Najlepsze podłogi do Twojej kuchni

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Najlepsze podłogi do Twojej kuchni

A.D. A.D.
Biało Szary Czarny Industrialna kuchnia od DOMagała Design Industrialny
Loading admin actions …

Kuchnia to pomieszczenie do zadań specjalnych. Trudne warunki jakie w niej panują są wyzwaniem dla materiałów budowlanych. Nie wszystkie tworzywa przetrwają próbę czasu i nieudanych eksperymentów kulinarnych. Część, z dostępnych na rynku produktów po prostu nie nadaje się do tego pomieszczenia… w takim razie co wybrać?

Wybór materiału na posadzkę w kuchni jest wyjątkowo trudny ze względu na uciążliwe uwarunkowania jakie tam panują. Zachlapania, przemoczenia, uderzenia czy zabrudzenia to bardzo częste problemy dotykające podłogi w tym pomieszczeniu. Nie da się ich uniknąć, ale można ułatwić ich niwelowanie, poprzez odpowiedni wybór materiałów. 

Aby ułatwić Wam ten trudny wybór, przygotowaliśmy zestawienie 7 najlepszych materiałów, które w kuchni sprawdzą się idealnie. W naszym podsumowaniu znajdują się zarówno te tańsze i mniej trwałe rozwiązania oraz warianty z wyższej półki, które posłużą Wam przez lata. Decyzja należy do Was, ale zanim ją podejmiecie, poznajcie wszystkie możliwości. 

Płytki

Na początek coś co znają wszyscy. Płytki są sprawdzone przez wiele pokoleń i jak do tej pory, sprawdzają się bardzo dobrze. Podłogę w kuchni najlepiej wykończyć materiałem, dzięki któremu będzie odporna na ścieranie, trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Wszystkie te cechy mają właśnie płytki ceramiczne. Pośród nich znajduje się chętnie stosowany gres porcelanowy i szkliwiony. Ma on niską nasiąkliwość, nie wyciera się szybko i nie robią się na nim plamy. Kafelki to trwały sposób na estetyczną i porządną podłogę. Nie jest on jednak najtańszym rozwiązaniem. 

Zdjęcie przedstawia kuchnię, w domu jednorodzinnym, projektu architektówMTM STYL.

Drewno

przytulne , kobiece wnętrze Klasyczna kuchnia od Decoroom Klasyczny
Decoroom

przytulne , kobiece wnętrze

Decoroom

kuchni świetnie sprawdzi się również posadzka drewniana – „ciepła” i bezpieczna. Pasuje praktycznie do każdego stylu od nowoczesnego, minimalistycznego poprzez industrialny kończąc na ciepłym i przytulnym stylu rustykalnym. Warunkiem jest wykonanie jej z twardego rodzimego drewna lub z drewna egzotycznego. Najlepsze będą duże deski – tradycyjne lub parkietowe, dobrego gatunku bez sęków i przebarwień, żeby posadzka była trwała i łatwa do utrzymania w czystości. W kuchni najlepiej zastosować parkiet lub deski z litego drewna, ale trzeba je zabezpieczyć środkiem do uszczelniania krawędzi, by nie wnikała w nie i pod nie woda. Można też położyć kilkakrotnie lakierowane panele drewniane. Nie pracują one tak, jak drewno lite, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo wybrzuszenia się lub rozsychania posadzki. Pamiętajcie również o tym, że na ciemnym drewnie bardziej widać kurz, zarysowania i ślady zabrudzeń a w kuchni może to bardzo przeszkadzać.

Kamień naturalny

Skandynawska kuchnia od homify Skandynawski

Posadzkę w kuchni można zrobić także z płytek z kamienia naturalnego, na przykład z nienasiąkliwego i odpornego na ścieranie granitu, pasującego zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz łupku, polskich wapieni lub piaskowca oraz bardzo modnego w ostatnich latach trawertynu. Jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczona, przez lata nie straci swoich walorów estetycznych. Dobre będą także konglomeraty granitowo-kwarcowe. Są trwałe i odporne, mają ciekawą kolorystykę. Posadzki kamienne są łatwe do pielęgnacji, mogą mieć większy format niż płytki ceramiczne i znacznie cieńsze spoiny, dając efekt jednolitej powierzchni.

Żywica epoksydowa

project Nowoczesna kuchnia od Kropka Studio Nowoczesny

Do niedawna posadzki z żywicy kojarzone były głównie z obiektami przemysłowymi. Od pewnego czasu coraz śmielej wkraczają do domów i mieszkań. Wielką jej zaletą jest bezspoinowa technika wykonania, która pozwala uzyskać dużą gładką powierzchnię bez widocznych łączeń, a to wpływa na wizualny odbiór przestrzeni – pomieszczenie wydaje się większe. Mamy też do dyspozycji bogatą gamę kolorów, bo żywica może być barwiona w masie. Podłoże – na przykład wylewkę betonową – można też pokryć żywicą transparentną, co uwydatni jego naturalny wygląd. Żywiczną posadzkę możemy wykończyć w połysku, macie lub półmacie. Jedyną wadą jest cena. Niestety rozwiązanie to jest obecnie dość drogie. 

Posadzka samopoziomująca

Mokronos k. Wrocławia, dom-163m2 Industrialna kuchnia od razoo-architekci Industrialny
razoo-architekci

Mokronos k. Wrocławia, dom-163m2

razoo-architekci

Posadzki samopoziomujące umożliwiają uzyskanie gładkiego i bardzo trwałego, estetycznego wykończenia posadzki. Może to być samopoziomująca żywica epoksydowa albo bardziej ekonomiczna wersja samopoziomująca masa cementowa wykończona powłoką epoksydową. Oba warianty są bardzo trwałe, odporne na zarysowania i ścierania oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Dodatkowym atutem jest nowoczesny wygląd, kochamy podłogi imitujące beton. Ich kolor jest niezwykle uniwersalny i sprawdza się w każdej, nietradycyjnej kuchni. 

Linoleum

Wykładziny elastyczne są najtańszym a zarazem najłatwiejszym materiałem do ułożenia na podłodze w kuchni, salonie a nawet łazience. Szeroki wybór faktur, kolorów i wzorów przyciąga swoją różnorodnością. Mogą imitować drewno, płytki, kamień a także dywan czy jednorodny materiał taki jak beton. Wykładzinę można kłaść na prawie każde podłoże, dlatego jest dobrym rozwiązaniem w przypadku gdy musimy pokryć starą, zniszczoną podłogę. Ten rodzaj wykładziny jest bardzo wygodny ze względu na łatwe utrzymanie w czystości. Jest wodoodporny, można go myć detergentami. Kolejną zaletą jest możliwość położenia go samodzielnie. Jest to bardzo proste i nie wymaga zbyt wiele czasu. Można wykonać również izolację cieplną czy akustyczną podłogi, choć wykładziny same w sobie są dobrym izolatorem. Na koniec możecie całość wykończyć listwami przypodłogowymi. Wybierając te grubsze i lepszego gatunku nadacie aranżacji bardziej elegancki wygląd.

Płytki PCV

Biało Szary Czarny Industrialna kuchnia od DOMagała Design Industrialny
DOMagała Design

Biało Szary Czarny

DOMagała Design

PVC to tworzywo sztuczne, z którego wytwarzana jest wykładzina elastyczna lub płytki podłogowe. Produkty tego typu są stosunkowo tanie, ale trzeba je częściej wymieniać niż panele czy glazurę – na ich powierzchni często powstają wgniecenia, mogą się przepalać i odbarwiać od słońca. Ich montaż jest łatwy. Na rynku można znaleźć płytki samoprzylepne, ich układanie jest bardzo szybkie. 

A może myśleliście o podłodze mineralnej? Koniecznie przeczytajcie także ten artykuł: Dlaczego warto wybrać mineralną podłogę do domu?

Co byście wybrali najchętniej? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu