7 sposobów na rozjaśnienie ciemnego pokoju!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Mieszkanie? Naturalnie! IDEALS . Marta Jaślan Interiors Nowoczesny salon
Loading admin actions …

Niewielkie ciemne mieszkanie jest często przyczyną naszego zmęczenia, złego samopoczucia, a nawet kłótni w domu. Zostało udowodnione, że przebywanie w ponurych, zimnych, a nawet nudnych wnętrzach powoduje u nas stany złego samopoczucia, humoru. Dlatego nie pozwólmy, aby to nasze mieszkanie było przyczyną naszych niepowodzeń, postarajmy się to zmienić. 

Przygotowaliśmy dla Was mały przewodnik, który pomoże odpowiednio rozprawić się z ciemnym pokojem. Na początku najważniejszym elementem jest dokładne przeanalizowanie naszego ciemnego pokoju. Sprawdzić, która jego część należy do najciemniejszej. Jeżeli planujecie remont, ale bez dużych wkładów finansowych to dobrym rozwiązaniem jest przemalowanie bądź wykorzystanie tapety. Tapetę w salonie najlepiej stosować na jednej, najjaśniejszej ścianie. Nie spowoduje to zmniejszenia powierzchni pokoju. Oczywiście wszystko zależy od wzory jaki wybraliśmy, jednak w kwestii aranżacji wnętrz lepiej być ostrożnym i stawiać na bezpieczne rozwiązania. Jak już ustalimy, że mały remont nie wchodzi w grę, a będą potrzebne poważniejsze zmiany to usuńmy z domu wszystkie ciężkie wizualnie przedmioty takie jak, drewniana boazeria, stara, ciemna wykładzina czy stare, obdrapane ciemnobrązowe drzwi, które przytłaczają wnętrze. Decydując się na tego typu zmiany, które do lekkich odmian nie należą fundujemy sobie długi, kosztowny remont, jednak w zamian otrzymamy piękną, delikatną i co najważniejsze jasną przestrzeń, która od progu będzie czarowała gości swoim przytulny klimatem. 

Kolor ścian

Dobrać odpowiedni kolor ścian to podstawowy element aranżacji pokoju dziennego. Meble, dodatki oraz pozostałe elementy wystroju tej przestrzeni powinny zostać tak dobrane, aby w pełni współgrać z kolorem ścian tak jak na aranżacji salonu ze zdjęcia, który został zaprojektowany przez architektów z pracowni IdealsCiemny, ponury pokój od razu wyklucza chłodne odcienie barw oraz te ciemne. Chcąc rozjaśnić przestrzeń musimy postawić na soczyste, wyraziste kolory, ale tylko te o ciepłym odcieniu bądź jasne, delikatne, które rozświetlą wnętrze. Doskonałym pomysłem na rozświetlenie ciemnej przestrzeni jest farba do ścian z drobinkami złota, srebra lub pereł. Użycie takiej farby gwarantuje Wam efekt rozjaśnienia pokoju, bowiem ściana pomalowana taką farbą odbija więcej światła niż te zwykłe. Jeśli jednak wolicie bardziej stonowaną kolorystykę, bez dodatkowych świecących elementów to pomalujcie dwie przeciwległe ściany tym samym kolorem natomiast dwie pozostałe w innym odcieniu, pod warunkiem, że będą to zbliżone do siebie kolory. Gwarantuje to efekt powiększenia i wydłużenia przestrzeni. Dzięki temu nasz ciemny salon zamieni się w jasną, pogodną przestrzeń, w której miło w gronie rodziny bądź przyjaciół będziemy spędzać czas. 

Odpowiednio dobrane zaslony

Odpowiednie zasłony do pokoju to kolejny krok ma drodze do jasnego, przytulnego wnętrza. Jeżeli interesują nas tradycyjne rozwiązania to polecamy zwiewne, delikatne zasłony. Unikajcie natomiast ciężkich, drapowanych tkanin, typu aksamit. Może kiedyś w pałacowych przestrzeniach prezentowały się dobrze, jednak pamiętajmy, że nie posiadamy wysokich sufitów ani olbrzymich okien, które pozwoliłyby na użycie tego typu tkaniny. Starajmy się dobierać takie kolory, które będą pasowały do koloru ścian i które nie przytłoczą wnętrza. Tkanina natomiast powinna lejąca, zwiewna, lekka. 

Rozmiar mebli

Macauley Road Townhouses, Clapham Squire and Partners Nowoczesny salon
Squire and Partners

Macauley Road Townhouses, Clapham

Squire and Partners

Rozmiar mebli poza kolorem to kluczowa kwestia podczas aranżacji jasnego wnętrza. Przede wszystkim meble nie powinny przytłaczać wnętrza ani sprawiać wrażenia ciężkich. Jeżeli posiadamy antyki po prababci, które są od pokoleń w naszej rodzinie to postarajmy się tak wykorzystać przestrzeń, aby porozstawiać je po całym pokoju. Ustawienie ich w jednym miejscu mogłoby przytłoczyć wnętrze. Oczywiście tego typu meble mają swoją historię i są pięknym dodatkiem do każdego mieszkania. Jeżeli jednak aranżujemy pokój od podstaw, nie posiadamy mebli to warto wybrać te jasne, białe bądź w odcieniach szarości lub ecru. Rozświetlą ciemne wnętrze oraz nadadzą mu przytulnego klimatu. 

Rozmieszczenie mebli

Rozmieszczenie mebli czyli zagospodarowanie przestrzeni to kolejny ważny element, który powinien zostać stosunkowo wcześniej przemyślany. Przed zakupem mebli pokój powinniśmy wymierzyć oraz wydzielić strefy. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ organizuje nam przestrzeń. Pokój dzienny to przede wszystkim wygodna, komfortowa kanapa, która będzie w stanie pomieścić całą rodzinę bądź grupkę przyjaciół. To także stolik kawowy, który powinien znajdować się w pobliżu kanapy oraz lekkie meble, będące w stanie pomieścić naszą ozdobną porcelanę czy wzorzyste wazony. Gdy już rozmieścimy meble w zasadzie pozostanie nam jedynie dobór odpowiednich dodatków, które dodadzą charakteru i niepowtarzalnego wyglądu. 

Kolor mebli

W aranżacji jasnych, przytulnych wnętrz panuje niepisana zasada, aby meble wypoczynkowe typu kanapa bądź fotele były jasne w pastelowych odcieniach. Jeżeli jest to niemożliwe, ponieważ jakiś czas temu zamieniliśmy starą wersalkę na narożnik w kolorze czerwonym możemy zainwestować w jasną pokrywę na narożnik bądź narzuty, aby zakryć mocny kolor mebla. Bardzo ważne, aby prócz wyposażenia pokoju zwrócić szczególną uwagę na podłogę. Parkiet bądź panele nie powinny być ciemne, najlepiej jasne odcienie, które będą odbijały światło dzienne, a tym samym rozświetlały całe wnętrze. Jeżeli jednak podłoga jest w ciemnym, dębowym kolorze, a nie planujemy jej wymieniać to zastanówmy się nad jasnym, stonowanym dywanem bądź wykładziną. Ważne, aby kolor dywanu był spokojny i nie posiadał wzorzystych elementów, tym samym tanim i łatwym sposobem odmienimy charakter pokoju dziennego. 

Okna

To czy mieszkanie jest widne, posiada dużo szerokich okien to taki element, na który nie mamy wpływu. Chyba, że przy kupnie mieszkania, wtedy możemy wybrać takie wnętrze, które odpowiada naszym wymogom. Jednak często jest tak, że mieszkanie, które posiadamy otrzymaliśmy w spadku bądź zakupiliśmy po bardzo atrakcyjnej cenie. Wtedy zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi bądź nie mamy na to zupełnie wpływu jak w przypadku mieszkania odziedziczonego. Jednak jeżeli już posiadamy czy to duże czy małe okna nie warto zasłaniać ich ciężkimi zasłonami, które nie dość, że skrócą nam wizualnie przestrzeń to spowodują, że pokój stanie się ciężki i ciemny. Duża ilość światła dziennego, słońca wpływa na nasz humor już od samego rana. Dzięki niej nasze samopoczucie oraz dobry humor od początku są ukierunkowane w stronę pozytywnego myślenia. 

Oświetlenie

Poza oknami, które jak wcześniej pisaliśmy, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie powinniśmy zadbać o doskonałe oświetlenie, które mimo tego, że jest światłem sztucznym to również potrafi diametralnie odmienić nasz nastój. Ratunkiem dla wnętrza, które nie posiada zadowalającej nas ilości okien jest właśnie oświetlenie. Światło sztuczne powinno być najbardziej zbliżone do światła dziennego. W pokoju dziennym prócz oświetlenia centralnego (zazwyczaj to duży żyrandol znajdujący się po środku sufitu) powinno znajdować się oświetlenie punktowe w formie reflektorów bądź halogenów. Bardzo ciekawym pomysłem do pokoju dziennego jest oświetlenie półek bądź obrazów na ścianie. Nadaje to oryginalnego a zarazem artystycznego klimatu naszej dziennej przestrzeni. 

Jak Wy rozjaśnilibyście ciemny pokój?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu