Aranżacja salonu- styl rustykalny

Alicja Olko Alicja Olko
Country Family Home Charlotte Crosland Interiors Wiejski salon
Loading admin actions …

Styl prowincjonalny, styl rustykalny, czy też styl country- wiele nazw dla tego samego trendu, jakim jest urządzanie na modłę wiejską. W dobie nowoczesnej aranżacji wnętrz, stawiającej na połyskujące materiały, kolorystyczny minimalizm i prostotę form, styl ten znajduje wielu zwolenników, którzy pragną, aby ich domy były nie tylko modne, ale także przytulne, ciepłe i przyjemne.

Salon, jako jedno z centralnych pomieszczeń w każdych czterech ścianach, jest miejscem spotkań, relaksu i spędzania wolnego czasu. Chcąc nadać mu taki właśnie wiejski, czy też rustykalny charakter, należy wziąć pod uwagę parę elementów, niezbędnych w aranżacji w stylu country.

Elementy wystroju salonu w stylu rustykalnym przedstawiamy poniżej.

Drewniane bele na suficie

Krokwie, czyli inaczej drewniane belki umieszczone na suficie, spełniają dwojaką rolę- są nie tylko elementem dekoracyjnym, tak charakterystycznym dla stylu wiejskiego, ale także maja za zadanie podtrzymywanie i wzmacnianie stropu. Drewniane bele ocieplają wnętrze, zarówno wizualnie, jak i przestrzennie, jako że wydaje się ono mniejsze. W zależności od dominującej kolorystyki w salonie, zdecydować się można na belki z drewna jasnego bądź też ciemnego. Przywołują one nostalgicznie wiejski klimat z minionych epok, czyniąc każdy salon ciepłym i przytulnym.

Subtelne oświetlenie

Rustykalne wnętrza wymagają delikatnego oświetlenia, które wprowadza do nich jeszcze bardziej przytulny i ciepły klimat. W stylu tym nie ma miejsca na oślepiające światło i rażące halogeny czy lampy typu LED. Rozproszony blask sprawdza się najlepiej, wydobywając z wnętrz dodatkową głębię. Poleca się także świecie o różnej wielkości i kształcie.

Pastelowe kolory i folklorystyczne wzory

Kolejnym niezbędnym elementem w salonie urządzonym w stylu rustykalnym jest utrzymanie go w pastelowej tonacji kolorystycznej. Zaleca się unikanie jaskrawych, neonowych barw, a wybieranie tych, które są ciepłe i stonowane. Wnętrza ożywić można dodatkami w folklorystyczne wzory oraz kwieciste motywy. Dużą zaletą urządzania w stylu wiejskim jest fakt, iż nie wszystkie dodatki i akcesoria muszą do siebie pasować- mogą stanowić kolorowy kolaż, złożony z różnych barw, wzorów i tekstur!

Naturalne dodatki i dekoracje

Wieś i prowincja, z których to czerpie styl, o którym mowa, kojarzy nam się z bliskością natury i pięknymi krajobrazami. We wnętrzach utrzymanych w rustykalnym klimacie nie może zabraknąć zatem dekoracji o naturalistycznym charakterze! Kwiaty w każdym miejscu w salonie, czy to świeże, czy też suszone, wszechobecne drewno, lub też trofea myśliwskie, takie jak widoczne na zdjęciu poroża- wszystko to wypełni wnętrze wiejskim czarem.

Ciepłe tekstylia

Miękkie i przyjemne w dotyku tekstylia i tkaniny świetnie komponują się z wszechobecnym we wnętrzach rustykalnych drewnem. Nie chodzi tu tylko o koce czy narzuty, ale także o materiały, z jakich wykonane są obicia kanap czy foteli, a także dywany i chodniczki. Ważne, aby tekstylia w naszym salonie były miękkie i rozgrzewające. Polecamy materiały takie jak bawełna, wełna, czy filc.

Kominek

Charnwood Country 4 Multi Fuel / Wood Burning Defra Approved Stove Direct Stoves SalonKominek i akcesoria
Direct Stoves

Charnwood Country 4 Multi Fuel / Wood Burning Defra Approved Stove

Direct Stoves

Kominek z wesoło trzaskającym w nim ogniu jest niezbędnym elementem salonu w stylu rustykalnym. Nie tylko dodaje ciepłego charakteru wnętrzom pod względem wizualnym, ale także dosłownym, stanowiąc idealną alternatywę dla centralnego ogrzewania. Współczesny design traktuje kominki jako wdzięczny obiekt do eksperymentów i z tego powodu mamy do wyboru wiele modeli o zróżnicowanych kształtach i formach. Dostępne są kominki kaflowe, wolno stojące, podwieszane pod sufitem, całkowicie wbudowane w ścianę lub też o abstrakcyjnych i nowoczesnych kształtach.

O różnych pomysłach na kominek dowiesz się w Katalogu Inspiracji Kominki, które rozgrzewają- przygotuj się na zimę!

Meble i dodatki shabby chic

Trailing Flower Cushion Occipinti SypialniaTekstylia
Occipinti

Trailing Flower Cushion

Occipinti

Niektóre elementy stylu shabby chic świetnie pasują także do wnętrz w stylu rustykalnym i wiejskim. Wprowadzają one nostalgię za wystrojem wnętrz minionych epok i odwołują się do ich romantyzmu. Antyczne lub stylizowane na zużyte meble świetnie komponują się z dodatkami o charakterze folklorystycznym i prowincjonalnym.

Więcej o shabby chic dowiesz się w Katalogu Inspiracji Jak urządzać w stylu shabby (chic)?

Co myślicie o rustykalnym salonie?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu