Wielkoformatowe okna – wady i zalety

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
blomus , Blomus Blomus Nowoczesny salon
Loading admin actions …

Duże przeszklenia to wyjątkowo modny trend, który pozwala nam na maksymalne doświetlenie domu. Często takie wielkoformatowe okna zajmują powierzchnię od podłogi aż po sufit, co daje niesamowity efekt. Jeżeli możemy sobie pozwolić na zastąpienie ścian ich szklanymi odpowiednikami, a do tego mamy na tyle szczęścia, że właśnie te okna są po południowej stronie domu – to możemy być pewni, że wnętrze będzie wyjątkowo doświetlone. Takie rozwiązanie sprawdza się w domach jednorodzinnych, najlepiej z ogrodem tuż za szybą – dzięki temu czujemy bliskość uspokajającej natury. 

Wielkoformatowe okna zapewniają odpowiednie doświetlenie domu i wyglądają efektownie, jednak musimy pamiętać o zasłonach, które w lecie podczas upałów ochronią nas przed nagrzaniem pomieszczenia. Niestety mają też wady, jak choćby ciężar i konieczność czyszczenia. Wszystkie informacje na temat wielkoformatowych okien znajdziecie właśnie w tym artykule w którym rozważamy za i przeciw. 

Dlaczego wielkopowierzchniowe okna?

blomus , Blomus Blomus Nowoczesny salon Kominek i akcesoria

Dom z dużymi oknami prezentuje się wspaniale, a gdy z wnętrza mamy taki widok na naturę – nawet cała konstrukcja mogłaby być ze szkła! Wielkopowierzchniowe okna są niezwykle eleganckie, zapewniają maksymalne doświetlenie wnętrza i pozwalają na podziwianie okolicy z wygodnego fotela w naszym salonie. Do wyboru mamy okna panoramiczne i tarasowe, których konstrukcja zależy głównie od powierzchni na jakiej chcemy je zamontować. Niestety okna wielkopowierzchniowe mają to do siebie, że są dość ciężkie, łącznie z ramą, która spaja całość. 

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na duże okna? Przede wszystkim ze względu na wspomniane wcześniej doświetlenie i widok, który można podziwiać z wnętrza domu. Jest to domena przede wszystkim domów jednorodzinnych, które mają ogród lub w pobliżu rozciąga się pas zieleni, jezioro, góry. Takie okna średnio sprawdziłyby się w mieście na tłocznej ulicy, gdzie cenimy sobie swoja prywatność – właśnie dlatego najczęściej są one usytuowane przy ogrodzie. Dodatkowym plusem jest montaż drzwi tarasowych, dzięki którym możemy przenieść się do podziwianego świata natury.

Wielkoformatowe okna – najnowszy trend

homify Minimalistyczne okna i drzwi Okna

Nowoczesna architektura stawia na estetykę i funkcjonalność domu, a otwarte przestrzenie są dominującym trendem – idą za tym również wielkoformatowe okna, które łączą nas z otoczeniem. Wnętrze wydaje się dzięki temu przestronne, a dom z zewnątrz prezentuje się efektownie. Naturalne światło jest jak najbardziej pożądane we wnętrzu, a przesuwane drzwi na ogród są koniecznością w nowoczesnym domu jednorodzinnym. 

Chcąc połączyć ze sobą maksymalną ilość światła i przestrzeń, która jest wyjątkowo przez wszystkich ceniona, własnie takie okna wielkoformatowe odpowiadają zapotrzebowaniu użytkowników. Podążając za tym trendem możemy być pewni, że szybko on nie przeminie, bo w czasach, gdy wszystko odbywa się w przyspieszonym tempie, chwila relaksu we własnym, przestronnym domu jest na wagę złota.

Koszty

Cena okien wielkoformatowych jest uwarunkowana ich wymiarem i materiałem z jakiego wykonana jest konstrukcja – a może to stanowić naprawdę ogromną różnicę. Jeżeli nie chcemy montować drzwi, tylko samo okno stałe, to sięgamy po witrynę, nazywaną również fiksem, która jest o wiele tańsza od przesuwanej wersji. Cena szyb zależy od producenta, jednak tak naprawdę wszystko jest uzależnione od materiału konstrukcyjnego na okna. Może to być aluminium, które jest najdroższe, następnie drewno – tańsze niż aluminium, ale droższe nić PVC. Dlaczego to takie ważne? Od tego, jaki materiał wybierzemy, zależy ile ta konstrukcja może udźwignąć pod względem masy i szerokości skrzydła. 

Ceny szkła też są różne, ale dotyczy to kwestii bezpieczeństwa, więc nie powinniśmy sugerować się ceną przy wyborze. Szkło klejone, czyli laminowane, jest nawet 30% droższe niż zwykłe, ale przy tym bezpieczniejsze, ponieważ po rozbiciu stanowi jeden element. Oprócz tego mamy szkło hartowane, które się tak nie nagrzewa jak zwykłe szkło, a po rozbiciu rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach. 

Czyszczenie

Mycie okien rzadko jest ulubionym zajęciem domowników, a już szczególnie w przypadku okien wielkoformatowych. Jeżeli nasze okna są wysokie, to najprostszym wyjściem jest zatrudnienie ekipy do prac wysokościowych. Jednak nie każdy chce zlecać to zadanie innym – wtedy musimy zaopatrzyć się w teleskop i specjalny zbierak, który pomoże nam dosięgnąć i umyć okna od samej góry – o polerowaniu nie ma mowy! Mając duże okna wielkoformatowe na nic by się zdały, gdyby były brudne i nie przepuszczały wystarczającej ilości światła.

Wady

Zdecydowanym minusem może być przegrzanie wnętrza latem, gdy okna nie są odpowiednio przesłonięte. W trakcie zimy znajdziemy też inną wadę – okno wielkoformatowe ma o wiele gorszą izolacyjność niż ściana zewnętrza, a w miejscu osadzenia tworzy się mostek termiczny, który dodatkowo pozbawia nas ciepła. 

Inną wadą jest koszt okien, który zdecydowanie podnosi koszt budowy domu. Dodatkowo uciążliwe jest też czyszczenie takich okien. Jednak jak można zaobserwować – to nie odstrasza wielu z nas, bo domy z oknami wielkoformatowymi można spotkać wszędzie i zawsze dobrze się prezentują, tak jak widać na zdjęciu – projekt został wykonany przez caa architekci.

Musimy też pamiętać o tym, że nie tylko od wielkości okien zależy doświetlenie wnętrza, a również od ich rozmieszczenia i grubości ścian. Przede wszystkim powinniśmy być pewni z której strony domu chcemy umieścić takie okna, ponieważ od wschodniej lub zachodniej strony światło będzie wpadać do środka tylko o określonej porze, co oznacza, że przez resztę dnia nie będziemy mogli korzystać w pełni w uroków okien wielkoformatowych.

Zalety

homify Nowoczesne okna i drzwi Firany i zasłony

Jak zostało już wspomniane wcześniej, wnętrze jest o doświetlone, staje się jasne i przestronne, co poprawia nam nastrój, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Duże okna i drzwi tarasowe wychodzące na ogród tworzą wrażenie otwartej przestrzeni, a poza tym wyglądają nowocześnie i estetycznie. Jeżeli zależy nam na dobrym samopoczuciu i maksymalnej ilości światła w domu, to takie okna są właśnie dla nas! 

Jeśli nie chcecie się zdecydować na okna wielkoformatowe, ale szukacie alternatywy, to przeczytajcie ten artykuł: Oświetlenie salonu – 10 praktycznych porad.

Podsumowując: musimy być świadomi kosztów jakie poniesiemy przez okna wielkoformatowe, nie jest to kwestia wyłącznie ich zakupu i montażu, ale również strat energii cieplnej. Jednak z drugiej strony takie okna zawsze prezentują się fenomenalnie i dzięki nim mamy w domu bardzo dużo naturalnego światła, które pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dbając o swoja prywatność wystarczy, że zamontujemy rolety, firany lub zasłony, które pomogą nam się osłonic przed ciekawskimi sąsiadami lub nadmiernym nagrzaniem wnętrza w lecie. Jako że takie okna są wykorzystywane głównie w domach jednorodzinnych i to od strony ogrodu, nie musimy być przewrażliwieni na punkcie prywatności. Dzięki wielkoformatowym oknom otrzymamy przestronne i jasne wnętrze.

Czy chcielibyście mieć u siebie w domu okna wielkoformatowe?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu