Jak perfekcyjnie urządzić otwartą strefę dzienną? | homify

Jak perfekcyjnie urządzić otwartą strefę dzienną?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
homify JadalniaAkcesoria i dekoracje Płyta MDF Biały
Loading admin actions …

Ze względu na swoją funkcjonalność otwarta strefa dzienna jest wyjątkowo popularna. Łączy pomieszczenia, które mają zupełnie inne przeznaczenie, ale nie ma między nimi żadnych ścian. Istnieje za to kilka innych sposobów, żeby taka sferę dzienną podzielić – nawet jeśli będzie to podział symboliczny.

Otwarta strefa dzienna pozwala domownikom na spędzenie większej ilości czasu we wspólnym gronie, sprawia, że mieszkanie wydaje się przestronniejsze i łatwiej jest się w takiej przestrzeni komunikować. W mniejszych mieszkaniach, w których każdy centymetr jest ważny, połączenie kuchni z salonem jest często stosowanym zabiegiem. Oddzielać je może barek, inna faktura podłogi, czy też kolor ścian – wszystko zależy od dostępnej przestrzeni i miejsca do zagospodarowania. W większych domach i przestronnych mieszkaniach łączenie kilku pomieszczeń w jedną strefę dzienną jest wykorzystywane głównie do stworzenia wspólnej strefy dla domowników, którzy w ciągu dnia są zajęci pracą i zajęciami szkolnymi, więc chcieliby jak najwięcej czasu spędzić razem w domowym zaciszu. 

Skoro mamy już strefę dzienną, ale chcielibyśmy ją w pewien sposób rozdzielić, aby każde z pomieszczeń miało swoją konkretną funkcję i aby było to widoczne – oto kilka porad na to, jak stworzyć symboliczną granicę.

Otwarta strefa dzienna – dlaczego warto?

O otwartej strefie dziennej wspomnieliśmy już nieco wyżej, jednak warto podsumować, co tak naprawdę skłania nas do porzucenia tradycyjnego układu w którym to ściany wyznaczają granice pomieszczeń. Nowoczesne wnętrza charakteryzują się funkcjonalnością i pomysłowym zagospodarowaniem przestrzeni. Pozbywając się ścian pomiędzy pomieszczeniami uzyskujemy jedną strefę do leniuchowania, zapraszania gości, spędzania czasu z rodziną, niedzielnego gotowania ze znajomymi. Takie mieszkanie można podzielić na strefę dzienną i strefę nocną, czyli sypialnie i łazienkę. Pozostałe pomieszczenia całkiem dobrze odnajdą się w symbiozie, może oprócz gabinetu. 

Jeżeli decydujemy się na otwartą strefę dzienną to w zależności od powierzchni jaką dysponujemy i bryły, mamy możliwość stworzenia jednoprzestrzennej strefy, amfiladowej, czyli takiej o nieregularnych kształtach lub zamkniętej – oznacza to, że każde pomieszczenie jest osobne o wyraźnie określonych funkcjach.

Planując strefę dzienną powinniśmy pamiętać, aby nie nadać jej zbyt wielu funkcji, co oznaczałoby ustawienie wielu mebli i akcesoriów niekoniecznie spełniających te same cele, co mogłoby stworzyć aranżacyjny chaos.

Różne materiały na podłogach

Realizacja projektu mieszkania 35m2-przed i po Interiori Pracownia Architektury Wnętrz Nowoczesna kuchnia
Interiori Pracownia Architektury Wnętrz

Realizacja projektu mieszkania 35m2-przed i po

Interiori Pracownia Architektury Wnętrz

Jednym z prostszych sposobów na wyznaczenie granicy pomiędzy pomieszczeniami jest zastosowanie różnych materiałów na podłogach, tak jak zostało to zrobione w projekcie interiori pracownia architektury wnętrz. W kuchni mamy kafelki podłogowe, a w salonie drewno – różnią się nie tylko materiałem, ale też kolorem. Dzięki temu otrzymujemy wyraźną granicę pomiędzy kuchnią a salonem. Pomimo tego, że ściany są utrzymane w podobnej kolorystyce i wystrój obu pomieszczeń jest zachowany w jednym stylu – nowoczesnym, to jasno zaakcentowany podział przez zastosowanie dwóch różnych podłóg tworzy bardzo wyraźną granicę rozdzielającą dwa pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, które w dalszym ciągu pozostają jedną strefą dzienną.

Różne poziomy podłóg

Jeżeli chcemy postawić zdecydowaną granicę pomiędzy pomieszczeniami, ale zachować wspólną przestrzeń dzienną, to mocnym akcentem są podłogi na różnych poziomach. Zróżnicowane poziomy posadzek podkreślają odrębność pomieszczeń. W tym wypadku to salon znajduje się na dole – gdzie mamy strefę odpoczynku, zaś jadalnia, a następnie kuchnia, znajdują się na wyższym poziomie. Różnica to zaledwie trzy schodki, ale nawet gdyby stanowił ją jeden, to i tak byłaby odczuwalna. 

Dodatkowym efektem uzyskanym przez takie rozwiązanie jest powiększenie przestrzeni salonu, który znajduje się na dolnym poziomie, przez co jest wyższy w porównaniu z jadalnią i kuchnią. Oznacza to, że mamy większą i bardziej swobodną strefę odpoczynku. 

Antresola

Jeżeli dysponujemy wyższym pomieszczeniem i chcielibyśmy to maksymalnie wykorzystać, to rozwiązaniem, które powinno się nam spodobać jest antresola, czyli półpiętro wydzielone z jednego poziomu. Jest to nie tylko sposób na urozmaicenie przestrzeni we wnętrzu, ale również sposób na rozdzielenie strefy dziennej. Uzyskujemy dzięki temu dodatkową przestrzeń, w której możemy mieć pokój do pracy, schowek, czy sypialnię, a wciąż pozostaje otwarta na resztę pomieszczenia. Przestrzeń na górze przenika się z tą na dole, ale stanowią osobne strefy. Pod antresolą możemy umieścić biurko, bibliotekę, aneks kuchenny, czy nawet kanapę – wszystko zależy od tego, jak dużo miejsca mamy do wykorzystania. W otwartej strefie dziennej sprawdza się przede wszystkim dlatego, że domownicy mogą się ze sobą bez problemów komunikować, chociaż tak naprawdę znajdują się na innych poziomach. Pamiętajmy też, że z antresoli nie widać wszystkiego, tak samo jak z salonu zobaczymy tylko fragment tego, co znajduje się na górze.

Różne kolory ścian

Jeżeli chcemy w jasny sposób zakomunikować, że ta przestrzeń ma inną funkcję i pomimo tego, że stanowi jedną strefę dzienną z innymi pomieszczeniami, to najprostszym sposobem jest rozdzielenie ich pod względem kolorystycznym. Zróżnicowane kolory, a już z pewnością kontrastujące ze sobą – pomogą osiągnąć ten efekt. Jeżeli nie chcemy, aby wszystkie ściany w pomieszczeniu były pokryte danym kolorem, to możemy postawić na jeden mocny akcent, tak jak w kuchni widocznej na zdjęciu, w której to panel ścienny tworzy silny kontrast z neutralną ścianą i wyposażeniem. W ten sposób otrzymamy dynamiczny charakter wnętrza, jednak jeśli chcemy wyraźnie rozdzielić pomieszczenia, to na ich złączeniu powinniśmy sięgnąć po inny kolor farby. Uzyskamy wtedy kuchnię i salon w dwóch innych kolorach. 

Meble zamiast ścian

Jeszcze innym sposobem na podzielenie otwartej strefy dziennej jest ustawienie mebli w taki sposób, żeby oddzielały od siebie pomieszczenia. Ta metoda jest wyjątkowo popularna, ponieważ pozwala na większą spójność aranżacyjną w porównaniu z różną podłogą i kontrastującym kolorem ścian. Bardzo często symboliczną granicę stanowi barek pomiędzy kuchnią a salonem. Ustawiając kanapy i fotele na planie czworoboku, otrzymujemy naturalnie wyznaczoną strefę odpoczynku, zaś wszystkie inne meble pomogą się nam odgrodzić od strefy kuchennej czy jadalnej, jak chociażby regał na książki. Jeżeli nie chcesz stawiać mebli pomiędzy, ale w jakiś sposób to one powinny stanowić granicę pomiędzy pomieszczeniami, to najlepszym sposobem jest zastosowanie mebli utrzymanych w innej stylistyce. 

Wysoki sufit

Nie każdy z nas ma takie szczęście, aby przestrzeń w domu była nie tylko duża pod względem płaszczyzny, ale również w przypadku wysokości – od podłogi do stropu. Wysoki sufit gwarantuje nam przestrzeń, a co za tym idzie, różne sposoby jej wykorzystania. Tworząc otwartą strefę dzienną możemy w różny sposób zaakcentować podział stref, np. tworząc półpiętro lub antresolę, które rozdzielą pomieszczenia, ale do tego podziału nie będziemy potrzebować ścian. Zaplanowanie takiej strefy w której możemy się zrelaksować, spotkać ze znajomymi i miło spędzić czas – to prawdziwa przyjemność.

Wolicie tradycyjny podział ze ścianami, czy otwartą strefę dzienną?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu