8 niedrogich sposobów, aby wykończyć Twoją łazienkę

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

8 niedrogich sposobów, aby wykończyć Twoją łazienkę

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
MIESZKANIE POKAZOWE NA OŁTASZYNIE Skandynawska łazienka od Q2Design Skandynawski
Loading admin actions …

Łazienka jest pomieszczeniem w domu w którym zaczynamy nasz dzień szykując się do pracy i również relaksujemy się w niej przed snem. Jej funkcjonalność i estetyka powinny iść ze sobą w parze, aby nasze codzienne życie było prostsze. Zamiast stresować się pękającą ścianą w łazience, możemy podziwiać pięknie ułożoną mozaikę w płytek lub drewniane dodatki nadające łazience ciepłego, ale jednocześnie szykownego stylu. Wykończenie łazienki wcale nie musi być drogie, jednak lepiej nie oszczędzać na niektórych materiałach, ponieważ ich szybkie zużycie i późniejsza naprawa może nas kosztować o wiele więcej niż byśmy tego chcieli. W zależności od wielkości łazienki i możliwości jakie się z tym wiążą, oraz oczywiście stylu jaki preferujemy do wykończenia łazienki, mamy do wyboru wiele materiałów. Jak sprawdza się drewno w łazience, czym ją ocieplić i jakich materiałów powinniśmy unikać?

Odpowiednie oświetlenie

MIESZKANIE POKAZOWE NA OŁTASZYNIE Skandynawska łazienka od Q2Design Skandynawski
Q2Design

MIESZKANIE POKAZOWE NA OŁTASZYNIE

Q2Design

W łazienkach (szczególnie bez okna), oświetlenie jest prawdziwym zbawieniem. Najważniejsze jest oświetlenie ogólne, czyli to sufitowe, ponieważ od niego zależy cała aranżacja – powinno być mocne i dobrze rozproszone, aby w żadnym kącie nie uchwał się cień. Oprócz tego powinniśmy się zastanowić nad oświetleniem miejscowym, które pozwoli nam na doświetlenie niektórych miejsc, jak np. przestrzeni wokół lustra.  W łazience bez naturalnego światła to oświetlenie musi nam je całkowicie zastąpić, więc nie powinniśmy się powstrzymywać przed dodaniem lampki, czy kinkietu – to światło będzie po to, abyśmy za każdym razem mogli bez problemu skorzystać z łazienki, szczególnie podczas tak precyzyjnych zadań jak nałożenie makijażu, czy golenie brody.

Drewno w łazience

Drewniane meble niezależnie od pomieszczenia zawsze będą się świetnie prezentować. Wygląda szlachetnie, estetycznie i stylowo. Jednak problemem w miejscu o tak dużej wilgoci powietrza jest odpowiednia odpowiednia impregnacja. Przez zmieniającą się temperaturę, unoszącą się parę wodną, zachlapania, różnego rodzaju kosmetyki i detergenty, drewno może stracić swój blask. Chyba nikt nie odważyłby się na pokrycie całej łazienki drewnem, ale połączenie z płytkami ceramicznymi jest świetnym rozwiązaniem. Płytki są trwałe, ale niestety wyglądają surowo – dodając do tego drewno ocieplimy całe wnętrze, które nabierze elegancji. Musimy zdecydować się na konkretny gatunek drewna i zanim to zrobimy powinniśmy wiedzieć, jakie gatunki w jakim stopniu są odporne na duże różnice temperatur i wilgoć. Sprawdzając parametr stabilności drewna będziemy wiedzieć, jak drewno zachowa się pod wpływem wilgoci, czy pęka, odbarwia się, wygniata, pęcznieje lub się kurczy. Zdecydowanie jednym z lepszych wyborów do łazienki jest drewno egzotyczne, ale możemy sięgnąć też po dąb, modrzew, czy buk.

Antypoślizgowa podłoga

W łazience czasem może być niebezpiecznie – ze względu na rozchlapaną wodę, czy po prostu bose stopy tuż po kąpieli, na śliskiej powierzchni możemy się wywrócić, a każdy chciałby uniknąć tego nieprzyjemnego wypadku. Jeśli dopiero decydujemy się na posadzkę w łazience, zamiast sięgać po gładkie powierzchnie powinniśmy rozważyć bardziej chropowaty odpowiednik. Bardzo dobrze sprawdza się w tej roli kamień z nierówną taflą. Jeśli nie chcemy wymieniać podłogi, możemy sięgnąć po antypoślizgowe maty lub dywaniki łazienkowe, o których przeczytacie poniżej.

Dywanik i akcesoria łazienkowe

Kolekcja Tigua Nowoczesna łazienka od Ceramika Paradyż Nowoczesny
Ceramika Paradyż

Kolekcja Tigua

Ceramika Paradyż

Niezależnie od tego, jaki dywanik łazienkowy wybierzemy, czy duży, czy mały, kolorowy, we wzory, minimalistyczny – ważne jest, aby miał on siatkę antypoślizgową. W ten sposób unikniemy przejażdżki na dywaniku, a w rezultacie upadku, jeśli podłoga w łazience była mokra. Oprócz tego na dywaniku jest o wiele milej stanąć bosą stopą, zamiast zetknąć ją z zimną podłogą tuż po wyjściu spod gorącego strumienia wody. Aby dywanik dobrze komponował się  z estetyką całej łazienki, możemy zakupić gotowy zestaw składający się z ręczników i dywanika. Dzięki temu otrzymamy wizualnie spójną całość.

Ozdobne kafelki

Jednobarwne kafelki, które wyglądają smutno i przygnębiająco to już przeszłość! Niestety kafelki są wyjątkowo trwałe, więc taki przykry obraz możemy spotkać w wielu pomieszczeniach, ale coraz częściej przeprowadzając remont łazienki, zamiast monotonnych płytek w źle dobranej barwie, możemy się spotkać z prawdziwymi dziełami sztuki. Mozaika z płytek wygląda fantastycznie i dobrze będzie się komponować z wieloma innymi materiałami, jak drewno czy beton. Kafelki jako materiał nałożony na ścianę lub podłogę są trwałe i niestraszna jest im wilgoć, ale dużą rolę odgrywa również odpowiednie nałożenie fugi pomiędzy poszczególnymi kafelkami. Jeśli ten element nie będzie dopracowany, kafelki mogą stać się mniej stabilne, a tego byśmy raczej nie chcieli.

Dekoracje

Dom jednorodzinny w Redzie Skandynawska łazienka od PracowniaPolka Skandynawski
PracowniaPolka

Dom jednorodzinny w Redzie

PracowniaPolka

Każdy z nas lubi udekorować wnętrze i w ten sposób wyrazić swój smak estetyczny, upodobania i artystyczną duszę. Powinniśmy postawić na kilka dekoracji oddających nasze upodobania stylistyczne, zamiast fundować w łazience małą galerię sztuki. Jeżeli lubimy praktyczne podejście do dekoracji, to powinniśmy sięgnąć po designerskie akcesoria użytkowe. Dzięki temu otrzymamy przedmioty i elementy wyposażenia, które i tak musiałyby się znaleźć w łazience, ale będą one zachwycać swoją formą i wykonaniem.

Grzejnik

Grzejnik łazienkowy powinien zostać wybrany nie tylko w oparciu o kształt, ale przede wszystkim o moc – będzie to wpływać na jego funkcjonalność. Grzejniki mogą służyć wyłącznie do ogrzewania, ale mogą również być przydatne przy suszeniu ręczników znajdujących się w łazience. Zdecydowana większość grzejników łazienkowych ma budowę drabinkową i składa się z pionowych kolektorów. Mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najważniejsze są zabezpieczenia antykorozyjne, dzięki którym grzejnik będzie służył i dobrze wyglądał przez długi czas. Możemy się zdecydować na grzejnik wodny lub elektryczny, zasilany grzałką elektryczną. Zaletą tych drugich jest to, że możemy je włączyć nawet jeśli centralne ogrzewanie w domu jest wyłączone.

Dodatki narzucające styl

Styl glamour jest dość trudny w aranżacji, ponieważ łatwo jest przesadzić i cały wystrój może wydawać się nieco kiczowaty, jednak jeżeli zabieramy się za to z umiarem, to efekt z pewnością będzie szykowny i zniewalający. We wnętrzu urządzonym w prostym stylu wystarczy dodać kilka elementów glamour, aby uzyskać fantastyczny efekt. Przykładem mogą być piękne umywalki, które przypominają kryształ – dzięki nim minimalistyczna aranżacja przerodziła się w wysublimowane wnętrze.

Różne przykłady wspaniałych aranżacji znajdziecie tutaj: Małe łazienki – wspaniałe aranżacje.

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu