre pytanie. Skoro już decydujemy się łaczyć kuchnię z ogrodem, to do jakiego stopnia? Kiedy zauważymy nadużycie i nadmierną fuzję? Warto tu przypomnieć, że duża część połączenia będzie miała charakter wizualny, ponieważ fizycznie, będziemy w stanie przemieszczać się pomiedzy kuchnią i ogrodem jedynie przez drzwi. Okna nie dadzą nam tej możliwośzi, a zapewne z nich będzie się składała większa część naszej płaszczyzny szklanej. Jak dużą powierzchnię ściany, albo ile ścian poświęcić na ten cel – to tylko i wyłącznie kwestia gustu. Pamiętajcie jednak, że czym większy obszar szklany, tym mniej prywatności w domu.

​Jakie są inne korzyści z takiego połączenia?

Szczególnie w przypadku niewielkich kuchni, efekty takiego połączenia będą zniewalające. Poprzez szerokie wykorzystanie okien, do kuchni wpadnie bardzo dużo światła naturalnego i zyska ona dużo przestronności i świeżości. Wizualnie, będzie ona o wiele większa niż jest w rzeczywistości.

​Wystarczą jedne drzwi, by stworzyć połączenie?

Skoro drzwi są idealnym środkiem do połączenia kuchni z ogrodem, to zapewne będziecie się zastanawiać nad tym, czy dla doskonałego efektu wystarczą tylko jedne i czy można zainstalować tylko jedne. Otóż: tak dla pierwszego pytania i nie dla drugiego. Nie ma żadnych reguł, które mówiłyby o ograniczeniu liczby drzwi, ale już jedne doskonale się spiszą.

​Połączenie kuchni z ogrodem to kwestia czysto praktyczna?

Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny

Odpowiedzią na dziesiąte już pytanie jest: oczywiście, że nie! Poza oczywistymi kwestiami praktycznymi, otwarcie kuchni na ogród to ogromny plus dla aranżacji wnętrza. Dzięki dużym oknom będziemy mieli zawsze naturalny obraz przed oczami, a ilość światła naturalnego podkreśli nasze starania w kwestii aranżacji wnętrza.

​Czy to dobry pomysł, by ogród był tak blisko kuchni?

Możemy się zastanawiać nad tym, czy insekty z ogrodu nie znajdą drogi do kuchni, lub czy wilgoć z zewnątrz nie dostanie się do środka niszcząc dekorację wnętrza, lecz dobrze wykonana ściana ze szkła zapobiegnie takim nieprzyjemnościom. Nie mamy się więc o co martwić.

​Mogą to być tylne drzwi do budynku?

Oczywiście, że tak. Każde drzwi, niezależnie czy szklane, czy na parterze, czy na piętrze (na przykład balkonowe), są w rzeczywistości dodatkowymi drogami wejścia. Naturalnym i świetnym pomysłem będzie zamontowanie drzwi otwieranych z dwóch stron, żebyśmy nie musieli chodzić okrężną drogą, jeżeli bliżej nam do kuchni.

​Czy połączenie musi wyraźnie znajdować się w kuchni?

s k a n d y n a w s k i b ł ę k i t Skandynawska kuchnia od DK architektura wnętrz Skandynawski
DK architektura wnętrz

s k a n d y n a w s k i b ł ę k i t

DK architektura wnętrz

To pytanie może wydawać się dziwne na początku, bo przecież mowa o połączeniu kuchni z ogrodem. Jednak w dzisiejszych czasach, bardzo popularne stały się otwarte i łączone przestrzenie. Jednym z częstszych połączeń jest kuchnia z jadalnią. Właśnie stąd nasza odpowiedź: nie – połączenie nie musi się znajdować dosłownie w kuchni. W przypadku, kiedy kuchnia dzieli tą samą przestrzeń z inną strefą domu, spokojnie możemy stworzyć połączenie w którymkolwiek miejscu, na przykład bliżej części jadalni.

​Drzwi łączące kuchnię z ogrodem powinny się wyróżniać spośród aranżacji wnętrza?

Odpowiedźna to pytanie nie mogłaby być prostsza: drzwi nie powinny się wyróżniać. Ma to być element całkowicie spójny z ogólną aranżacją wnętrza. Gdyby tak nie było, stałyby się barierą, czymś przykuwającym uwagę w negatywny sposób. Dzieliłyby one bardziej niż łączyły.

​Czy żaluzje lub zasłony są dozwolone?

Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny

Jak widzieliśmy na wszystkich zdjęciach, najlepszym sposobem na stworzenie połączenia kuchni z ogrodem jest stworzenie szklanej ściany – lub przynajmniej fragmentu ściany. Jest to materiał przezroczysty, przez co nie tworzy bariery dla oka. Jednak wadą takiej konstrukcji będzie zmniejszenie poziomu prywatności w domu. Dlatego też, jak już wspomnieliśmy w jednym z poprzednich pytań: oczywiście, że jest dozwolone i mile widziane używanie zasłon, rolet lub żaluzji, które stworzą możliwość wyboru, czy chcemy otworzyć, czy zamknąć połączenie z ogrodem.

Podoba Wam się pomysł kuchni z wyjściem na ogród?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu