6 częstych błędów w aranżacji - jak ich uniknąć? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

6 częstych błędów w aranżacji – jak ich uniknąć?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Minimalistyczny salon od By Lenny Minimalistyczny
Loading admin actions …

Nie można ukrywać, że wszyscy czasem popełniamy błędy w aranżacji wnętrza lub podczas dekoracji. Kiedyś z pewnością kupiliście mebel, który nie pasował do reszty, wybraliście kolor ścian pomniejszający pokój lub po prostu coś się nie zgrało… Chcielibyśmy być zadowoleni z tego, jak wygląda wnętrze naszego domu. Estetyczne, zadbane i funkcjonalne. Jakich błędów unikać, aby uzyskać taki efekt? Wybraliśmy 6 najczęściej popełnianych błędów w aranżacji.

1. Rutyna

Rutyna to chyba jedna z gorszych rzeczy, jaka może się Wam przydarzyć podczas aranżacji wnętrza. Jeśli Wasz salon wygląda jak wyjęty z lat '80 i nie jest to przemyślana stylizacja, ale efekt nieprzerabiania pomieszczenia przez cały ten czas… to oznacza, że od prawie 40 lat nic się tam nie zmieniło i najwyższy czas coś z tym zrobić. Aby ożywić wnętrze poza planowaną zmianą stylizacji, warto co kilka lat wymienić niektóre elementy, dodać jakiś mebel, zmienić kolor ścian itp. Co parę miesięcy możemy zabrać się za odświeżenie dekoracji!

2. Zestaw mebli

Gotowe zestawy mebli rzadko dobrze się prezentują w domu – chociaż całkiem nieźle wyglądaj na wystawie lub w katalogu. Musimy pamiętać o tym, że każde wnętrze jest inne i po prostu w niektórych mieszkaniach dany set nie będzie dobrze się prezentować. Dlatego powinniśmy unikać gotowych setów, tylko dopasowywać meble, ich ilość i rodzaj do możliwości pomieszczenia. Jeśli lubimy eklektyczne wnętrza, to niedopasowane do siebie meble, które zbieramy po aukcjach, w sklepach z antykami i odnalezione na strychu – świetnie się sprawdzą!

3. Niedopasowne dzieła sztuki

Ten błąd jest popełniany dość często, również podczas dekorowania mieszkania. Czasem wybieramy jakiś obraz lub rzeźbę, która po prostu się nam spodobała w sklepie, ale niestety nie pasuje ona całkowicie do wnętrza. O czym powinniśmy pamiętać wybierając takie dodatki? Przede wszystkim często nasz smak estetyczny zarówno w aranżacji wnętrza, jak i sztuce, jest do siebie zbliżony, więc jeśli nie jesteśmy pewni, czy aby na pewno ten obraz lub dodatek się nam podoba, to lepiej go nie kupujmy!

4. Za dużo wzorów

Zbyt wiele wzorów i kolorów z pewnością stworzy chaotyczne i pstrokate wnętrze, jednak zbyt mała ilość skaże pomieszczenie na nudny wyraz. Jak tego uniknąć? Wybierzcie dwa kolory przewodnie, które będą dominować, a do tego dobierzcie jeden lub dwa kolorowe akcenty (oczywiście w innych barwach).

Inne wskazówki dotyczące urządzania i dekorowania możecie znaleźć w tym artykule: Obalamy 8 największych dekoracyjnych mitów!

5. Nieodpowiednie oświetlenie

Często decydujemy się na oświetlenie w centralnym punkcie pomieszczenia, jednak w przypadku większych wnętrz, często spłaszcza ono wyraz miejsca. Mniejsze wnętrza mogą zyskać poprzez dodanie kilku źródeł światła – reflektorów w szafie, lampki LED, lampy stołowe, czy lampki naścienne. Zastanówmy się, gdzie wolelibyśmy pozbyć się cienia, a gdzie zachować nastrojowy klimat!

6. Brak osobowości

Ostatni błąd jest szczególnie często popełniany, ponieważ chcemy stworzyć wnętrza neutralne, które spodobają się każdemu i w których każdy się odnajdzie. Jednak ważne jest to, abyśmy my sami się w naszym domu czuli wyśmienicie. Nadanie i narzucenie własnej osobowości wnętrzu to wręcz konieczność – zdjęcia, notatki, pamiątkowe poduszki itp. – wszystko to podkreśla, że właśnie ten salon jest naszą oazą spokoju.

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu