Ile kosztuje budowa małego domu?

Homify Polska Homify Polska
Casas Cube Nowoczesne domy
Loading admin actions …

Jeżeli mamy możliwość zbudowania własnego domu, chcemy, aby odpowiadał on naszym marzeniom i upodobaniom. Również jego wystrój, urządzenie i wyposażenie powinny sprawiać, że będziemy się w nim dobrze czuli i bez trudu będziemy mogli w nim odpocząć. Dom, choćby mały, to przecież miejsce, gdzie jesteśmy u siebie. Daje nam poczucie bezpieczeństwa i ulgi. Pragniemy także, aby korzystanie z niego było praktyczne i komfortowe. Nie mniej ważne jest dla nas, aby budynek naszego domu był dla nas przedmiotem chluby. Lubimy, gdy innym podoba się styl naszego domu, gdyż odzwierciedla on w jakimś stopniu nas samych. 

Zanim jednak zdecydujemy się na kupno lub budowę małego domu bądź też dużego, przeprowadzamy swoistą analizę SWOT oraz konfrontujemy się z zawartością naszych bankokieszeni. I nawet jeśli nie wszystko uda nam się zrealizować według naszych snów i oczekiwań zawsze możemy skorzystać z rad, pomocy i inspiracji doświadczonych specjalistów, aby tak przeprowadzić budowę domu, aby w efekcie jak najbardziej odpowiadał on naszym upodobaniom. A czasem możemy po prostu dać się porwać urokowi małego domku. Nie ominie nas wtedy pytanie, ile nas będzie kosztować budowa małego domu. Ceny domów w stanie surowym oscylowały w granicach dwustu pięciu tysięcy a gotowych domów trzystu sześćdziesięciu tysięcy. Po sprawdzeniu więc stanu naszego budżetu, przystępujemy do planowania budowy naszego wymarzonego domu, wystroju i urządzenia jego wnętrz oraz otoczenia. Mogą nam być w tym przydatne inspiracje większych i małych budowli i domków obecne na stronach homify.

Mały dom parterowy

Jeżeli nie lubimy lub nie możemy chodzić po schodach, idealna będzie dla nas budowa małego domu parterowego. Zaoszczędzimy później w ten sposób pracy sobie lub pracownikom przy wnoszeniu czy wymianie mebli lub cięższych sprzętów, które wówczas łatwiej można będzie przewieźć do środka. Jeżeli wcześniej odpowiednio zaplanujemy budowę naszego małego domu, możemy również wykorzystać jego pokrycie wierzchnie lub dobudować dalsze piętra, gdy zdobędziemy na ten cel dalsze fundusze albo gdy nasza rodzina się poszerzy. Warto urozmaicić taki prosty projekt ciekawą elewacją, co sprawi, że pomimo prostej formy mały dom parterowy będzie nietuzinkowy.

Mały dom z drewna

SAN SICARIO CHALET RENDERING 3Dedintorni Rustykalne domy
3Dedintorni

SAN SICARIO CHALET RENDERING

3Dedintorni

Koszty budowy małego drewnianego domu będą zależały od tego, jaką będzie on miał powierzchnię. Cena jednego metra kwadratowego w przypadku montażu domu z drewnianych bali w stanie surowym otwartym może wynieść od dziewięciuset do tysiąca czterystu złotych za metr kwadratowy, a w stanie surowym zamkniętym od tysiąca trzystu do tysiąca dziewięciuset złotych. Natomiast budowa domu  doprowadzona do stanu pod klucz tysiąc osiemset do dwa tysiące siedemset złotych za metr kwadratowy. Całościowa cena budowy domu będzie również uzależniona od rodzaju i ilości ogółu materiałów potrzebnych do wykonania prac montażowo-budowlanych, pokonania odległości potrzebnej do przetransportowania materiałów itp. Jeżeli mały domek, który chcemy wybudować ma mieć charakter domku działkowego, ogrodowego lub rekreacyjnego, to również koszty budowy takiego małego domku będą odpowiednio mniejsze.

Mały nowoczesny domek

Miłośnicy nowatorstwa będą zapewne woleli zdecydować się na budowę małego domu w nowoczesnym stylu, poszukując nietypowych form i rozwiązań architektoniczno-funkcjonalnych. Potrzebny jest nie tylko fantazyjny pomysł, ale i wyliczenia dobrego architekta. Możemy też wybrać takie rozwiązania w budowie małego domu, które tchną prostotą i harmonią oraz dają możliwość łatwego utrzymania. Odpowiednio dobrane małe dodatki, które będą naszemu małemu domowi przydawać swoistego uroku tworząc jego niepowtarzalny charakter są bardzo istotne. Ich dobór odpowiednio może zmienić całościowy wizaż naszego mieszkania. Dlatego to również musimy mieć na względzie przystępując do planowania i budowy małego domu.

Mały dom energooszczędny

Dalekowzroczność, oszczędność a także myślenie ekologiczne to dobre cechy przy planowaniu budowy własnego małego domu. Dzisiejsza technologia i nowoczesna nauka stawiają nam do dyspozycji wiele środków, które pomogą nam zaprojektować dom w taki sposób, że włożone koszty po kilku lub kilkunastu latach zaowocują nieproporcjonalnie większymi zyskami, nie tylko ekonomicznymi, lecz również dla zdrowia i naszej planety. Dzięki własnym panelom fotowoltaicznym nasz mały dom może posiadać własne źródło energii elektrycznej. Korzystając z odnawialnych źródeł energii możemy mieć elektrownię słoneczną, dbamy o nasze środowisko naturalne i zaoszczędzamy fundusze własne. Gdy zdecydujemy się na budowę małego energooszczędnego domu, możemy skorzystać z programu PROSUMENT, który pozwala nam otrzymać 40% bezzwrotnej dotacji. Pozostała część kwoty jest objęta kredytem preferencyjnym oprocentowanym tylko 1 % w skali roku. Na niektórych portalach internetowych przedstawiono ciekawe rozwiązania budowy małych domów energooszczędnych. Sama konstrukcja, usytuowanie, ustawienie czy izolacja domu mogą zaoszczędzić lub pomóc w odzyskaniu energii. Nowoczesne metody potrafią spożytkować do ogrzania lub klimatyzowania  budynku wiele elementów  konstytutywnych domu oraz czynniki środowiskowe a nawet ciepło emitowane przez organizm człowieka. Przykładem energooszczędnego domu jest projekt na zdjęciu.

Mały gotowy dom

Niezłym rozwiązaniem może być kupno już zbudowanego gotowego małego domu. Nie muszą one być wcale takie drogie. Można znaleźć gotowe małe czteropokojowe domy już w cenie około stu czterdziestu tysięcy złotych. A mamy w czym wybierać. Nie są to domy budowane na tzw. jedno kopyto i każdy może dla siebie znaleźć coś odpowiedniego. Wiele pięknych domów można kupić za około dwieście tysięcy w walucie krajowej. Okaże się to dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają dużo czasu na krzątanie się wokół dodatkowych obowiązków z budową własnego małego domu lub po prostu lubią gotowe rozwiązania. Projekt i budowę małego domu możemy więc zostawić w fachowych rękach. Sami zajmiemy się tylko wyborem, jak najbardziej odpowiadającego naszym wyobrażeniom projektom. Możemy też odkryć jakąś ciekawą, innowacyjną niespodziankę i zdecydować się na budowę małego domu, który nas zafascynował.

Mały dom z kontenera

Mieszkanie w kontenerach wcale nie musi  być charakterystyczne dla slumsów czy nietrwałych form zamieszkiwania. Mały dom z kontenera może być ciekawym, bardzo pomysłowym a nawet zadziwiającym rozwiązaniem. Można go także szybko przetransportować, jeżeli zajdzie taka potrzeba. A budowa takiego małego domku nie jest wcale taka kosztowna. Z zestawienia kilku kontenerów można stworzyć bardzo nowoczesną mieszkaniową kompozycję a i kolorystyka jej może odpowiadać gustom gospodarzy wcale nie szpecąc krajobrazu. Do tego stosowne oświetlenie i inne dodatki a nasz kontener zamieni się w misteryjne miejsce. Budowa małego domu z kontenera może stać się dla nas prawdziwą frajdą, gdzie możemy puścić wodze swojej fantazji, aby nasz mały domek stał się przytulnym i wesołym miejscem.

Wyposażenie i urządzenie małego domu

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80 ÁBATON Arquitectura Rustykalny salon
ÁBATON Arquitectura

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80

ÁBATON Arquitectura

Sama budowa małego domu to jeszcze nie koniec wydatków i zachodów. Także wnętrza  i dobór wyposażenia oraz sprzętów domowych wymagają wielu nakładów, czasu i zaangażowania. Kolory i rodzaj farb jak również dopasowanie mebli czy każdy inny szczegół naszego małego domostwa będą wpływać na nasz nastrój i samopoczucie, dlatego wymagają dokładnego przemyślenia. I dobrze jest snuć je już przy planowaniu budowy całego domu. Choć zawsze możemy wprowadzić jakieś konstruktywne zmiany i przeróbki, to jednak uprzednie zaplanowanie wszystkich szczegółów nawet przy budowie małego domu, pomoże w uniknięciu zbyt wielu niepotrzebnych manewrów i dodatkowych kosztów. A wielokokrotnie pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu.

Projekt małego ogrodu

Niezmiernie ważne jest także najbliższe otoczenie naszego małego domu, które powinno komponować z jego charakterem. Kominek z grilem oraz kącik wypoczynkowy, z którego możemy spoglądać na budynek naszego małego domu ciesząc oko jego widokiem, mogą nadać otoczeniu powabu i zachęcać do miłego spędzania czasu na powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół. Warto jest więc pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej i przed przystąpieniem do budowy małego domu uwzględnić również zrobienie projektu ogródka, ogrodzenia, wjazdu, chodników, miejsca wypoczynkowego i tylu innych datailów, aby także ogród i przestrzeń przed naszym małym domem dawały nam poczucie komfortu i ładu. Nie zapomnijmy, aby i ten skrawek własnego gruntu urządzić praktycznie oraz tak, by sprawiał nam radość.

Mały dom czy małe mieszkanie

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na budowę własnego choćby małego domu, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich. Małe mieszkanie w wielopiętrowym wieżowcu wcale nie musi być monotonne. Można je przecież urządzić równie pięknie i w miarę komfortowo. Różne możliwości poszerzania optycznego powierzchni przez dodanie jasnych barw czy zastosowanie lustrzanych odbić sprawią, że nie będziemy w nich czuli się przytłoczeni, a wszystko będzie w zasięgu ręki, no i w końcu trochę mniej sprzątania. Przydadzą się nam też węższe meble, ale za to sięgające po sufit, aby w małej przestrzeni łatwiej utrzymać porządek. Trzeba wówczas przemyśleć, jak urządzić każdy skrawek mieszkania, aby nie było w nim natłoku niepotrzebnych rzeczy a wszystko miało swoje właściwe miejsce. Ciasny, ale własny kąt, gdzie możemy wykazać swoją inicjatywę i kunszt, może nam sprawić równie wiele radości co budowa małego domu na swojej posesji.

Czy zdecydujesz się na budowę małego domu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu