Prysznic czy wanna? Trudny wybór…

A.D. A.D.
Fototapety w łazience, Demural.pl Demural.pl Nowoczesna łazienka
Loading admin actions …

Prysznic czy wanna? Najlepiej jedno i drugie, bez problemu można wziąć relaksującą kąpiel po całym dniu ciężkiej pracy albo energetyczny prysznic rano, kiedy każda minuta jest cenna. Pachnąca sól, bąbelki i świeczki wieczorem a na rozpoczęcie dnia orzeźwiające krople wprost z deszczownicy… Ale skończmy marzyć, pora zejść na ziemię. Nieliczne mieszkania mają w sobie tyle miejsca by pomieścić jedno i drugie. I tu zaczynają się schody. Który wariant będzie lepszy, który praktyczniejszy, co się bardziej opłaca , z czego będziemy zadowoleni…  

Pytań jest wiele a odpowiedzi nie są jednoznaczne. Ten wybór jest bardzo trudny dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie wad i zalet poszczególnych sprzętów. Przeczytajcie uważnie i zdecydujcie sami.

Relaks przede wszystkim

Morska bryza Demural.pl Nowoczesna łazienka
Demural.pl

Morska bryza

Demural.pl

Wanny są piękne i wygodne. Ich producenci proponują coraz to nowsze rozwiązania i funkcje. Standardem są wanny z hydromasażem bądź wyszukane modele jacuzzi. Ale i tradycyjne wanny cieszą się popularnością, szczególnie w rodzinach z małymi dziećmi oraz w przypadku, gdy cenimy sobie długie, relaksujące kąpiele przy świecach.

Możecie zdecydować się na wannę wolnostojącą, narożną, asymetryczną lub do zabudowy. Bez problemu znajdziecie modele idealne także do małych łazienek

W statystykach wygrywa prysznic

Dom na Różanym Potoku , Neostudio Architekci Neostudio Architekci Nowoczesna łazienka
Neostudio Architekci

Dom na Różanym Potoku

Neostudio Architekci

Statystyki sprzedaży nie pozostawiają złudzeń: chętniej kupujemy kabiny prysznicowe i brodziki niż wanny. Ich popularność jest związana z aktywnym i szybkim życiem, jakie większość z nas prowadzi. Dzięki natryskom o wiele mniej czasu poświęcamy na zbiegi higieniczne. W grę wchodzą również spore oszczędności, ponieważ korzystając z prysznica zużywamy maksymalnie 30 litrów wody na minutę, a kąpiąc się w wannie potrzebujemy ich około 100.

Jeśli wanna to jaka?

Łazienka - ​płytki Sol Black Coast. homify Eklektyczna łazienka
homify

Łazienka – ​płytki Sol Black Coast.

homify

Wybór wanny nie ogranicza się tylko zasobności portfela i ilość miejsca w łazience. Jak przekonują sprzedawcy salonów z wyposażeniem łazienek, największą popularnością cieszą się obecnie wanny akrylowe, głównie ze względu na to, że kosztują stosunkowo niedużo w porównaniu z innymi. Są ponadto bardzo lekkie, a więc łatwe w transporcie i montażu. Luksusem są modele szklane. 

Jeśli prysznic to jaki?

Aktywnym singlom i młodym parom przyda się prysznic, który łatwo utrzymać w czystości, wytrzymały i prosty w formie. Rodzicom z małymi dziećmi polecamy zaś, jako wyposażenie łazienki, kabiny prysznicowe z głębszym brodzikiem antypoślizgowym, który maluchom będzie służył jako wanienka, a dorosłym np. jako miejsce do namaczania prania. 

W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych konieczna jest w łazience instalacja brodzika bezprogowego lub bardzo płytkiego, o mocnej konstrukcji, z antypoślizgowym dnem.

Domowe spa

Łazienka azjatyckie SPA. homify Azjatycka łazienka
homify

Łazienka azjatyckie SPA.

homify

Jeśli, zależy Wam bardzo na odprężających kąpielach możecie zdecydować się na wannę z masażem. Rodzajów masażu jest kilka: Masaż wodny – dysze są umieszczone na ściankach, na oparciu oraz na dnie wanny – w miejscu, gdzie trzymane są stopy. Takie rozmieszczenie dysz pozwala na masaż kręgosłupa, ramion czy stóp. W przypadku masażu powietrznego, otwory są umieszczone na dnie wanny. Wydobywa się z nich powietrze, które pobudza receptory skórne, powodując rozluźnienie mięśni i poprawę ukrwienia. Jest także masaż łączony, posiadający właściwości obydwu powyższych naraz. Ale wanna to nie jest jedyny sposób na domowy relaks…

Odpoczynek pod prysznicem

Pod prysznicem także możemy się odprężyć, kluczowy jest wybór odpowiedniego modelu. Prysznic może być bez brodzika, dostępne są też prysznice częściowo otwarte na łazienkę, z deszczownicą lub z panelem masującym. Wybór jest bardzo szeroki dlatego warto zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami. Jeśli nie macie miejsca na upragnioną wannę, może warto wybrać komfortową kabinę z hydromasażem? Jeśli macie wątpliwości co do tego, co będzie idealne do Waszego mieszkania poradźcie się architekta wnętrz.

Dwa w jednym

Łazienka styl eklektyczny - trochę klasyki, trochę nowoczesności i zabawa formą ! Archikąty Eklektyczna łazienka
Archikąty

Łazienka styl eklektyczny – trochę klasyki, trochę nowoczesności i zabawa formą !

Archikąty

Możemy także skorzystać z rozwiązań częściowo łączących funkcje natrysku i wanny. Należą do nich głębokie brodziki, które są bardzo dobrą propozycją, szczególnie jeśli w rodzinie są dzieci. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie zestawu prysznicowego w wannie i osłonięcie jej w sposób umożliwiający wygodne wzięcie prysznica. Służą temu różnego rodzaju zasłony prysznicowe i coraz bardziej popularne parawany nawannowe.

Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy Wam w podjęciu decyzji. Jeśli potrzebujecie więcej porad, zajrzyjcie tutaj: Wanna i prysznic? 7 rzeczy, które należy rozważyć przed decyzją!

A Wy co wybierzecie? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu