Wąski dom o funkcjonalnym wnętrzu

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Loft Bertanha, AP Arquitetura Ecoeficiente AP Arquitetura Ecoeficiente
Loading admin actions …

Dom, który dziś Wam zaprezentujemy odbiega od tradycyjnych standardów budownictwa. To niezwykle wąska konstrukcja powstała w zaledwie pięć miesięcy. Szybkość, łatwość oraz ekonomia to trzy cechy, które wyróżniają ten projekt na tle innych, podobnych. W dzisiejszych czasach kiedy ceny gruntów stale idą w górę, liczą się nowoczesne i postępowe rozwiązania, które pozwolą na postawienie domu tanią i łatwą metodą. Brak konieczności zatrudnienia rzeszy budowlańców automatycznie zmniejsza koszt powstania domu, a zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać np. na aranżację wnętrza. Zobaczcie jak powstawał wąski dom i jak prezentuje się od środka. 

Wejście

Wejście do domu prezentuje się bardzo skromnie, aczkolwiek widać, że architekci zadbali o świetliste i w miarę możliwości przestronne wnętrze. Drewniane drzwi wejściowe świetnie komponują się z delikatnym, łososiowym odcieniem fasady, natomiast szerokie i wysokie okno wpuszcza dużo ciepłego, naturalnego światła do wnętrza. Światło oraz przejrzystość wnętrza decydują o jego funkcjonalności, a także komforcie i samopoczuciu właścicieli, dlatego warto odpowiednio przemyśleć ten aspekt, projektując własny dom. Z boku domu znajduje się boczny korytarz, który może posłużyć nam jako przestrzeń do grillowania czy wypoczywania na świeżym powietrzu. 

Metraż

Powierzchnia całkowita domu wynosi 70 m2, co daje całkiem komfortowe warunki do życia. Dom w środku zaaranżowano w jasnych kolorach, tak by odbijały promienie słoneczne, rozświetlały całość i optycznie ją powiększały. Wyposażenie zostało bardzo umiejętnie dobrane do owych warunków, w ten sposób udało się zaaranżować funkcjonalną kuchnię, wyspę kuchenną oraz barek w jednym. Krzesełka barowe nie zajmują dużo miejsca, a co najważniejsze stanowią dodatkowe miejsce do siedzenia dla gości. Bardzo sprytne rozwiązanie do tak ograniczonego wnętrza. 

Wąski korytarz

Aby nie zajmować cennej przestrzeni, a powierzchnię wykorzystać możliwie jak najbardziej funkcjonalnie i praktycznie, architekci zdecydowali się na bardzo wąski korytarz. Dzięki temu łączy jedną część domu z drugą nie zabierając przy tym dużo powierzchni użytkowej. 

Widok z piętra

W pokoju dziennym znajduje się przejście na wyższe piętro domu. Otwarty plan pokoju daje poczucie przestronności i przejrzystości projektu, co jest niezwykle ważną cechą, szczególnie w przypadku małych domów jednorodzinnych. Przestrzeń pod schodami również zdecydowano się funkcjonalnie wykorzystać. Znajdziemy tam kącik telewizyjny z odbiornikiem i szafką RTV w roli głównej. W ten sposób udało się spożytkować nawet tak nieforemną i ciężką w aranżacji przestrzeń. 

Budowa

Szkielet strukturalny całego projektu stanowi konstrukcja ze stali ocynkowanej. Jest to stal dodatkowo zabezpieczona przed korozją poprzez proces nałożenia warstwy cynku. Dodatkowo całość uzupełniono izolacją zarówno akustyczną jak i cieplną, w celu zapewnienia wysokiego komfortu przyszłym właścicielom. W budowie domu wykorzystano prefabrykowane elementy w celu redukcji odpadów oraz zniwelowaniu kosztów budowy. W ten sposób udało się stworzyć projekt domu zarówno trwały i przyjazny środowisku, jak i naszemu portfelowi. 

Zakończenie budowy

Na koniec prezentujemy Wam wygląd budynku w stanie surowym. To co jest widoczne gołym okiem to wykorzystanie płyty cementowej w celu oprawy domu. Czas oraz stopień łatwości postawienia tego typu konstrukcji również wpływa na zmniejszenie generowania odpadów, niższe koszta materiałów budowlanych oraz utrzymania ekipy budowlanej. W ten sposób możemy ziścić swoje marzenia o posiadaniu domu niskim kosztem. 

Co sądzicie o wąskim domu? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu