Jak wybrać idealne schody wewnętrzne? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak wybrać idealne schody wewnętrzne?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od enzoferrara architetti Nowoczesny
Loading admin actions …

Już podczas planowania budowy domu powinniśmy się zastanowić nad wyborem odpowiednim schodów wewnętrznych. Największym problemem jest zdecydowanie się na konkretny materiał: czy będą to schody drewniane, czy z żelbetonu, a może metalowa konstrukcja? 

Zarówno schody drewniane, jak i żelbetonowe  mają swoje wady i zalety. Wybierając solidność i stabilność przez lata – powinniśmy sięgnąć po beton. Takie schody powstają już podczas budowy domu, chwilę po wykończeniu stropów. W kwestii aranżacji mamy naprawdę sporo możliwości, ponieważ takie schody możemy obić wykładziną, położyć na nich płytki, kamień, czy dywan – wszystko zależy od naszej fantazji. Jeżeli dopiero chcemy dodać schody do już wybudowanego, gotowego domu, to powinniśmy sięgnąć po schody drewniane lub metalowe (np. kręcone). Dzięki temu oszczędzimy sobie horroru, jaki by nas czekał przy dobudowywaniu schodów żelbetowych – czyli zerwania podłogi, do tego dochodzi połączenie konstrukcji ze stropem, które też jest dość wymagającym zadaniem. Takie rozwiązanie jest prostsze, a do tego zawsze pasuje, jednak musimy pamiętać, że szybciej ulegną eksploatacji i za kilkanaście lat zaczną trzeszczeć.

Mając już wybrany materiał, teraz nadszedł czas na decyzję dotyczącą kształtu schodów. Tak naprawdę, to schody mogą zdominować wnętrze naszego domu i albo go upiększyć, albo niestety oszpecić, więc warto się nad tym dobrze zastanowić, bo schodów nie zmienimy tak łatwo jak dywanika w korytarzu. Aby ułatwić to zadanie przygotowaliśmy mały przewodnik – każdy znajdzie w nim coś do swojego wnętrza!

Schody jednobiegowe

Ten typ schodów jest wygodny w użytkowaniu, ale niestety potrzebuje całkiem sporo miejsca i właśnie dlatego nie zawsze się nadają. Schody jednobiegowe zgodnie  z przepisami zawartymi w rozporządzeniu o warunkach technicznych budynków i ich usytuowania, nie mogą mieć więcej niż 17 stopni, a pomieszczenie nie może być wyższe niż 2,90m. W przypadku schodów bez spocznika, wchodzenie jest trudniejsze, dlatego powinny być stosowane w niskich pomieszczeniach. Do tego powinny mieć nieparzystą liczbę stopni, jako że częściej zaczynamy i kończymy chodzenie tą samą nogą. 

Schody jednobiegowe mogą występować jako proste, czyli dokładnie takie, jak prezentowane na zdjęciu lub jako proste z jednym zabiegiem, czyli takie, które mają kilka stopni zabiegowych w dolnej części, ale główna część jest prosta. 

Schody dwubiegowe

To rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze w porównaniu ze schodami jednobiegowymi, a zajmują niewiele więcej miejsca. Są proste w wykonaniu i aranżacji, a my możemy odpocząć na spoczniku. Pomiędzy dolną a górną partią schodów (biegu) mamy prostopadły do obu spocznik, który wcale nie musi występować przy ścianie – takie schody możemy mieć również w przestrzeni otwartej. Jeżeli mamy w domu osoby starsze i dzieci, to dzięki spocznikowi będzie im wygodniej zejść lub wejść po schodach. Właśnie dlatego, że jest to proste i przyjazne każdemu użytkownikowi rozwiązanie, możemy się z nim spotkać dość często.

Te piękne w swojej prostocie schody dwubiegowe zostały zaprojektowane przez studio projektowe projektive.

Schody łamane

Ten rodzaj schodów jest wygodniejszy w porównaniu ze jednobiegowymi, ponieważ mamy dwa odcinki schodów do przejścia, jeden jest krótszy od drugiego – a między nimi możemy chwilę odpocząć na spoczniku (podeście). Ten rodzaj schodów wymaga nieco miejsca, ale jak porównamy je z jednobiegowymi, to tak naprawdę wystarczy fragment przy podłodze po prosty obrócić o 45 stopni. Dzięki temu otrzymamy łagodne zejście. Możemy, ale nie musimy instalować zwykłej poręczy, czy artystycznej balustrady, ale warto pamiętać o bezpieczeństwie, szczególnie jeśli materiał, którymi pokryte są schody, jest śliski.

W tym przypadku przestrzeń została maksymalnie wykorzystana, ponieważ schody, a raczej ich boczna część, została wykorzystana jako półki.

Schody trójbiegowe

Te schody mają po prostu o jeden spocznik więcej niż schody dwubiegowe. Dzięki temu są wygodniejsze w użytkowaniu, bo odpocząć na podeście możemy dwa razy – ale zdecydowanym minusem jest to, że zajmują sporo miejsca. Oczywiście przestrzeń pod schodami możemy odpowiednio zagospodarować, np. tworząc pod nimi ogród lub ustawiając tam szafę, co jest częściej praktykowane. Jeżeli mieszkamy z osobami starszymi lub dziećmi, to takie schody, które pozwalają na odpoczynek podczas wchodzenia i schodzenia, są bezpieczniejsze. Warto pamiętać na etapie projektowania schodów o potrzebach wszystkich domowników. 

Schody zabiegowe

Jeżeli pamiętamy jeszcze jak wyglądają schody dwubiegowe, to ten typ jest do nich całkiem podobny. Tak właściwie, schody zabiegowe są takie jak dwubiegowe, ale zamiast spocznika mamy kilka stopni, które są szersze od ściany. Dzięki temu schody mogą zostać skręcone pod odpowiednim kątem, jednak musimy pamiętać, że skoro z  jednej strony są szersze, to z drugiej będą węższe. Oznacza to, że nie są tak wygodne w użytkowaniu, ponieważ na węższej części stopnia nie będziemy mogli położyć stopy. Zdecydowanym plusem jest oszczędność miejsca, ale powinniśmy brać pod wagę również komfort użytkowania, a nie samo zagospodarowanie przestrzeni. W przypadku, gdy ze schodów korzystają jednocześnie dwie osoby, nie mogą iść one obok siebie, ponieważ dla jednej będzie to schodzenie na palcach – aby trafić w węższą część stopni. 

Schody wachlarzowe

Znane z filmów, w których możemy oglądać luksusowe posiadłości, czy z zabytkowych hoteli. Schody wachlarzowe są niesamowicie efektowne i wyglądają oszałamiająco, ale pod jednym warunkiem – tylko na dużej przestrzeni! Wewnętrzny promień krzywizny musi być na tyle duży, żeby węższy koniec stopnia miał nie mniej niż 16 cm. Schody powinny również pasować do reszty wystroju, ponieważ w domku w stylu rustykalnym średnio się sprawdzą, co innego, gdy mamy sporą przestrzeń urządzoną w stylu klasycznym – wtedy będą prezentować się z godnością. Jeżeli chcemy, aby efekt końcowy był olśniewający, to powinniśmy zadbać o odpowiednie wykończenie. Schody pokryte wysokiej jakości kafelkami, a może nawet marmurem – to dopiero ekskluzywne wydanie! Chyba, że jesteśmy fanami drewna, wtedy warto sięgnąć np po ciemny, głęboki mahoń lub inny gatunek luksusowego i wytrzymałego drewna, który po odpowiedniej impregnacji będzie nam służył przez lata.

Schody kręcone

Antique Mahogany Spiral Staircase od Apollo Klasyczny
Apollo

Antique Mahogany Spiral Staircase

Apollo

Z jednej strony wyglądają naprawdę fantastycznie, z drugiej zaś są bardzo strome, a przez to niewygodne w użytkowaniu. Bieg schodów kręconych, nazywanych również spiralnymi, jest wpisany w koło. Przez to z stopnie są nierówne – szersze od strony zewnętrznej i szersze od wewnętrznej, a oznacza to, że nie są zbyt komfortowe. Jednakże ten typ schodów zajmuje najmniej miejsca i dzięki temu są częstym wyborem w małych domach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. 

Schody kręcone możemy kupić już gotowe i je po prostu zamontować. O czym powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim o bezpieczeństwie, czyli o balustradzie, która w tym przypadku jest wypełniona pięknie rzeźbionymi słupkami, czyli tralkami. Każda poręcz może być dowolnie przez nas dobrana – w zależności od rodzaju schodów, to samo tyczy się materiału z którego są one wykonane. Więcej o balustradach można przeczytać w tym artykule: Balustrady w 10 niezwykłych odsłonach!

Który typ schodów chcielibyście mieć w swoim domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu