Gotowe domy - wady i zalety | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Gotowe domy – wady i zalety

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
od SOMMERHAUS PIU - YES WE WOOD Skandynawski
Loading admin actions …

Nasze życie nieustannie się zamienia, jesteśmy zapracowani, ciągle w biegu. Marzymy o małym domku z ogrodem, gdzie moglibyśmy wypocząć od zgiełku dnia codziennego. Gdy wyobrazimy sobie uciążliwości jakie na nas czekają w związku z budową domu w tradycyjny sposób to ogarnia nas przerażenie. Załatwianie tysiące formalności, praca niesubordynowanych wykonawców, zła jakość niektórych materiałów, niepotrzebne przestoje w oczekiwaniu na materiał, przerwy technologiczne, usterki i ich czasochłonne naprawy, zła pogoda, to tylko niektóre z bolączek przyszłego właściciela domu murowanego. Nie wszyscy mamy tak dużo wolnego czasu i nerwów by patronować takiemu przedsięwzięciu. Coraz częściej nie chcemy czekać aż dwóch lat na wprowadzenie się do naszych nowych czterech kątów, dlatego decydujemy się na budowę domu z prefabrykatów lub modułów. Choć dom prefabrykowany jest droższy od tego wznoszonego tradycyjną metodą gospodarczą, to gdy jednak porównamy dom budowany kompleksowo i ten kupiony od dewelopera to różnica w cenie nie jest już aż tak drastyczna. Niejednokrotnie dom prefabrykowany wybudowany przez profesjonalną firmę może okazać się tańszy. W ogólnym rozrachunku liczy się jakość takich domów, krótki czas ich przygotowania, zmontowania i wykończenia oraz ile wyniesie nas całkowity roczny koszt utrzymania budynku. Technologia ta jest coraz bardziej dostępna na naszym rynku. W poniższym artykule krótko opowiemy o domach prefabrykowanych, skupiając się głównie na tych drewnianych.

Dom prefabrykowany- definicja

Domy w systemie prefabrykowanym są produkowane w hali produkcyjnej. Jako gotowe części ścian, duże fragmenty stropów a także moduły tzw. przestrzenne, będące całością, połową lub ćwiartką domu, są przywożone na miejsce budowy i razem łączone ze sobą jak klocki. W zależności od producenta, w ich ofercie znaleźć można gotowe moduły ścian które posiadają otwory na okna lub drzwi lub już całe gotowe elementy razem z wmontowanymi oknami, drzwiami i elewacją. Dobra jakość materiałów, z których są produkowane elementy prefabrykowane przyczynia się do tego, że dom jest bardzo ekonomiczny, trwały i odporny na warunki atmosferyczne.

Zalety domu prefabrykowanego

od NOEM

Wybór domu w systemie prefabrykowanym jest najkrótszą drogą do posiadania własnego domu. Największym atutem budowy takiego domu jest szybkość jego montażu, po uprzednim przygotowaniu fundamentów elementów konstrukcji. Zbudowane fundamenty pod konstrukcję domu w omawianym systemie są lekkie, w przeciwieństwie do budowy tradycyjnej murowanej, które są masywne. Brak prac z użyciem wody, takich jak wylewki stropów itp. pozwala nam montować półfabrykaty domu w dowolnej porze roku, bez względu na pogodę. Podczas takiej budowy, nie trzeba zatrudniać inspektora nadzoru budowlanego. Dom jest budowany przez wyspecjalizowanych w danej technologii robotników. Elementy w systemie prefabrykowanym są produkowane przy zachowaniu wysokich parametrów wytrzymałościowych zachowując lekkość konstrukcji domu. Elementy konstrukcji domu są wytwarzane bardzo dokładnie i są poddawane surowej kontroli technicznej. Stosuje się technologię proekologiczną – wszystkie elementy są produkowane z naturalnych surowców. 

Domy te posiadają wysoką izolacyjność cieplną, akustyczną i przeciwwilgociową. Wykonawca zapewnia gwarancję na cały dom a ewentualne usterki naprawiane będą na koszt firmy. Przy zastosowaniu zalecanych materiałów izolacyjnych dom taki jest energooszczędny lub nawet pasywny. Układanie izolacji i instalacji elektrycznej jest bezproblemowe. Co więcej, taki dom bardzo łatwo wykończyć. Posesja po zakończeniu budowy w systemie prefabrykowanym i modułowym nie musi być gruntownie porządkowana. Nie musimy się martwić o ryzyko kradzieży materiałów budowlanych lub narzędzi z naszej działki. W przypadku gdy zależy nam na czasie, możemy zamówić u wykonawcy całkowicie wykończony i gotowy do zamieszkania dom naszych marzeń. 

Wady domu prefabrykowanego

Jedną z największych wad jest fakt, że musimy mieć zebraną prawie całą gotówkę na sfinalizowanie budowy domu w systemie prefabrykowanym. Koszt budowy jest znacznie większy w porównaniu z budową tradycyjną murowaną. Architektura domu jest prosta o zwartej bryle, rozbudowany i bardziej skomplikowany projekt domu nie sprawdzi się. Budowa powinna być prowadzona płynnie, bez dłuższych przestojów, aby nie narazić poszczególnych elementów prefabrykowanych na ewentualne zniszczenie czy uszkodzenie. 

Montaż gotowych ścian musimy zamontować przy pomocy dźwigu. Ze względu na infrastrukturę wokół działki transport elementów na teren budowy może być utrudniony, a na miejsce budowy muszą dojechać duże samochody ciężarowe z gotowymi elementami oraz dźwig. Pojazdom tym należy zapewnić dużo miejsca postojowego, co może czasem być problematyczne. 

Trudno nam będzie skontrolować poprawność wykonanych prac, zwłaszcza tych przeprowadzonych pod dachem zakładu wykonawcy. Podstawowym problemem jest to, że firma, która buduje domy prefabrykowane, nie wykonuje fundamentów. Gdy już taką znajdziemy to koszt budowy fundamentów nie jest wliczony w cenę domu i musimy za nie dodatkowo zapłacić. Firmy te zastrzegają sobie prawo do oceny i odbioru technicznego fundamentów, aby sprawdzić czy spełniają wymagania. Zdarza się, że zalecają przebudowę, gdy zostaną znalezione nieprawidłowości. Firmy które wolą same budować fundamenty, czasami wyrażają zgodę na budowę ścian na już istniejących fundamentach ale wtedy nie udzielają żadnej gwarancji na wybudowany budynek. Najlepiej jest więc zlecić wykonanie fundamentów firmie wskazanej przez dostawców elementów lub jeśli firma je wykonuje, to przez nią samą. Niestety będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami budowy domu. Czasami nie jest możliwe wykonanie fundamentów opisanymi sposobami, wówczas musimy wymóc na producencie prefabrykatów, aby spisał nam wymagania jakie musi spełniać fundament by nie stracić gwarancji. Należy także dopilnować aby ekipa budowlana, którą wynajęliśmy zbudowała go zgodnie z tymi wytycznymi. Unikniemy wtedy wielu problemów gdy pojawią się usterki i trzeba będzie reklamować u wykonawcy dom.

Koszty

Ile kosztują domy drewniane? Cena wybudowania domu drewnianego może znacznie się różnić i ciężko dokładnie określić kwotę, ponieważ wszystko zależy od upodobań i wymagań kupującego. Domy drewniane letniskowe są najtańsze w wykonaniu. Koszt stanu surowego takiego budynku zamyka się w kwocie ok. 750zł za m2. Całoroczny budynek z drewna klejonego oraz o konstrukcji szkieletowej jest nieco droższy od letniskowego. Za taki dom w stanie surowym zapłacimy za 1m2 przynajmniej 1400zł. Jeśli chcemy budować budynek w technologii skandynawskiej koszt 1 m2 wyniesie ok. 1550 zł. Domy drewniane wykonane pod klucz są droższe od stanu surowego o około 600 zł za 1m2. Najdroższym domem jest dom z drewnianych bali, za surowy stan takiego budynku zapłacimy około 1800 zł za 1m2, a dom pod klucz to wydatek rzędu 2300 do 3000zł za 1 m2. 

Dom o powierzchni 100 m2 zbudowany z prefabrykatów czyli gotowych elementów do stanu surowego – cena od około 150 tys. zł, z betonu komórkowego lub bloczków ceramicznych – cena od około 200 tys. zł.

Na temat zaprezentowanego na zdjęciu projektu można poczytać w artykule Ekologiczny dom z drewna.

Rodzaje drewna

Nowoczesne domy od NOEM Nowoczesny

Domy drewniane powinny być zawsze wykonane z bardzo dobrych jakościowo materiałów, co przedłuża ich trwałości oraz termoizolacyjności. Warto zwrócić na to uwagę, gdy materiał będzie dostarczony przez wykonawcę lub jeśli domy nie są wykonane z prefabrykatów. Wilgotność drewna nie powinna być wyższa niż 19%, ponieważ wilgotne elementy mogą ulegać wypaczeniu. W czasie budowy konstrukcji drewnianych może się zdarzyć, że pojawią się szkodniki, które mogą go trwale uszkodzić. Drewno powinno być głęboko zaimpregnowane i wykonane z drewna sezonowanego. 

Jakie drewno używa się do konstrukcji?

Świerk – ma tendencje do wypatrzenia więc wymaga długotrwałego suszenia, trwały, prosty w obróbce, i odporny na obciążenia. Świerk powinien być poddawany dokładnej impregnacji, co zabezpieczy go przed szkodnikami oraz przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. 

Modrzew – to jedno z najlepszych dostępnych w naszym kraju jakościowo gatunków drewna konstrukcyjnego. Jest odporne na ataki szkodników dzięki posiadanym właściwością aseptycznym. Posiada dużą wytrzymałość na obciążenia i na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Jedynym mankamentem modrzewia jest dość wysoka cena. Domy z tego drzewa należą do najbardziej kosztownych. 

Sosna – ze względu na niskie ceny zakupu cieszy się bardzo dużą popularnością. Wykonuje się z niej tanie domy drewniane o przeznaczeniu całorocznym lub letniskowym. Dominuje w budownictwie szkieletowym. Jest wykorzystywana do tworzenia odpornych prefabrykatów. Sosna wymaga regularnej impregnacji, czym zabezpieczmy ją przed wilgocią i szkodnikami.

Czas budowy

Domy modułowe i prefabrykowane buduje się w fabryce, gdzie czas budowy domu na zamówienie trwa od 3 do 4 miesięcy pod klucz, następnie dostarcza się go ciężarówkami i składa nawet w trzy dni. Jakością mogą znacznie przewyższać domy tradycyjne. Jeśli tylko nie chcemy czekać latami na dom, użerać się z robotnikami, tracić czasu na doglądanie budowy, to rozwiązaniem jest wybór jednego z gotowych domów prefabrykowanych lub modułowych.

Czy zdecydowalibyście się na gotowy dom?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu