Jak urządzać w stylu shabby (chic)?

Alicja Olko Alicja Olko
homify Eklektyczna sypialnia
Loading admin actions …

Zawsze marzyliście o wnętrzu, emanującym klasyczną elegancją? Takim, które oczarowuje staromodnym klimatem, wzbudza nostalgię za dawną romantycznością i przenosi nas w czasy niczym z powieści Jane Austen? Jeżeli tak, to styl shabby, zwany poprawniej shabby chic, jest właśnie dla Ciebie!

W języku polskim nie mam odpowiedniego tłumaczenia stylu shabby chic. Jednak jego angielska nazwa oddaje wszystko, co trzeba na wstępie o nim wiedzieć. Słowo shabby oznacza podniszczony, przetarty, znoszony, a słowo chic oznacza szyk lub też przymiotnik szykowny. Pozornie stojące w kontraście do siebie słowo, w połączeniu oddają charakter tego stylu- szykownie staromodny.

W tym artykule pokażemy, jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic i poddamy kilka pomysłów na taką właśnie aranżację wnętrz.

Wystrój shabby chic

Idealne wnętrze shabby chic to takie, które swoim wyglądem przenosi nas do innej ery, pełnej romantyzmu, prowincjalnego czaru i staromodnej elegancji. Jeżeli chodzi o kolorystykę, styl ten bazuje na pastelach, zwłaszcza przybrudzonym różu i takowej bieli. Inne wyblakłe kolory, takie jak matowy błękit czy zieleń także wyglądać mogą nieco shabby chic. Ważne jest, aby stawiać na matowe odcienie i unikać połysków, gdyż mogą one sprawić, że wnętrze zacznie wyglądać tanio.

W pomieszczeniu tym widzimy wiele elementów z poprzednich epok- klasyczna komoda, fantazyjne lustro, staromodne okiennice, pobielane framugi, a także kratki zakrywające grzejniki pod oknami- a wszystko to dopełnione tapetą w różany wzór. Patrząc na ten pokój z pewnością nie czujemy się jak w XXI wieku.

Współczesny shabby chic

homify Rustykalna jadalnia

Urządzanie wnętrz w stylu shabby chic nie wymaga od nas porzucenia współczesnych rozwiązań aranżacyjnych i postawienie w zupełności na akcenty staromodne. Na tym zdjęciu doskonale widać, jak udaną hybrydę tworzy funkcjonalna nowoczesność z czarującymi antykami. Marmurowy okrągły stół otoczony został drewnianymi krzesłami, które przywodzą na myśl styl rustykalny. Akcentem nowoczesnym jest industrialna lampa podłogowa. Miks bieli i drewna to częsty zabieg we wnętrzach urządzanych w stylu shabby chic, gdyż razem tworzą one atmosferę ciepła, przytulności, a jednocześnie subtelnej elegancji.

Romantyzm

Shabby chic to bardzo kobiecy styl urządzania i aranżacji wnętrz. Bazuje na subtelnych kolorach, obłych kształtach oraz delikatnych tkaninach. Ta sypialnia wprawia nas od razu w romantyczny nastrój, głównie za sprawą zwiewnego baldachimu lub też inaczej moskitiery. Takie staromodne produkty o czarującym charakterze znaleźć można na wielu pchlich targach, ale także w większości sklepów z akcesoriami do dekoracji sypialni. Po raz kolejny widzimy świetny efekt, jaki daje połączenie zwiewnych, białych tkanin, z surowym drewnem.

Wyjątkowe uczucie

homify Rustykalny ogród

Styl shabby chic powinien wzbudzać w nas odpowiednie uczucia- wspomnianego wcześniej romantyzmu, nostalgii, błogiego spokoju, kojarzącego nam się z dzieciństwem spędzanym w domach naszych babć. To właśnie na dekorze, który w przeszłości otaczał nas u dziadków, bazuje styl shabby chic. Stare, antyczne meble, jakie znaleźć można na strychach i poddaszach rodzinnych domów, są najlepszą bazą pod wystrój o tym charakterze. Ten, kto zawsze marzył o huśtawce na werandzie, może teraz spełnić te marzenia- mebel o totalnie shabby chic charakterze!

Powycierane i zużyte

homify Eklektyczna sypialnia

Im bardziej powycierane, zużyte i zniszczone meble, tym lepiej wpisują się one w trend shabby chic. Bazą tego stylu jest wszystko, co możemy dostać z drugiej ręki, znaleźć na pchlich targach, odgrzebać w piwnicach naszych babć. Im starsze, tym lepsze. Wiele współczesnych mebli stylizowanych jest na antyki lub specjalnie nadaje im się zużyty charakter. Rozejrzyj się i daj się zainspirować pozornie nic nie wartymi starociami!

Więcej o tym, jak samemu nadać meblom charakter shabby chic dowiesz się tutaj.

Antyki

A V&A Masterpiece homify Eklektyczne domy

Antyki nabyć można w wielu specjalizujących się w tego typu meblach sklepach. Są one zazwyczaj dość drogie, gdyż mają dużą wartość historyczną i sentymentalną. Nowe meble stylizowane na staromodne są jednak o wiele łatwiej dostępne. Tak jak ta wanna, której ozdobne nogi oraz pozornie zardzewiały kran i słuchawka prysznicowa nadają jej charakter z innej epoki. Nawet jeden mebel w stylu vintage wprowadza styl shabby chic do wnętrz, które następnie wystarczy jedynie udekorować dodatkami, pogłębiającymi efekt. Więcej o takich dodatkach dowiesz się poniżej.

Kolory w shabby chic

Styl ten nie musi oczywiście bazować jedynie na stonowanych kolorach takich jak pastelowy róż, kremowy czy biały. Odpowiednio dobrana farba może przeistoczyć każdy mebel w sposób, który nada jej bardziej retro charakter. Chodzi tu głównie o odpowiednie powycieranie farby, co zazwyczaj można łatwo i szybko zrobić przy pomocy papieru ściernego. Tak jak w przypadku tej komody na zdjęciu,na której przetarto błękit tak, aby nadać mu bardziej wyblakły odcień.

Czarujące dodatki

Drewno i ciężkie tkaniny w kwieciste wzory- te dwa materiały wystarczą, by osiągnąć efekt shabby chic. Im bardziej naturalne, tym lepiej. Drewno może nosić ślady zużycia, czy to te prawdziwe, czy stylizowane, a tkaniny powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak na przykład len. Różany wzór po raz kolejny przenosi nas do domów naszych babć.

Rozwiązania praktyczne

Nie tylko meble i akcesoria dekoracyjne, ale także funkcjonalne rozwiązania są w stanie wnieść czas shabby chic do naszych wnętrz. Tak jak w tej kuchni, jedna z półek została przesłonięta kwiecistą zasłonką, co nieczęsto spotyka się w nowoczesnych pomieszczeniach gospodarczych. Można sobie świetnie wyobrazić, że za firanką stoją słoje pełne domowych konfitur i przetworów, ozdobione kraciastą tkaniną i przewiązane kokardką…

Ciężkie zasłony

Jednym z dodatków dekoracyjnych, który jest w stanie nadać wnętrzom klimat shabby chic, są z pewnością zasłony i firany. Im cięższe, tym lepsze. Najlepiej oczywiście sprawdzają się te w kwieciste wzory i motywy, przywołujące w pomieszczeniach wiejski klimat. Jak widać na zdjęciu, wzorzyste tkaniny pięknie wyglądają na tle białej ściany, przesłaniając drewniane okna o staromodnym charakterze.

Kwiaty i świece

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy w tym tekście, kwiaty to niezbędny element stylu shabby chic. Nie tylko w formie wzorów i motywów, ale także te jak najbardziej żywe i naturalne. Umieszczone w dekoracyjnych doniczkach, wprowadzają elegancki czar. Także świeczki mają taki efekt- subtelny płomień okrasza cały wystrój iluminującym światłem.

Wiejski czar

Colgadores decorativos de pared, Birdikus Birdikus Rustykalny korytarz, przedpokój i schody Szafy i wieszaki

Klimat shabby chic wprowadzić można już na wejściu do naszego domu. Wystarczy umieścić w korytarzy czy przedpokoju tego typu dekoracyjne wieszaki, których dominującym motywem są wiejskie wzorki, a kolorystyka bazuje na obowiązkowych pastelach.

Jeżeli jesteście fanami stylu shabby chic, z pewnością spodoba Wam się Katalog Inspiracji Meble w stylu shabby chic.

Podoba Wam się styl shabby chic?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu