Mała łazienka? To nie problem! 15 pomysłów na remont | homify

Mała łazienka? To nie problem! 15 pomysłów na remont

Aśka Warchał Aśka Warchał
Gdańsk. Ul.Szafarnia Raca Architekci Nowoczesna łazienka
Loading admin actions …

Ciasna łazienka stanowi część przykrej codzienności w wielu mieszkaniach. Czy jednak ciasna i mała to synonimy? Nie! Nawet przy ograniczonym metrażu można postarać się o funkcjonalną aranżację z charakterem. Bardzo ważne będzie wdrożenie praktycznych rozwiązań, które pomogą zaoszczędzić cenne centymetry. Jeśli użytkowanie Waszej małej łazienki jest frustrujące, to znaczy, że najwyższy czas zastanowić się nad jej remontem.

Przed jego rozpoczęciem poszukajmy inspiracji w zachwycających realizacjach od naszych niezawodnych ekspertów od łazienek

1. Akcent koloru

Nawet w najbardziej wąskiej łazience może znaleźć się sposób na wprowadzenie akcentu koloru! Tutaj ognista czerwień zagościła na… suficie. Na podłodze, pod prysznicem, odpowiada jej żółty. Całość wystroju spina obraz na ścianie utrzymany w tych właśnie dwóch kolorach.

2. Mozaika

Choć zaczęliśmy nasz wybór ciekawych, małych łazienek od ognistej
aranżacji, faktem jest, że przy ograniczonym metrażu hojne użycie bieli i neutralnych kolorów to podstawa. Taką aranżację urozmaicić można przykładowo wprowadzeniem kolorowej mozaiki na ścianie prysznica.

3. Łazienka przy patio

Małe łazienki to nie zawsze część stanu zastanego, może się zdarzyć i tak, że sami będziemy chcieli taką zaprojektować. Dlaczego? Na przykład myśląc o pokoju gościnnym z osobną łazienką. Na takie pomieszczenie przeważnie nie chcemy przeznaczać wiele miejsca, jednak decydując się zawczasu, możemy chociażby umiejscowić je przy patio i przeszklić.

4. Ze ścianą z onyksu

W utrzymanych w bieli łazienkach warto zastanowić się nad wprowadzeniem jednego, silnego elementu dekoracyjnego, który będzie przykuwał wzrok. W powyższej aranżacji jest to wspaniała ściana z onyksu. Takie ściany nierzadko są podświetlane, jako że kamień ten częściowo przepuszcza światło. Drewniane meble w ciemnym brązie doskonale tutaj pasują.

5. Świetlisty blat

Pozostańmy w temacie nietypowego oświetlenia. Łazienka w naszym domu może przypominać te znane z najlepszych nocnych klubów. Plexi oraz podobne materiały w połączeniu z zastosowaniem świateł LED mogą sprawić, że nawet najwęższa toaleta zrobi wrażenie na naszych gościach podświetlanym blatem.

6. W rogu

Nawet trudne przestrzenie da się zaaranżować. I wcale nie trzeba rezygnować ze stylowości! Ta łazienka zajmuje nietypową, trójkątną przestrzeń, a jednak udało się tutaj stworzyć elegancką aranżację z różnorodnych materiałów: betonu, płytki cementowej oraz cegły.

7. Bez podziałów

W małych łazienkach dobrym pomysłem może okazać się rezygnacja z podziału przestrzeni za pomocą ścianek, nawet jeśli miałyby być nie murowane, a wykonane z matowego szkła. Jeśli przychylamy się do takiego rozwiązania, ale wciąż chcielibyśmy wizualnie wyodrębnić poszczególne funkcjonalne strefy, to możemy zrobić to wyróżniając je dzięki zmieniającym się płytkom na ścianie czy podłodze.

8. Nie ciasno lecz elegancko

Czarno-biała klasyka sprawdzi się także w małej toalecie! Białe ściany oraz sufit wraz z ogromnym lustrem optycznie powiększają przestrzeń, podczas gdy czarna posadzka, biało-czarna mozaika oraz obraz gwarantują, że nie zabraknie jej stylowości.

9. Naturalne materiały

Nawet najmniejsze pomieszczenie stanie się przytulne, jeśli wprowadzimy do niego drewno. Ten materiał, oczywiście odpowiednio zabezpieczony, zaczyna coraz częściej pojawiać się w łazienkach. Tutaj tworzy piękną kombinację z wysokim koszem z wikliny.

Chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat? Koniecznie zajrzyjcie tutaj:  Drewno w łazience – jakie wybrać i jak je zabezpieczać?

10. Rustykalnie

Wydawać by się mogło, że wystrój małej łazienki powinien być minimalistyczny, ewentualnie utrzymany w stylu nowoczesnym. Kilka powyższych przykładów udowodniło już, że wcale nie musi tak być, jednak ten przeczy wszelkiemu szablonowemu myśleniu. Wąska toaleta w stylu rustykalnym przy ścianie z drewnianych bali? Dlaczego nie!

11. Industrialnie

Płyty z betonu architektonicznego są obecnie bardzo modne. Decydując się na nie musimy pamiętać, że są grube, a więc zabiorą nam zdecydowanie więcej powierzchni niż na przykład płytki. Jeśli jednak nam na nich zależy, to resztę wystroju ograniczmy do niezbędnego minimum, a uzyskamy robiący wrażenie, industrialny wystrój.

12. Beton inaczej

Marzycie o wykończeniu ściany z betonu, ale opisane w przed chwilą płyty u Was się nie sprawdzą? Bez obaw, istnieją alternatywy. Możemy na przykład pokryć ścianę warstwą betonu, a potem przystawić do niej deski szalunku, co da intrygującą fakturę. Inny pomysł to cementowe płytki, które zakupić można w fascynujących wzorach.

13. Lustra

W małej łazience bez lustra się nie obejdzie! A co, jakby postawić dwa naprzeciwko siebie? Wtedy przestrzeń optycznie powiększy się o… nieskończoność. Dobrym pomysłem będzie także wybór szafek, w których przestrzeń do przechowywania znajduje się za lustrem.

14. Wzory dyskretnie

Gdańsk. Ul.Szafarnia Raca Architekci Nowoczesna łazienka
Raca Architekci

Gdańsk. Ul.Szafarnia

Raca Architekci

Metraż Waszej małej łazienki domaga się bieli na ścianach, ale Wam zależy na wystroju z charakterem? Istnieją alternatywy dla wzorzystych płytek! Przykładem może być ten oryginalny panel z projektu gdańskiego mieszkania od Raca Architekci. Delikatne, czarne rysunki nie zabierają przestrzeni, a sprawiają, że ma ona pazur.

15. Stylowo i z pralką

W małych mieszkaniach nie ma miejsca na pomieszczenie gospodarcze, nikt się go w nich nie spodziewa… Dlatego też pralki wkraczają pewnym krokiem do kuchni i łazienek. Chociaż ich widok nikogo nie dziwi, to jednak mogą nabruździć podczas budowania wymarzonej przez nas atmosfery. Niech inspiracją będzie powyższa łazienka, w której pralkę ukryto za stylowymi drzwiczkami z wiklinową siatką.

Jak Wy urządziliście Wasze małe łazienki?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu