Czy biokominek to najlepsza opcja na zimę?

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Sea Towers Apartment, Minsterstwo Spraw We Wnętrzach Minsterstwo Spraw We Wnętrzach Minimalistyczny salon
Loading admin actions …

Kto by nie chciał posiadać kominka w salonie, którego blask ognia mieniłby się w ciemnościach ocieplając wnętrze i kreując swoistą przytulną i relaksującą atmosferę? Jednak prawda jest taka, że nie każdy ma możliwość zainstalowania kominka w domu. Szczególnie poszkodowane pod tym względem są osoby mieszkające w kamienicach, blokach itp. i to właśnie dla nich biokominki stały się świetnym alternatywnym rozwiązaniem, bowiem mogą być one stosowane w każdym pomieszczeniu bez konieczności posiadania instalacji kominkowej. Biokominki są wciąż dość nowym produktem wkraczającym na polski rynek, nie do końca znanym i stosowanym. Jeśli tylko marzą Wam się romantyczne wieczoru spędzone przy cieple ognia, bez konieczności dokładania drewna, bez unoszącego się dymu czy zapachu, w zgodzie z środowiskiem, wówczas zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi biokominków.

Biokominek – co to?

Biokominek jest rodzajem kominka, w którym miejsce tradycyjnego paliwa, drewna czy też brykietu, zastąpiono biopaliwem występującym w postaci płynnej lub żelowej. Te niedużych wymiarów urządzenia nie wymagają dostępu do komina, nie emitują substancji, które mógłby być szkodliwe dla zdrowia, nie wytwarzają także popiołu, który trzeba byłoby usuwać. Z tego względu biokominki można zainstalować lub umieścić praktycznie w każdym miejscu.

Biokominki są opalane specjalnie do nich przeznaczonym biopaliwem, czyli bioetanolem. Paliwo to jest nie tylko bezpieczne, ale i ekologiczne. Wersja żelowa sprzedawana jest zwykle w puszkach, które należy ustawić w biokominku i podpalić. Taka pojedyncza porcja żelowa o pojemności ok. 0,4l pali się nawet do trzech godzin. Z kolei płynny bioetanol należy wlać do specjalnego zbiornika mieszczącego się w biokominku i podpalić zapałką. Można go zakupić w butelkach o różnej objętości. Zanim zdecydujemy się na konkretne biopaliwo, warto zwrócić uwagę, czy posiada ono atest Państwowego Zakładu Higieny, ponieważ najtańsze marki biopaliwa, które nie są atestowane, mogą emitować nieprzyjemny zapach i stwarzać zagrożenie podczas użycia. Z kolei dobrej jakości paliwo zapewni wysoki płomień, który będzie palił się równomiernie i nie będzie wydzielał zapachu czy dymu. Biopaliwo cechuje kaloryczność, przy jednorazowym napełnieniu zbiornika ogień może palić się od dwóch do dziewięciu godzin, w zależności o regulacji płomienia oraz pojemności zbiornika.

Aranżacja ze zdjęcia jest autorstwa studia Bartek Włodarczyk Architekt.

Zalety

Lareiras Boulle, Boulle Boulle Nowoczesny salon Kominek i akcesoria

Zdecydowanie największą zaletą biokominków jest ich atrakcyjność. Urządzenia te w niezwykle elegancki sposób zapewnią ciepłą atmosferę w mieszkaniu. Występują one w różnej formie o zróżnicowanym designie, w skład dostępnym modeli wchodzą m.in. biokominki posiadające dekoracyjną oprawę ze stali nierdzewnej lub z oprawą ze stali lakierowanej proszkowo, szklane biokominki, które umożliwiają podziwianie ognia ze wszystkich stron, biokominki do zabudowy, do zawieszenia na ścianie czy mobilne, które można po prostu postawić na stole, ziemi i móc przenosić do innych pokoi. Jeśli chcemy aby przypominał on tradycyjny kominek, możemy wybrać biokominek z dekoracyjną konsolą oraz elementami, które przypominają polana drewna.

Mimo, iż biokominki głównie wykorzystuje się jako oryginalną dekorację mieszkania, ich płonący ogień także emituje ciepło do otoczenia. Nawet te urządzenia, które posiadają niewielką moc ogrzewają powietrze w pokoju, jednakże nie może być on traktowany jako źródło ciepła w domu. Kolejnym atutem biokominków jest fakt, iż są one ekologiczne, ich proces spalania postrzega się jako przyjazny i bezpieczny, co zawdzięcza się bezwonnemu i ekologicznemu biopaliwu. Są one świetną opcją dla osób o niewielkim metrażowo mieszkaniu bądź nieposiadających odpowiednich instalacji kominowej.

Kominek taki nie wymaga wiele pracy, nie wymaga on skomplikowanego montażu, nie trzeba organizować i przynosić drewna by podtrzymać ogień, nie potrzebujemy tym samym miejsca na magazynowanie drewna, nie ma konieczności sprzątania popiołu i sadzy, ponieważ nie występują one w biokominkach. Co więcej, ciepło przez nie wytworzone pozostaje w 100% w pokoju, gdzie w przypadku tradycyjnym kominków spora jego część ucieka przez komin. Dzięki mobilności biokominków, można je zabierać ze sobą do każdego innego pokoju, w którym zamierzamy spędzić znaczną ilość czasu. W biokominku istnieje także możliwość umieszczenia olejków eterycznych, dzięki czemu powietrze równomiernie nasyci się substancjami aromaterapeutycznymi, a sama para wodna, która jest ubocznym produktem spalania ekopaliwa, wpływa korzystnie na poprawę wilgotności w pokoju. No i ostatnia zaleta – biokominki nie są drogie.

Portalowe biokominki

Wolno stojące biokominki portalowe, które wykonuje się z MDF-u, są obecnie największym i najnowszym trendem na rynku. MDF jako surowiec stosowany do produkcji biokominków stwarza wiele możliwości modelowania obudów, dzięki czemu na rynku dostępna jest szeroka gama wzorów, zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych czy też zupełnie designerskich. Portalowe biokominki także nie wymagają skomplikowanego montażu, można je śmiało złożyć samodzielnie. Po zamówieniu takiego kominka otrzymuje się złożony i dobrze zapakowany produkt, który należy jedynie rozpakować i ustawić. Można spotkać się nawet z kominkami portalowymi zawierającymi kryształy Swarovskiego, dzięki czemu prezentują się niezwykle luksusowo i elegancko.

Koszty

Ceny biokominków są przeróżne, w zależności od materiału, z jakiego jest on wykonany oraz wielkości paleniska, można zakupić urządzenie zaczynając od ok. 1000 złotych, a kończąc na 50 000 złotych. Małe wersje biokominków, np. takie, które można postawić na stole, to wydatek rzędu 200-500 złotych. Wybierając model dla siebie, należy zwrócić uwagę na materiały, z których jest on wykonany, muszą one oczywiście być odporne na działanie ognia. Oczywiście ostateczna cena biokominka zależna jest także od wzoru, jaki wybierzemy, standardowe biokominki o prostych formach są znacznie tańsze od tych oryginalnych i wyszukanych. Posiadając biokominek trzeba także ponosić koszty jego utrzymania, na które składa się uzupełnianie biopaliwa. Litr bioetanolu można zakupić za ok. 11-16 zł.

Pielęgnacja

W przypadku stosowania paliwa wysokiej jakości oraz uważania by nie wypalać biopaliwa do samego końca, nie ma konieczności porządkowania paleniska. Czyszczenie paleniska jest jedynie zalecane w sytuacji, gdzie zauważymy nieprzyjemny zapach wydzielający się z biokominka, który z kolei może świadczyć, że dane biopaliwo nie było dobrej jakości. Zapach ten oznacza, że na palenisku osadziły się pozostałości, które należy wyczyścić ręcznie. Proces czyszczenia paleniska zależny jest od modelu biokominka. Nieskomplikowane modele umożliwiają szybkie wyciągnięcie paleniska i wyczyszczenia go pod wodą, a nawet w zmywarce (w przypadku tych przystosowanych do zmywarki). W modelach bardziej skomplikowanych, które są wyposażone w materiały absorbujące paliwo, nie należy ich elementów zanurzać w wodzie, chyba że producent dopuszcza taką możliwość. Zawsze wskazane jest uprzednie zapoznanie się z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta.

Dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii w produkcji biokominków i zastosowaniu trwałych materiałów, biokominek nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Oczywiście, jak każdy element w naszym mieszkaniu, może on ulec zabrudzeniu bądź zakurzeniu, wówczas wystarczy go przetrzeć zwykłymi środkami czystości bądź wilgotną szmatką. Nie należy stosować agresywnych produktów chemicznych, mogą one prowadzić do jego uszkodzenia lub pogorszenia jego wyglądu. Jeśli zależy nam na tym, by szczególnie dbać i pielęgnację biokominka, można wtedy zastosować specjalne środki czystości, które są przeznaczone dla materiału, z którego jest on wykonany.

Bio kominek we wnętrzu – jak zaaranżować?

Przed wyborem konkretnego biokominka należy zastanowić się, czy chcemy aby nasze urządzenie było mobilne, czy chcemy umieścić go na ścianie czy też wbudować we wnękę ścienną. Mobilne biokominki są wolno stojące, dzięki czemu możemy je przestawiać w dowolne miejsce w mieszkaniu i czerpać z niego korzyści, gdziekolwiek się znajdujemy. Nie wymaga on specjalnej aranżacji, świetnie będzie się prezentował w każdym wnętrzu i pokoju. Jeśli chcemy przyozdobić ściany czy je rozświetlić, wówczas możemy zakupić specjalne biokominki, które zawiesza się na ścianie. Wówczas należy dobrać taki model, który będzie się ładnie prezentował z kolorem ściany, tapetą i wystrojem wnętrza. Jeśli z kolei chcielibyśmy aby nasz nowy nabytek tworzył ze ścianą jednolitą płaszczyznę, możemy go wbudować w wolną wnękę w ścianie. Taki biokominek może być zwykłymi kamyczkami, na których będzie palił się ogień, lub możemy rozważyć opcję biokominka portalowego, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Decydując się na umieszczenie go we wnęce, możemy dobrać piękny portal, który przyozdobi cały pokój. Jeśli zdecydujemy się na mniejszy model biokominka, możemy zakupić taki, który pięknie będzie prezentował się na stole. Będzie on dostarczał siedzącym bezpośrednie ciepło oraz stanie się swoistą dekoracją stołu.

Piękna aranżacja ze zdjęcia została wykonana przez studio Ministerstwo Spraw we Wnętrzach.

Bio kominek w ogrodzie

Biokominek posiada bardzo wiele zalet, przekonać się o nich można podczas jego użytkowania. Sprawdzi się on nie tylko w mieszkaniu, ale także na balkonie, tarasie czy ogrodzie. Letnie wieczory czy też leniwe popołudnia w ogrodzie, to idealny moment na wyciszenie i zrelaksowanie się. Towarzyszący nam ogień w biokominku pozwoli na zbudowanie szczególnej atmosfery ciepła i intymności, która umili nam czas, a późną porą dodatkowo zapewni oświetlenie. Wiele firm posiada w swojej ofercie modele specjalnie przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych, zwykle są one także przenośne, dzięki czemu zawsze można go także wnieść do środka lub po prostu zmieniać aranżację, w zależności od naszych pomysłów i upodobań.

Biokominek ze zdjęcia znajdziecie w ofercie ilumia.pl.

Zdecydujecie się na kupno biokominka?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu