Boże Narodzenie na całym świecie- Meksyk | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Boże Narodzenie na całym świecie- Meksyk

Alicja Olko Alicja Olko
Christmas '14 od Farrow & Ball Nowoczesny
Loading admin actions …

Meksyk to wyjątkowy kraj, który charakteryzuje się ciekawym połączeniem tradycji i zwyczajów czerpanych z kultury hiszpańskiej z elementami silnie utrzymującej się, rodzimej kultury meksykańskiej. Ten ciekawy miks widoczny jest także w tradycjach bożonarodzeniowych. Podstawowe zwyczaje wywodzące się z religii katolickiej są podobne do tych, panujących w większości krajów europejskich, ale w Meksyku znajdziemy też wiele oryginalnych i nietypowych świątecznych obrzędów, o których mowa będzie tutaj.

Dowiedzcie się, jak Boże Narodzenie obchodzi się w egzotycznym Meksyku!

Choinka

Christmas '14 od Farrow & Ball Nowoczesny
Farrow & Ball

Christmas '14

Farrow & Ball

Jak w większości krajów, w których tradycja katolicka dominuje, także w Meksyku choinka jest jednym z najważniejszych symboli świąt. Przez wieku przeistoczyła się jednak z czegoś więcej niż symbol religijny, a stała się ikoną miłości, braterstwa, wspólnoty i celebracji.

W Meksyku choinkę ubiera się już 1 grudnia. Dla tych, którzy uwielbiają naturę, jedyną opcją na drzewko bożonarodzeniowe jest żywa sosna, którą wielu kupuje w okolicy Amecameci, gdzie na wielu hektarach uprawia się właśnie to drzewo. Kolejnym ważnym elementem, jeżeli chodzi o choinkę, są ozdoby. Artyści z Puebla,z plemienia Chignahuapan, produkują co roku tysiące ręcznie robionych dekoracji, które następnie zapełniają gałęzie choinki.

W Meksyku choinka gości w domach aż do 2 lutego!

Szopka betlejemska

W Meksyku pod choinką nie znajdziemy prezentów, ale szopkę betlejemską. W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, przybiera ona różne formy. Może ona być skrajnie prosta, reprezentując jedynie Świętą Rodzinę, ale bywa także niezwykle wyszukana pod względem artystycznym, zaprojektowana i ozdobiona z przepychem. W meksykańskiej wersji szopka betlejemska pełna jest różnego rodzaju zwierząt, nie tylko tych tradycyjnych, a jej tło jest zdecydowanie pozbawione śniegu.

Las Posadas

od homify Eklektyczny

Jeżeli jest coś wyjątkowego i niespotykanego w meksykańskich świętach, to jest to właśnie Las Posadas. Dziewięciodniowe święto, zaczynające się 16 grudnia, a kończące w Wigilię, jest doskonałym przykładem tego, w jaki sposób Meksykanie podchodzą do życia. Jest to okres pełen zabawy, imprez, celebracji i radości.

Główne tradycje Las Posadas to kolędowanie- chodzenie od domu do domu ze świecami, wspólne śpiewanie i świętowanie; rozbijanie piñaty (o czym mowa później); a także rodzinne posiłki.

La Piñata

od homify Eklektyczny

Najradośniejszym momentem okresu świątecznego jest „odesłanie” piñaty. Tradycyjnie piñata reprezentuje gwiazdę, której siedem końców reprezentuje siedem grzechów głównych. W dzisiejszych czasach jest ona zazwyczaj w formie papierowej, kolorowo przyozdobiona, i wypełniona słodyczami. Zabawa polega na tym, aby strącić kijem podwieszoną pod sufitem piñatę, rozsypać słodycze i w ten sposób uwolnić się od grzechów. Oczywiście współcześnie o wiele bardziej chodzi o to, aby zebrać jak najwięcej cukierków!

Wigilia

Po dziewięciodniowym okresie przedświątecznych celebracji, nie każdy wciąż ma siłę, aby organizować wystawny obiad wigilijny. W zależności zatem od rodziny, jest on mniejszy lub większy. Ma on miejsce bardzo późno, bo około północy, a składa się z dań kuchni meksykańskiej- kukurydzianych naleśników z krewetkami, pieczonego dorsza, indyka w specjalnym sosie, tamales (kieszeni z kukurydzą i kurczakiem) oraz wielu innych dań.

homify Meksyk życzy wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Tradycje świąteczne w innych krajach znajdziesz w tych Katalogach Inspiracji:

Boże Narodzenie na całym świecie- Holandia

Boże Narodzenie na całym świecie- Portugalia

Boże Narodzenie na całym świecie- Brazylia

Boże Narodzenie na całym świecie- Hiszpania

Boże Narodzenie na całym świecie- Niemcy

Boże Narodzenie w Polsce

Chcielibyście spędzić święta w Meksyku?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu