Jak odgracić mieszkanie (i życie) w 10 krokach | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak odgracić mieszkanie (i życie) w 10 krokach

homify.Pl homify.Pl
od de-cube Nowoczesny
Loading admin actions …

Bałagan jest zawsze ogromnym zaskoczeniem. Jednego dnia to tylko magazyn i ulotka na blacie, a następnego nagle widzimy stertę opakowań, naklejek, kopert, porozrzucanych ubrań, i Bóg wie czego jeszcze!

Nie ma więc co się dziwić, że czasami czujemy zniechęcenie patrząc na nasze mieszkania – ile by się nie sprzątało, po chwili pozarzucane są stosami rzeczy.

Jeżeli nie jesteśmy pewni czy chcemy coś wyrzucić, powinniśmy sobie zadać takie pytania, jak: Czy jest mi to potrzebne? Czy będę tego używać? Czy mi się to wciąż podoba? Bułka z masłem!

W dzisiejszym Katalogu Inspiracji porozmawiamy o różnych nawykach, których zmiana pozwoli nam się uwolnić od bałaganu.

​1. Bądźmy uczciwi sami ze sobą

Under Stairs Storage od buss Nowoczesny
buss

Under Stairs Storage

buss

Gdy wchodzimy do domu – jakie jest nasze pierwsze wrażenie? Czy jest to poczucie spokoju? A może chaos? Przestaliśmy wyprawiać kolacje z przyjaciółmi tylko dlatego, że wstydzimy się bałaganu w naszym mieszkaniu? Znalezienie czegokolwiek stanowi wyzwanie? Gdy znajdziemy to, czego szukamy okazuje się, że posiadamy więcej niż jedną sztukę danej rzeczy?

Nadszedł czas, żeby to zmienić i wziąć sprawy w swoje ręce.

​2. Skupmy się na swoim celu

od de-cube Nowoczesny

Ustalmy, co przyczyniło się do naszej potrzeby odgracenia mieszkania.

Niezależnie czy jest to chęć uzyskania większej przestrzeni użytkowej w garażu, czy przywrócenie funkcjonalności pokoju gościnnemu – zawsze pamiętajmy o naszym celu. Łatwiej będzie nam osiągnąć lepsze wyniki.

​3. Małe kroczki – zacznijmy od najprostszego

Zacznijmy od zadań, które nie wymagają dużego nakładu pracy i czasu, a także tych, z którymi nie wiążą się rozterki emocjonalne. Doskonałym przykładem jest zrobienie porządku w szufladzie kuchennej lub w szafce w przedpokoju.

Ukończenie tak małych zadań napędzi nas do pracy nad większymi, takimi jak sortowanie przez lata zbieranych zdjęć i dokumentów.

​4. Wyróbmy sobie nowe nawyki

Zaledwie 15 minut dziennie to bardzo dobry początek, a każdy jest w stanie wygospodarować tak krótki czas. Uporządkujmy jedną szufladę w biurku. Wyczyśćmy torebkę. Pozbądźmy się przeterminowanych produktów spożywczych i przypraw. Przesortujmy dodatkowe ręczniki i pościel. Uczciwie podejdźmy do sterty magazynów i książek leżących po całym domu.

Od razy wyrzućmy śmieci, a rzeczy do oddania ułóżmy w czarnych workach – w ten sposób zmniejszymy szanse na zmianę zdania. Co z oczu, to z serca.

​5. Spodziewajmy się pewnych emocji

Pokój dziecięcy Nowoczesny pokój dziecięcy od Szalbierz Design Nowoczesny Płyta MDF
Szalbierz Design

Pokój dziecięcy

Szalbierz Design

Zawsze mówimy: to tylko rzeczy, ale prawda jest taka, że większość z nich wiąże się z jakimiś wspomnieniami i ludźmi w naszym życiu. Dlatego właśnie, robienie porządków może wiązać się z emocjami.

Nie pozwólmy jednak, żeby zniechęciło nas to do wykonania zadania. Przeciwnie, zdajmy sobię sprawę z tego, że wyrzucenie pewnej rzeczy nie wiąże się z utratą wspomnienia.

​6. Ustalmy kryteria względem tego, co zostaje, a co musi zniknąć

The Long Brick House od Földes Architects Minimalistyczny
Földes Architects

The Long Brick House

Földes Architects

Zadjmy sobie te trzy pytanie, o których wspominaliśmy już na wstępie. Na przykład, patrząc na stertę książek, zadajmy sobie pytania: czy wciąż nam się podobają? Czy przeczytamy je jeszcze raz? Czy są nam do czegoś potrzebne?

Uczciwe podejście pomoże nam w podjęciu decyzji o tym, co pozostanie w mieszkaniu, a czego należy się pozbyć.

​7. Koniec z poczuciem winy!

Eklektyczny salon od homify Eklektyczny

Wielu z nas pozostawia w swoim mieszkaniu rzeczy, które należały kiedyś do jakiegoś członka rodziny, a nie dlatego, że są one w naszym stylu. To jednak nie jest powód, żeby wypełniać nasze życia bałaganem! Dajmy sobie pozwolenie na oddanie lub wyrzucenie pewnych przedmiotów.

Zaakceptujmy też fakt, że wraz ze zmianami w naszych życiach, zmieniają się nasze gusta i potrzeby. Z czasem, rzeczy stają się właśnie tym – tylko rzeczami.

​8. Szanujmy cudze wspomnienia

Różni ludzie mają różne powody, żeby trzymać przy sobie różne przedmioty. Nasze dzieci mogą nie chcieć rozstawać się z ukochanym pluszakiem z dzieciństwa – to ich prawo.

Jeśli przestrzeń w naszym mieszkaniu jest na wagę złota, umówmy się na to, żeby każdy z domowników mógł przetrzymywać jeden plastikowy pojemnik osobistych pamiątek – bez zbędnych pytań.

​9. Zachowajmy wspomnienia – wyrzućmy przedmioty

Full House Renovation with Crittall Extension, London Eklektyczny pokój dziecięcy od HollandGreen Eklektyczny
HollandGreen

Full House Renovation with Crittall Extension, London

HollandGreen

Nie chcecie rozstawać się z tymi rysunkami, które wasze dzieci namalowały będąc w przedszkolu? Może warto je zeskanować lub sfotografować i zrobić książkę ze wspomnieniami? Zajmie ona zdecydowanie mniej miejsca niż wszystkie papiery, których można by się pozbyć.

To samo tyczy się różnych kolekcji – zachowajmy jedną lub dwie – nie wszystkie trzydzieści!

Pamiętajmy: co z oczu, to z serca

​10. Nie dajmy się ponieść emocjom

brush64's collection of inspiration od brush64 Eklektyczny
brush64

brush64's collection of inspiration

brush64

Jeżeli uznamy każdą rzecz za bardzo ważną, żadna z nich nie będzie wyjątkowa! Na przykład, jeżeli mamy kilka rzeczy, które wcześniej należały do innych członków rodziny, wybierzmy kilka unikatów, a resztę charytatywnie oddajmy.

Pamiętajmy, że o ile nasze serca nigdy nie będą za bardzo zagracone, to nasze mieszkania szybko zostaną pochłonięte bałaganem. Mamy dla Was kilka pomysłów, które pomogą Wam utrzymać porządek w mieszkaniu: 8 innowacyjnych pomysłów na przechowywanie!

Macie jakieś sposoby na utrzymanie porządku?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu