7 łatwych sposobów na utrzymanie porządku w domu! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

7 łatwych sposobów na utrzymanie porządku w domu!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Dezanove House Nowoczesna sypialnia od Inaki Leite Design Ltd. Nowoczesny
Loading admin actions …

Z pozoru oczywiste i proste zajęcia domowe niekiedy sprawiają nam wiele trudności. Głównie jest to problem naszego charakteru, a dokładniej niewyrobionych nawyków, które często nie idą w parze z codziennym utrzymywaniem porządku w domu. Samozaparcie w realizowaniu czynności odkurzania w mieszkaniu, odkładania rzeczy na miejsce, dbania o rośliny i tak dalej, to przejaw oraz klarowna oznaka dojrzałości, samodzielności i brania odpowiedzialności za prozaiczne, a w konsekwencji i ważniejsze aspekty naszego życia. Mówi się, że porządki w domu oznaczają porządki w życiu. Jeśli, według niektórych, jest to zbyt daleko idący wniosek, to przynajmniej załóżmy, że czystość w domu to o jeden problem mniej w otaczającym nas świecie.

Bałagan w domu może skutecznie uprzykrzyć nam życie. Powoduje spóźnienia do pracy, dodatkowo wydane pieniądze, nagromadzenie niepotrzebnych rzeczy, frustrację, a na końcu zły nastrój, który może odbijać się też na relacjach z bliskimi. Projektowanie wnętrz zajmuje się nie tylko piękną aranżacją przestrzeni, ale też funkcjonalnym układem i budową mebli, tak by spełniały nasze oczekiwania estetyczne, jak i ułatwiały codzienne funkcjonowanie.

Porządki w domu, jak już zasugerowaliśmy, powinniśmy zaprowadzać każdego dnia, aby nie obudzić się nagle w lawinie stert pomieszanych razem rzeczy i śmieci. Pomóc nam w tym mogą – o dziwo – pewne triki, które brane pod uwagę już w pierwszych fazach projektowania wnętrz, pomogą nam robić systematyczne porządki w domu. W tym artykule wymienimy najważniejsze według nas punkty, bez których porządki w domu bywają niestety trudniejszym do zrealizowania zadaniem.

Kilka słów o czystym i przytulnym domu znajdziecie w Katalogu Inspiracji Jak urządzić przytulne mieszkanie? Zapraszamy!

Wyrób nawyk sprzątania po sobie

Pierwsza rada jest bardziej tą z natury psychologicznej. Mieszkanie samo się nie posprząta, my to musimy zrobić i najlepiej dla nas i wszystkich wokoło, kiedy jak najwcześniej wyrobimy nawyk sprzątania po sobie na bieżąco! Nauczmy się robić wszystko od A do Z. Skupiajmy się na zadaniu sprzątania, tak samo jak na wykonywanej pracy zawodowej, ponieważ porządki w domu to także obowiązek dnia codziennego, który musimy odhaczyć. Dobrym motywatorem do tego zadania może być wprowadzenie do mieszkania naturalnych dekoracji – roślin, które tak jak ludzie wymagają systematycznej pielęgnacji. Pracujmy nad sobą i zwalczajmy lenistwo poprzez okresowe, sezonowe segregacje, które przewietrzą nasze przeładowane szuflady z niepotrzebnych rzeczy. Porządki w domu mogą być bardzo satysfakcjonujące!

Minimalistyczne podejście do urządzania

Porządki w domu łatwiej zaprowadzać gdy nie mamy zbyt wielu rzeczy. Zbieractwo na dużą skalę może przerodzić się na końcu w chorobę, lub uciążliwy stan psychiczny wywołujący w nas poczucie winy nawet przy wyrzucaniu bezwartościowych śmieci. To samo tyczy się wyposażenia wnętrz i nagromadzenia mebli w jednym pokoju. Zaplanujmy w nim tylko niezbędne elementy, takie jak kanapa, stolik kawowy, szafka pod telewizor w salonie, albo łóżko, stolik nocny, biurko, krzesło i szafa w sypialni. Porządki w domu łatwiej też robić, gdy zdecydujemy się, na przykład na podwieszane meble w łazience, lub stojące na nóżkach szafy i komody. Łatwiej jest wtedy dokładnie odkurzać, a sama konstrukcja mebli nada im lekkości i wrażenia przestronności małych pomieszczeń.

Zaplanuj pojemne meble do przechowywania

Porządki w domu w ekspresowym tempie zrobimy dzięki pojemnym szafom, komodom, skrzyniom, które pomieszczą oraz ukryją wszystkie większe i mniejsze rzeczy. Co prawda nie chodzi tu o to, by kumulować bałagan za zamkniętymi drzwiami szafy lub zasłonką garderoby, ale takie rozwiązania sprawdzą się w awaryjnych sytuacjach. Funkcjonalnie przemyślane wnętrza szafy, z wieloma półkami i przegródkami ułatwią nam segregacje ubrań i zachęcą do odkładania ich na miejsce. To znaczy, że w projektowaniu wnętrz bardzo istotne są też takie detale jak środek – projektowanych szczególnie na nasze potrzeby – mebli. Pamiętajmy! Porządki w domu są sukcesywne tylko wtedy, kiedy każda rzecz ma swoje określone na stałe miejsce!

Wielofunkcyjne meble

W małych mieszkaniach minimalizować musimy nie tylko wyposażenie, ale też powinniśmy nadawać meblu więcej niż jednej twarzy. Chodzi o wielofunkcyjność mebla, który w liczbie pojedynczej potrafi zagrać mnogie role. Porządki w domu w sypialni z łóżkiem z szufladami; pojemnikami na pościel i bieliznę będą nas bardziej cieszyły i zachwycały funkcjonalnością. Nic tak przecież nie cieszy jak dobrze rozplanowana przestrzeń własnego domu! Tak jak z meblami jest też, na przykład z przyrządami kuchennymi. Jedna wielofunkcyjna rzecz zajmuje mało miejsca w szufladzie, a przydaje się do wielu funkcji. I tak, porządki w domu to pestka!

Pozbądź się zbędnych dekoracji

dezanove house designed by iñaki leite - first floor bedroom Nowoczesna sypialnia od Inaki Leite Design Ltd. Nowoczesny
Inaki Leite Design Ltd.

dezanove house designed by iñaki leite – first floor bedroom

Inaki Leite Design Ltd.

Zbyt wiele dekoracji w jednym pomieszczeniu może dawać odwrotny efekt od zamierzonego. Przesyt i przeładowanie wnętrza elementami dekoracyjnymi nie zawsze działa na jego korzyść estetyczną, a tym bardziej praktyczną. Porządki w domu stają się wtedy czasochłonnym zajęciem, którego koniec końców, unikamy. Dlatego polecamy ograniczyć się do dekoracji wyjątkowo pięknych lub pamiątkowych, o które będziemy z troską dbali. Jedna rzecz, wyeksponowana na tle ściany, bardziej rzuca się w oczy i błyszczy, niż wiele na raz. Takim sposobem porządki w domu będą szybką, relaksacyjną pauzą w innych zajęciach domowych, za pomocą kilku, energicznych pociągnięć ręki.

Porządki w domu za szybą

Jeśli zaś jesteśmy wytrwałymi kolekcjonerami, na przykład porcelanowych figurek, przemyślmy ich oryginalne, praktyczne umiejscowienie lub przechowywanie. Szklane, transparentne, ażurowe, zamknięte witryny to coś w sam raz na kłopot zbierania przez nie kurzu. Innym pomysłem może być stałe wkomponowanie ich, na przykład w zabudowę ściany! Takie i jeszcze bardziej oryginalne porządki w domu robią odważni i pomysłowi właściciele domu. Szklane witryny chronią zbiory nie tylko przed kurzem, ale też zwierzętami domowymi, wiatrem, lub nawet małymi, ciekawymi świata, dziećmi.

Ogródkowe porządki w domu

Porządki w domu obejmują także jego najbliższe otoczenie, czyli schludny ogród. To zajęcie bardzo pracochłonne, lecz aranżujące niezwykłą przestrzeń do letniego wypoczynku. Porządki w domu i w ogrodzie obejmują konserwację mebli ogrodowych, pielęgnacji i zabezpieczenia roślin, na przykład na porę zimową. Fachowe porady na przygotowanie zieleni na zimowanie przeczytacie w Katalogu Inspiracji Jak przygotować balkon na zimę?

Jakim sposobem robicie porządki w domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu