Jak zaprojektować funckjonalną kuchnię? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak zaprojektować funckjonalną kuchnię?

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Wielu z nas wie, lub chociaż ma w głowie pewien obrazek, dotyczący tego, jak zaprojektować piękną kuchnię. Jednakże, piękna kuchnia wcale nie równa się tej praktycznej i funkcjonalnej, która służyć nam będzie przez długie lata. Kuchnia jest pomieszczeniem, z którego w domu korzystać będziemy najczęściej i najbardziej intensywnie. Dlatego tak ważne jest, aby, jak w dobrze zaoliwionej maszynie, wszystkie elementy kuchni współgrały ze sobą i stanowiły spójną i harmonijnie działającą całość.

Zanim przejdziemy do prawidłowego projektowania funkcjonalnej kuchni, zobaczmy najpierw, jakie są najczęściej popełniane błędy, popełniane przy jej aranżacji:

- niewystarczająca przestrzeń do pracy

- nieprawidłowy rozkład mebli

- zbyt mała ilość miejsca do przechowywania

- źle oświetlona

- słaby system wentylacyjny

- nieprawidłowa organizacja segregacji śmieci

W tym artykule dowiesz się, jak poprawnie zaprojektować kuchnię, aby ta spełniała swoje najważniejsze praktyczne funkcje. Nasze wskazówki powinny pomóc Ci uniknąć podstawowych błędów, o których wspomnieliśmy powyżej. Nie oznacza to, że Twoja kuchnia straci na atrakcyjnym wyglądzie! Wręcz przeciwnie- będzie jeszcze piękniejsza, uporządkowana i wyjątkowa!

1. Rozkład

Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny

Po pierwsze, podejmijmy kwestię przestrzeni i rozkładu. Nie wszyscy mamy na tyle szczęścia, aby posiadać kuchnię tak przestronną i wypełnioną światłem, jak ta na zdjęciu, ale możemy chociaż postarać się, by zbliżyć się do tego ideału tak blisko, jak to tylko możliwe. Świetliki, czyli okna w suficie, to świetny pomysł na to, by wpuścić do wnętrza naturalne światło i otworzyć przestrzeń na zewnątrz. Jeżeli zdecydujemy się na takie, które można uchylić, załatwimy dwa problemy związane z projektami kuchni za jednym razem- odpowiednio ją oświetlimy, a także umożliwimy poprawną wentylację.

Dobrym pomysłem w każdej kuchni jest wyspa kuchenna, gdyż sprzyja ona nie tylko dobrej organizacji pracy w kuchni, ale także wspólnemu spędzaniu w niej czasu. Wszystkie ważne urządzenia kuchenne znajdują się w równej odległości od wyspy, czyniąc ją centralnym punktem tego pomieszczenia.

2. Szafki i szuflady

Bespoke Handmade Traditional Kitchen od Williams Ridout Nowoczesny
Williams Ridout

Bespoke Handmade Traditional Kitchen

Williams Ridout

Szuflady to bardzo ważny aspekt każdej kuchni. Problem polega na tym, że bez odpowiednich przegródek i wkładów, każda szuflada może przeistoczyć się w górę przedmiotów i przyrządów, pogłębiając tylko panujący w kuchni chaos. Ile razy zdarzyło nam się szukać otwieracza do wina pośród setek widelców, noży i łyżek? Jest to niezwykle frustrujące, ale także niebezpieczne, jeżeli weźmie się pod uwagę wszystkie ostre przedmioty czyhające na nasze palce. Dlatego warto zdecydować się na inteligentny wkład do szuflad, organizujący ich zawartość.

3. Przechowywanie

Bespoke Handmade Traditional Kitchen od Williams Ridout Nowoczesny
Williams Ridout

Bespoke Handmade Traditional Kitchen

Williams Ridout

Wystarczająca i pojemna przestrzeń do przechowywania jest absolutnie niezbędna w każdej dobrze funkcjonującej kuchni. Nie tylko pozwala na zaoszczędzenie często skąpej powierzchni, ale także umożliwia dobrą organizację i łatwe zlokalizowanie wszystkiego, co nam akurat potrzebne. Bez względu na to, czy szuflady na sztućce, półki na słoiki, czy też szafki na naczynia- takich miejsc do przechowywania nie może zabraknąć w żadnej praktycznie zaprojektowanej kuchni. Ważne jest także, aby co dwa-trzy miesiące sprzątać wszystkie szafki i szuflady, pozbywając się zbędnych przyborów i przeterminowanej żywności.

4. Praktyczne schowki

Te wysuwane szafki to świetny sposób na przechowywanie większych naczyń, takich jak patelnie, garnki czy blachy do pieczenia. Nie są to rzeczy, którymi chcesz przyozdabiać wystój swojej kuchni, dlatego warto pomyśleć o tym, aby trzymać je w schowkach. Niektóre z tych naczyń, jak na przykład patelnie i garnki, mogą wyglądać atrakcyjnie podwieszone na specjalnych hakach pod sufitem, ale tylko pod warunkiem, że są na tyle ładne, czyste i zadbane, aby mogły stanowić element dekoracyjny. Takie są chociażby naczynia miedziane. Jednak, aby utrzymać kuchnię tak czystą i uporządkowana, jak to tylko możliwe, polecamy jednak szafki.

5. Recykling

Moda na recykling (a teraz już nawet prawo!) zagościła na dobre w polskich domach. Opakowania na żywność to niezwykle ważna rzecz, o której powinniśmy myśleć codziennie, w kontekście ich wyrzucania i segregowania. Zwłaszcza plastikowe pojemniki i opakowania, ze względu na niezwykle długi czas ich rozkłady, powinny znaleźć się na czele naszej listy. Szklane butelki to dobry sposób na to, aby ograniczyć ilość plastikowych pojemników, wyrzucanych przez nas codziennie do kosza. Są one nie tylko przyjazne środowisku, ale także dobre dla nas, gdyż nie zawierają bakterii i środków chemicznych,m zazwyczaj obecnych w plastiku. Możesz przechować jakikolwiek płyn w takich butelkach i używać ich aż do czasu, gdy się zbiją!

Zadbaj o to, aby zorganizować dobrze funkcjonujący system recyklingu w Twojej kuchni. Odpowiednia ilość pojemników na różnego rodzaju odpady to podstawa. Na odpady biologiczne przygotuj mniejszy pojemnik, jako że te szybko się psują i trzeba je często wyrzucać. Generalnie warto mieć cztery osobne pojemniki na śmieci- na generalne odpady, na papier, na szkło i na wspomniane odpady biologiczne.

6. Energooszczędne rozwiązania

Gdy coś jest funkcjonalne, niekonieczne znaczy to, że jego funkcja jest widzialna i namacalna. Jeżeli urządzenia AGD w Twojej kuchni sprawiają, że otrzymując rachunek za elektryczność rozważasz wzięcie pożyczki z banku, coś jest z nimi bardzo nie tak. Są wtedy nie tylko mało ekonomiczne, ale także z funkcjonalnością mają niewiele wspólnego. Stare kuchnie są pod tym względem dość ryzykowne- źle funkcjonujący system gazowy czy niesprawne kuchenki mogą prowadzić do wielu problemów, a niedogotowane jedzenie jest najmniejszym z nich! Warto więc wymienić instalacje gazowe i stare urządzenia AGD na takie z nowej generacji, które są nie tylko energooszczędne, ale także bezpieczne w użyciu. Z początku wydawać się może, że takie nowoczesne urządzenia są bardzo drogie, jednak ich koszt szybko się spłaca, pozwalając nam na dłuższą metę zaoszczędzić.

7. Systemy oszczędzania wody

Ostatnim ważnym aspektem dobrze funkcjonującej kuchni jest kwestia oszczędzania wody. Praktyczna kuchnia powinna być zaprojektowana tak, aby nie marnować wody, a raczej oszczędzać ją, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska. Do wyboru na rynku jest wiele kranów, które pozwalają oszczędzać wodę, pozwalając nam nie tylko spać ze spokojnym sumieniem, ale także z pełniejszym portfelem! Co kilka miesięcy powinno się również sprawdzać, czy rury i krany nie przeciekają.

Mamy nadzieję, że zainspirowaliście się naszymi poradami dotyczącymi projektowania funkcjonalnej kuchni i jesteście gotowi, aby wprowadzić niektóre z tych rozwiązań do swoich domów!

Więcej na temat dobrze zorganizowanej kuchni dowiecie się w Katalogu Inspiracji Dobrze zorganizowana kuchnia.

Jakie Wy macie sposoby na praktyczną kuchnię?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu