10 donic, które będą świetne na małym patio | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 donic, które będą świetne na małym patio

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesny ogród od EcoEntorno Paisajismo Urbano Nowoczesny
Loading admin actions …

W małych ogrodach i na niewielkich patio wydaje się, że masywne, duże donice nie będą pasować. Zabiorą za dużo cennej przestrzeni i przepełnią ich obszar. Jednak nie zawsze jest to zgodne z prawdą. W tym Katalogu Inspiracji zaprezentujemy Wam 10 przykładów miejsc na rośliny, które doskonale sprawdzą się i na ograniczonych metrażem przestrzeniach.

1. Podłużne pod ścianą

Są różne rodzaje patio czy ogrodu- mały, ale wąski; mały, ale szeroki; mały, ale o perfekcyjnych proporcjach. Przed doborem donic warto przeanalizować kształt i rozmiar obszaru. W tym przypadku jest on podłużny, dlatego najlepiej sprawdziły się donice długie, umieszczone pod ścianą. Zabudowano je naturalnym kamieniem, dzięki czemu komponują się z jedną ze ścian.

2. Na ścianie

Ściany w małych pomieszczeniach są naszymi sprzymierzeńcami- pozwalają się zagospodarować bez konieczności utraty cennej przestrzeni na podłodze. W tym pomieszczeniu z donic stworzono cały segment, umieszczając poszczególne na różnych wysokościach. W ten sposób stworzono nie tylko miejsce praktyczne, ale i estetyczne.

3. Na podłodze

Kolonialne domy od homify Kolonialny

Być może wydaje się to nieco wbrew intuicji, ale umieszczenie roślin na podłodze na małym patio także może mieć sens. Pod warunkiem, że zaaranżuje się je tak, aby można było dalej wygodnie korzystać z powierzchni tego obszaru- czyli na przykład po bokach, pozostawiając środek wolnym.

4. W powietrzu

Donice podwieszane pod sufitem to kolejny sposób na oszczędzenie przestrzeni. Mogą one zwisać albo bezpośrednio z sufitem, albo z haków umieszczonych na ścianie. Opcja ta jest także sposobem na dekorację ścian na patio.

5. Po obu stronach

Nowoczesny ogród od homify Nowoczesny

Choć pozornie zajmują wtedy dużo miejsca, to jednak kreują optyczną iluzję dodatkowej przestrzeni. Dzieje się tak dlatego, że ich boki są zaokrąglone, dzięki czemu wydzielone miejsce pomiędzy nimi faluje i wydaje się większe.

6. Zamiast podłogi

Donice wpuszczone w podłoże sprawiają, że rośliny zastępują materiał wykończeniowy. Oczywiście to rozwiązanie możliwe jest jedynie z roślinami, które łatwo się nie niszczą- mchem, trawą, paprocią.

7. Na różnych poziomach

Rozmieszczenie roślin w donicach w systemie wielopoziomowym pozwala osiągnąć wrażenie dodatkowej objętości i pogłębionej przestrzeni. Sposób ten umożliwia także udekorowanie patio większą ilością zieleni.

8. Dookoła

Na patio o kształcie kwadratu można ustawić donice dookoła, zmniejszając jego powierzchnię, ale w sposób harmonijny i spójny. Najlepsze będą wtedy donice wąskie, gdyż te zabiorą najmniej miejsca.

9. Z trzech stron

Moroccan style garden Śródziemnomorski ogród od Gullaksen Architects Śródziemnomorski
Gullaksen Architects

Moroccan style garden

Gullaksen Architects

Pomysł podobny do poprzedniego, z tym że w tym przypadku pozostawia się jedną stronę wolną. Wolny obszar pozwala na połączenie patio z pozostałą częścią domu, otwierając je na nią. Jego przestrzeń wyda się wtedy większa.

10. Na górze

Kolejnym sposobem na oszczędzenie przestrzeni jest umieszczenie roślin na wyniesionym ku górze podeście. Efekt, jak widać na zdjęciu, jest równie zadowalający.

Inne ciekawe pomysły na donice znajdziecie tutaj.

Który przykład najbardziej przypadł Wam do gustu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu