10 sposobów na szybką i niedrogą odmianę kuchni! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 sposobów na szybką i niedrogą odmianę kuchni!

Anna Stachurka Anna Stachurka
East London Apartment Nowoczesna kuchnia od Draisci Studio Nowoczesny
Loading admin actions …

No właśnie – jak łatwo i szybko przyozdobić kuchnię? Ozdoby do kuchni to dość szerokie pojęcie, które wymaga sprecyzowania – co właściwie możemy zrobić dla naszego wnętrza, aby nabrało ciekawego charakteru? Przygotowaliśmy kilka nietypowych pomysłów na ozdoby do kuchni, które ją odmienią w możliwie najszybszy i najłatwiejszy sposób. Będziemy, więc zastanawiać się nad tym jak odnowić i ozdobić fronty szafek oraz kafelki. Co możemy w kuchni wymienić? Jak udekorować wnętrze światłem lub raczej – jak światło możemy dekorować. Będziemy trochę podpowiadać, trochę inspirować, a trochę zostawimy też zabawy dla Was samych. 

Ozdoby frontów szafek

East London Apartment Nowoczesna kuchnia od Draisci Studio Nowoczesny
Draisci Studio

East London Apartment

Draisci Studio

Serię naszych pomysłów rozpoczniemy od ozdoby do kuchni w formie frontów szafek. Co możemy dla naszej kuchni zrobić, aby wyglądała świeżo i nowocześnie? Zastosować nie taki świeży i nie taki nowoczesny patent na całkowitą zmianę oblicza kuchni – naklejki. Obecnie naklejki są produkowane z myślą o różnych zastosowaniach – również takich kuchennych, które charakteryzują się częstymi zabrudzeniami i w stosunku do których oczekujemy wytrzymałości oraz trwałości. Ozdoby do kuchni w formie naklejki możemy, więc nabyć w zabezpieczeniem – na przykład laminatem, który chroni druk przed zadrapaniem i zabrudzeniem. Naklejka w takiej postaci nadaje się do przecierania na mokro, a także stosowania delikatnych detergentów. A jaki efekt możemy uzyskać? Na przykład taki wielobarwny, jak na zdjęciu powyżej. Jeżeli potrzebujemy szybko ozdobić białą i minimalistyczną kuchnię możemy zrobić to za pomocą ozdoby do kuchni w formie kilku różnokolorowych naklejek. Oraz na odwrót – stworzyć jednolitą biel na frontach przy pomocy serii białych naklejek. Jako szybka i prosta forma ozdoby, rozwiązanie na pewno spełnia swoje zadanie.

Ozdobne kafelki

Metamorfoza domu w Bieszczadach Wiejska kuchnia od deco chata Wiejski
deco chata

Metamorfoza domu w Bieszczadach

deco chata

Taką samą technikę możemy zastosować jako ozdoby do  kuchni na kafelki. Stare lub nieadekwatne stylistycznie fragmenty ścian możemy przykryć farbą lub posłużyć się samoprzylepną folią. Efekt jaki chcemy uzyskać powinien być jednak mocno przemyślany. Pamiętać również należy o tym, że takie ozdoby do kuchni są rozwiązaniem na pewno tymczasowym, wymagającym odświeżenia co jakiś czas, a w dłuższej perspektywie – wymagającym solidnego rozwiązania i zastąpienia starego nowym. Ozdoby do kuchni w takim wydaniu sprawdzą się jednak jako pomysł na niskobudżetowy sposób odświeżenia wnętrza. 

Projekt kuchni – Deco Chata.

Wymiana pojedynczych elementów

od Vadain Nowoczesny

Kuchnia jest dość solidnie zabudowanym pomieszczeń – tworzą ją serie frontów szafek wiszących, stojących lub fronty urządzeń kuchennych. Ciężko, więc znaleźć elementy, które w pojedynczych egzemplarzach moglibyśmy z łatwością wymienić. Zazwyczaj wymiana jednego elementu wiąże się z przymusem wymiany następnych. Pomimo wszystko innym sposobem na ozdoby do kuchni jest  pomysł na wymianę pojedynczych elementów. Możemy pozwolić sobie na zastąpienie zwykłych krzeseł niezwykłymi, zabawnymi formami na przykład w postaci bujanego fotela. Zasada ta jednak będzie sprawdzać się nie tylko w przypadku krzeseł, ale także lamp czy też drobniejszych elementów – szczegółów, które składają się na cały obraz wnętrza. Wieszaki, stojaki, tekstylia czy roślinność. O części z tych aspektów, więcej powiemy też poniżej.

Przechowywanie

Deski dębowe do krojenia / serwowania WILD od D2 Studio Rustykalny
D2 Studio

Deski dębowe do krojenia / serwowania WILD

D2 Studio

Przechowywanie może być sposobem na wyeksponowanie pewnych elementów wyposażenia kuchni. W takiej formie będziemy mogli uznać je za ozdoby do kuchni. Przechowywanie to znalezienie sposobu na uporządkowanie przestrzeni oraz przedmiotów. I tutaj rodzą się dwie szkoły zarządzania wyposażeniem kuchennym. O pierwszej szkole napiszemy tutaj, natomiast o drugiej przeczytacie nieco więcej pod zdjęciem poniżej. Pierwsza szkoła, więc mówi jasno – przechowywanie jest pretekstem do ekspozycji. Kuchnia powinna żyć życiem swoich przedmiotów i prezentować część swojego bogactwa w nonszalanckim uporządkowaniu. Stąd też zwolennicy tej szkoły chętnie chwytają po młotek i eleganckie gwoździe lub haczyki i mocują je w różnych miejscach mebli kuchennych lub po prostu różnych miejscach kuchni. Są to zwolennicy naturalnych materiałów, ciepłych, domowych wnętrz stylów prowansalskich czy rustykalnych. Prezentacja części zawartości kuchennych szafek stanowią dla nich najlepsze ozdoby do kuchni. Całkiem inaczej natomiast do tematu podchodzą…

Deski do krojenia u D2 Studio.

Porządek

Zwolennicy drugiej szkoły – szkoły porządku. Uważają bowiem, że najlepsze ozdoby do kuchni to te, których nie widać. To znaczy im mniej widać tym dla kuchni lepiej. Nie ma tu miejsca na nonszalancką prezentację przedmiotów – każda rzecz zna i posiada sobie tylko dedykowane miejsce. Osoby te z pewnością docenią więc ozdoby do kuchni, które pozwolą im sprytnie ukryć nadmiar przedmiotów i w dodatku stworzą pełni funkcjonalną przestrzeń. Uczniowie drugiej szkoły sięgną dokładnie po te same narzędzia, którymi posługują się zwolennicy poprzedniej – młotek oraz gwoździe, natomiast zaczną pracę od zupełnie odwrotnej strony  - pozostawiając fronty szafek w spokoju zaglądnąć do ich wewnętrznych przestrzeni i tam zaprowadzą królestwo porządku. Pomocne na pewno przydadzą się gotowe moduły, które w pojedynczych egzemplarzach możemy nabyć u różnych producentów. To, co jednak producenci lubią oferować najbardziej to całe zintegrowane systemu porządkowania i przechowywania rzeczy, które są wbudowywane w przestrzenie wewnętrzne szafek kuchennych. Ozdoby do kuchni stylów nowoczesnych i minimalistycznych będą, więc przyjmowały bardzo subtelną formę, bez zbytniej ekspozycji.

Oświetlenie

od Vadain Nowoczesny

Za ozdoby do kuchni możemy z całą pewnością uznać oświetlenie. Częstym integralnym elementem kuchni jest jadalnia, a wraz z nią stół oraz krzesła. Co jest innego jest niezwykle ważne w tej kompozycji? Lampa wisząca nad stołem. Oświetlenie, więc traktowane jako oprawę instalacji możemy w miarę szybki i łatwy sposób wymienić, a tutaj już możliwości są wręcz nieograniczone. Możemy pokusić się o wymianę abażura i zrobić to na różne sposoby – na przykład poprzez nowy zakup lub poprzez odświeżenie starego. Inspiracji na to jak wprowadzić oświetleniowe ozdoby do kuchni jest wiele, możemy spróbować wpisać się w stylistykę lub zadziałać na przekór i wstawić zupełnie nowy zaskakujący element. Podpowiedzi na temat tego, jak inaczej udekorować jadalnię znajdziecie w artykule ’Nowoczesny stół do jadalni w 11 nowoczesnych odsłonach’.

Rośliny

Ozdoby do kuchni to najlepszy pretekst na dodanie roślinności do wnętrza. A sposobów jest na prawdę dużo! Wersja pierwsza, którą tu prezentujemy, to wiszące ozdoby do kuchni. Gałąź została zamocowana na pewnej wysokości ściany (może zostać również wmontowana za pomocą dekoracyjnych sznurów w suficie), oczywiście nie musi to być gałąź w dosłownym znaczeniu tego słowa, może to być równie dobrze metalowy pręt, który wpisze się w nowoczesną stylistykę wnętrza. Drugim etapem kompozycji to zawieszenie doniczek na tak przygotowanej podstawie. Propozycja, którą widzimy na zdjęciu powyżej ujmuje swoją prostotą i naturalnością dobrze, więc wpisze się w pomysłowe i niekonwencjonalne wnętrza stylów prowansalskich. skandynawskich czy rustykalnych. Ozdoby do kuchni w pewnym stopniu będą, więc determinowane stylistyką całego wnętrza, o czym warto pamiętać.

Rośliny 2

Innym sposobem na aranżację roślinności w kuchni jest pomysł na nowoczesny i industrialny kwietnik. Ozdoby do kuchni w tej wersji będą prostsze i łatwiejsze w wykonaniu. Możemy je również wykonać sami! Jeżeli tylko mamy czas oraz pomysł to na pewno będzie to jedna z najlepiej wyglądających dekoracji we wnętrzu, z którą będziemy mogli się utożsamić. Prosta forma może z powodzeniem zostać uzupełniona osłonkami na doniczki z charakterem i historią. Choć oczywiście i z tej awangardy zrezygnować możemy na rzecz prostych kształtów osłonek.

Dekoracje

od Vadain Nowoczesny

Ozdoby do kuchni to również nietypowe dekoracje! Choć właściwie czy tak do końca nietypowe? Mówimy bowiem o takich elementach jak stara waga czy stylizowany czajnik. Aranżacji kuchni powyżej udowadnia, że nawet wyjątkowo nowoczesne wnętrza będą dobrze czuć się w towarzystwie dodatków typu vintage. To, co udowadnia jeszcze bardziej to to, że nawet proste i podstawowe elementy kuchennego wyposażenia mogą stanowić ozdoby do kuchni! Możemy, więc łączyć piękne z praktycznym i pożytecznym. Stara waga natomiast jest dodatkiem, który jedynie nadaje wnętrzu charakteru.

Dekoracje 2

Ostatnim pomysłem na dekoracje do kuchni są drobne  detale w postaci uroczych szklanych lampionów. Tworzą miłą dla oka kompozycję kolorów i struktur. Są ciekawym urozmaiceniem, które możemy wykorzystać chociażby przy aranżacji stołu jadalnianego. Będą dobrze odnajdywać się zarówno w nowoczesnych wnętrzach jak i jako przełamanie konwencji pozostałych stylów. Należy mieć, więc na uwadze, że ozdoby do kuchni to czasem delikatne szczegóły, w których tkwi cały szkopuł. 

A jaki jest Wasz pomysł na ozdoby do kuchni?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu