Od czego zacząć budowę domu?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Od czego zacząć budowę domu?

homifyPL homifyPL
od HOUSE HABITAT Nowoczesny
Loading admin actions …

Decyzji o rozpoczęciu budowy domu nie podejmuje się pochopnie. Jest to zazwyczaj efekt kilkumiesięcznych kalkulacji, rozważań, planów. By doszło do realizacji marzeń wiele czynników musi współgrać. Pozwolenie na budowę, projekt, opinia geodety to tylko kropla w morzu formalności, które trzeba wypełnić przed tym, aż projekcja domu ze snu zmaterializuje się. Poniżej kilka porad, o których warto pamiętać zamierzając zacząć budowę domu. Jeżeli zatem jesteście na etapie snucia planów, a do realizacji jeszcze daleko przeczytajcie nasz poradnik, który nakreśli wam pokrótce od czego zacząć budowę domu.

Znajdź odpowiednią lokalizację

CUBI 2 od NewNest Nowoczesny
NewNest

CUBI 2

NewNest

Budowę domu przede wszystkim rozpocznij do znalezienia odpowiedniej działki. Jeżeli zastanawiasz się do czego zacząć budowę domu to odpowiednia lokalizacja jest kluczowa. Wielkość działki, jej położenie, rzeźba terenu, to wszystko warunkuje założenia późniejszego projektu. Nie możemy zacząć budowy domu pozbawiając go kontekstu. Przecież to właśnie od między innymi wielkości działki uzależnione jest jak duży możemy postawić na niej dom, co oczywiście pozwala nam lepiej kalkulować koszty. Od rzeźby terenu i otoczenia zależy w jakim architektonicznie stylu wybudujemy naszą posiadłość. Od klimatu zaś i warunków atmosferycznych uzależnione zaś jest jak go ocieplimy i jakich materiałów użyjemy.

Wybierz projekt idealny dla ciebie

Jeżeli kwestia lokalizacji została już uzgodniona, wiemy jaką dysponujemy działką i jakie mamy pole manewru, czas na szukanie odpowiedniego projektu. Budowę domu zacząć należy od architektonicznej koncepcji. W fazie projektu należy ustalić możliwie jak najwięcej szczegółów, które zaoszczędzą późniejszych nieporozumień. Decydując się na konkretny projekt należy wziąć pod uwagę funkcjonalność oraz potrzeby późniejszych mieszkańców. W dobie dzisiejszych technologii wizualizacje pomagają w wyborze, a pracownie architektoniczne dysponują gotowymi projektami. Jeżeli chcemy być bardziej indywidualni to pomyślmy o projekcie dedykowanym wyłącznie dla nas. Budowa domu to inwestycja na lata zatem warto zacząć ją dopieszczać już w zarodku. Od czego zacząć budowę domu? Z  pewnością znalezienie projektu odpowiedniego dla nas jest tutaj kluczowym punktem.

Pomyśl o przyszłości

Decyzja o budowie domu wiąże się z zaplanowaniem przyszłego życia. Warto rozpocząć budowę domu od wybiegnięcia myślą w przód. Decydując się na projekt domu, jego gabaryty oraz przeznaczenie warto pamiętać, iż nie jest to inwestycja doraźna tylko długoterminowa. Budując dom większy zapewniamy stabilizację nie tylko dla siebie ale także dla naszych dzieci. Nawet jeżeli dzisiaj będzie pełnił funkcję jednorodzinna może w przyszłości zamiesza w nim więcej rodzin. Być może warto pomyśleć o takim projekcie, który będzie można w przyszłości rozbudować, zapewniając budynkowi szeroką funkcjonalność. Jeżeli nie wiemy od czego zacząć budowę domu, zacznijmy myśleć o najbliższych i ich przyszłości, z pewnością pomoże to nam w podjęciu wielu istonych dla inwestycji decyzji.

Wybierz odpowiednie materiały

Apartamenty W DRZEWACH od W DRZEWACH Skandynawski
W DRZEWACH

Apartamenty W DRZEWACH

W DRZEWACH

Kluczowym w wyborze odpowiednich materiałów na budowę domu nie są tylko aktualne trendy w budownictwie. Uwarunkowane jest to wieloma czynnikami takimi jak klimat, rzeźba terenu. W Polsce domy buduje się na lata, są to inwestycje stałe i raczej nie myśli się o łatwej rozbiórce. Króluje cegła, beton komórkowy i domy raczej w większości murowane. W Stanach, gdzie ludność jest bardziej mobilna domy buduje się z drewna lub gotowych drewnianych prefabrykatów. Konstrukcje te, lekki i łatwe w montażu powstają szybko i tanimi kosztami. Współcześnie w Polsce coraz częściej budujemy z drewna, tworzywo to jest wdzięczne, daje naturalne ciepło. Jeżeli zależy nam na wyjątkowym klimacie naszego nowego domu, a zastanawiamy się od czego rozpocząć jego budowę, to pomyślmy o wyborze odpowiedniego tworzywa. Jak idealnie współgra tworzywo z otoczeniem, możecie zobaczyć w niesamowitej realizacji w drzewach w Namysłowie.

Zatrudnij projektanta wnętrz

Dom to nie tylko bryła to także wnętrze. Jeżeli chcemy mieć ładny dom to warto w fazie projektu pomyśleć o aranżacji wnętrz. Jeżeli chcemy w profesjonalny sposób podejść do sprawy warto zaangażować do współpracy projektanta wnętrz. Od czego zacząć budowę domu? Przede wszystkim nie można projektu wnętrza pozostawić na późniejszy czas, gdyż może być już za późno gdy dom będzie wybudowany. Projekt wnętrza jest nieodzownie zespolony w całą bryłą budynku, jeżeli zatem chcemy mieć wymarzone wnętrze, odpowiednie pomieszczenia muszą być zaplanowane wcześniej. Rola projektanta to nie tylko pomoc w kreatywnym urządzeniu pomieszczeń. To także przede wszystkim fachowa pomoc w kwestiach technicznych, rozplanowaniu choćby elektryki. Jeżeli nie wiemy od czego zacząć budowę domu to zacznijmy od dobrego projektanta wnętrz, on z pewnością pomoże nam w wielu rozterkach, doradzi, rozwieje wątpliwości oraz zainspiruje swoimi pomysłami.

Pomyśl wcześniej o ogrodzie

Patio2 Nowoczesny ogród od Green Decor Nowoczesny

Ogród wydaje się być tematem do późniejszych rozważań i planów. Nic bardziej mylnego, o ogrodzie należy pomyśleć jeszcze przed wybudowaniem domu. Ogród potrzebuje czasu aby zasadzone w nim rośliny nabrały kształtu i urody. Jeżeli pomyślimy o ogrodzie wcześniej, jeszcze przed wybudowaniem domu, a te dwie sprawy będą wzrastały równolegle, to kończąc budowę będziemy mieli już ogród z prawdziwego zdarzenia. Wielu przyszłych posiadaczy domów sadzi drzewa wcześniej, aby miały one czas wyrosnąć i nabrać urody. Skutkuje to pięknym ogrodem od początku zamieszkania w nowym domu. Jeżeli nadal zastanawiamy się od czego zacząć budowę domu to projekt ogrodu jest właśnie jednym z elementów, o których powinniśmy pomyśleć zawczasu. Inne projekty ogrodów znajdziesz tutaj.

Wybierz dobre sąsiedztwo

Dom jednorodzinny na Kabatach w Warszawie Nowoczesne domy od xystudio Nowoczesny
xystudio

Dom jednorodzinny na Kabatach w Warszawie

xystudio

Od czego zacząć budowę domu? Od wyboru odpowiedniego sąsiedztwa. Raczej trudno znaleźć się dzisiaj w miejscu zupełnie odludnym, jeżeli nawet nie lubimy towarzystwa innych ludzi, to niestety poniekąd jesteśmy na nie skazani. Wybór odpowiedniego sąsiedztwa naszego domu często nie jest uzależniony od nas, warto jednak zrobić wstępne rozeznanie. Jeżeli mowa o sąsiedztwie to nie chodzi tu tylko o inne domy, także o sklepy, przedszkola, urzędy, przychodnie zdrowia i inne placówki, do których łatwy dostęp będzie nam potrzebny. Jeżeli zastanawiamy się nadal od czego rozpocząć budowę domu to nie możemy zapomnieć o dobrym doborze sąsiedztwa.

Pamiętaj, że dom to nie tylko budynek

Jeżeli nadal zastanawiasz się od czego zacząć budowę domu to pamiętaj, iż decyzja o budowie domu to poważna sprawa. Przekalkuluj koszty i możliwości z zapasem. Budowa domu to przedsięwzięcie, które może ciągnąć się latami. Przede wszystkim zaś warto pamiętać, że dom to nie tylko budynek, to także rodzina, własne miejsce na ziemi. Jeżeli wszystko będzie w nim współgrać to inwestycja ma szansę zwrócić się szybko. Jeżeli pomyślimy o tych wszystkich czynnikach przed rozpoczęciem budowy domu to z pewnością osiągniemy zamierzony efekt. W wybudowanym, nowym domu będzie nam się dobrze żyło. Projekt i zorganizowane funkcje będą spełniać nasze oczekiwania i dadzą nam komfort użytkowania przez długie lata.

A ty planujesz już budowę domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu