7 trików na optyczne powiększenie przestrzeni! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

7 trików na optyczne powiększenie przestrzeni!

Anna Stachurka Anna Stachurka
Mono Apartment Minimalistyczny salon od OFD architects Minimalistyczny
Loading admin actions …

Powiększanie przestrzeni – dlaczego? Po co? Właściwie skąd w nas ta chęć przestrzeni, przecież w małych metrażach może być po prostu przytulnie. Ale jednak potrzebujemy oddechu, potrzebujemy miejsca do tego, aby nasze nogi, głowa, myśli odpoczęły po całym, ciężkim dniu. Potrzebujemy tego oddechu, którego nam brakuje na co dzień w ciasnych biurach i jeszcze ciaśniejszych miastach. Nic, więc dziwnego, że oczekujemy tego właśnie od naszego mieszkania czy domu. Stąd to nasze uporczywe malowanie ścian na biało. Biel daje nam poczucie świeżości, jasności i przestronności. Trzymamy się jej uparcie. Ale więcej o niej powiemy poniżej. Poniżej też powiemy o tym co zrobić, aby powiększanie przestrzeni zakończyło się sukcesem. Jakie dobrać materiały? Na jakie meble zwracać uwagę? Jakie znaczenie dla wnętrza ma oświetlenie? A także będzie trochę o stylach aranżacyjnych oraz dodatkach.

Kolory

Loft pod Berlinem od Loft Kolasiński
Loft Kolasiński

Loft pod Berlinem

Loft Kolasiński

Powiększanie przestrzeni to przede wszystkim kolorystyka wnętrza. Kolory mają znaczenie i wpływają nie tylko na nasze samopoczucie czy zachowanie, ale także wpływają na nasze postrzeganie. Ta cecha barw jest wykorzystywana w projektowaniu na co dzień. Kolorystyka to elementarne pojęcie każdej dziedziny zajmującej się projektowaniem i od tego powinniśmy wyjść w swoich aranżacjach i Wy. 

Królową wszystkich mały pomieszczeń jest oczywiście – biel. Barwa ta dzięki swoim właściwością nie pochłania światła, lecz je sprytnie odbija od swojej powierzchni, dzięki czemu otrzymujemy wrażenie światła we wnętrzu, za czym kryje się wszystko to za co kochamy biel – świeżość, jasność, czystość i przestronność. Powiększanie przestrzeni to jednak nie tylko biel, ale także inne jasne odcienie barw, w szczególności kremy, beże i popiele. One również świetnie sprawdzą się w roli powiększania przestrzeni.

Kolorystyka wnętrza to nie tylko ściany, ale także podłoga, którą możemy otworzyć bądź zamknąć poprzez odpowiednie zastosowanie barw. Oczywiście biel otworzy nam dodatkowo przestrzeń podłogi, ale także zrobi to jasne drewno czy posadzka epoksydowa w jasnym odcieniu. Powiększanie przestrzeni za pomocą koloru białego przynosi dobre efekty, ale czasem możemy czuć się zmęczeni to barwą i jej nieskazitelnością. Aranżacja salonu powyżej pokazuje w jaki sposób możemy zdecydować się na powiększanie przestrzeni kolorem białym bez utraty różnorodnej kolorystyki we wnętrzu. Kolor i to w dużej ilości wkradł się we wszystkie dodatkowe elementy wyposażenia, nie brakuje tu również wzorów oraz różnych faktur. Dzięki temu wnętrze jest żywe oraz wciąż interesujące!

Projekt – LOFT SZCZECIN.

Materiały

ofdesign Oskar Firek Mono Apartment salon Minimalistyczny salon od OFD architects Minimalistyczny
OFD architects

ofdesign Oskar Firek Mono Apartment salon

OFD architects

Co oprócz kolorów może być naszym sprzymierzeńcem? Powiększanie przestrzeni to także sposób, a także i rodzaj materiałów, którymi operujemy we wnętrzu. Zdecydowanie pomogą na w tym elementy szklane, lustrzane, a także metalowe. Wszystko to, co odbija światło będzie sprawdzało się jako sposób na powiększanie przestrzeni. Podobnie będzie z tekstyliami, powinniśmy wybierać takie tkaniny, które są lekkie, zwiewne, przezroczyste lub półprzezroczyste. Więcej światła oddadzą nam również takie materiały, które mają gładką czy nawet połyskującą powierzchnię – od nich bowiem będzie światło się odbijać, matowe wersje kolorów światło będą pochłaniać i zamykać wnętrze. 

Powiększanie przestrzeni to również łączenie zróżnicowanych materiałów. Przeszklenia są dobrym i ciekawym rozwiązaniem do nowoczesnego domu czy mieszkania. Łączenie szkła, bieli oraz prostych czarnych linii jest w dodatku bardzo eleganckie i jednocześnie wyciąga z wnętrza maksymalnie dużo. Powiększając je wizualnie do granic możliwości. 

Projekt - OFDESIGN.

Oświetlenie

Powiększanie przestrzeni to w dużej mierze operowanie światłem we wnętrzu. Przestronność to doświetlenie, doświetlenie to także dobre samopoczucie oraz dobra energia. Nic nie zastąpi naturalnego światła, dlatego zależy nam na dobrze doświetlonych domach i mieszkaniach. Powiększanie przestrzeni może, więc skupiać się na tym aspekcie – im więcej przeszkleń tym intensywniej powiększamy wnętrze. Warta także mieć na uwadze to w jaki sposób decydujemy się na dekorację okien – jeżeli decydujemy się na powiększanie przestrzeni to zrezygnujmy z obfitych i ciężkim materiałów na rzecz lekkich, zwiewnych i przezroczystych. Te ostatnie przepuszczają najwięcej światła do wnętrza, dzięki czemu uzyskujemy efekt, o który tu nam chodzi. Innym rozwiązaniem jest też pozostawienie okien bez dekoracji. 

A co z oświetleniem sztucznym? Mamy do dyspozycji standardowy zestaw oświetlenia każdego pomieszczenia – praktyczny (funkcjonalny) oraz dekoracyjny. Jeżeli korzystamy z jasnych barw we wnętrzu starajmy się, aby było dobrze doświetlone również za pomocą oświetlenia sztucznego, aby ta jego przestronność była dobrze widoczna również po zmroku. Aspektem jednak, który ma nie mniejszy wpływ na powiększanie przestrzeni jest to, jak to oświetlenie wygląda. Przede wszystkim decydujmy się na lekkie, ażurowe formy lub podłużne kształty. Lepiej zastosować mniejsze formy i raczej zrezygnować z dużych rozmiarów lamp wiszących czy też stojących. 

Meble

Loft pod Berlinem od Loft Kolasiński
Loft Kolasiński

Loft pod Berlinem

Loft Kolasiński

Jakich mebli szukać, aby powiększyć wizualnie przestrzeń? Powiększanie przestrzeni za pomocą mebli to nie tylko ich forma czy kolor, ale także układ. Najlepiej stawiać na delikatne i ażurowe formy, unikać wysokiej zabudowy, a w zamian za to postawić na półki lub wiszące, lekkie szafki. Jeżeli decydujemy się na niskie meble takie jak kredensy to lepiej odciążyć je poprzez chociaż cieniutką strukturę nóżek mebla. Meble w takiej formie powinny być dość swobodnie rozstawione we wnętrzu, nie powinniśmy ich na siłę łączyć, przystawiać do ściany czy wciskać na siłę w kąt. Jeżeli decydujemy się na powiększanie przestrzeni to jednocześnie rezygnujemy z nadmiaru mebli. To jest coś o czym warto pamiętać. Im lżejsze w formie meble i wyposażenie tym bardziej na przestronności zyskuje pomieszczenie.

Styl minimalistyczny

W kierunku jakiego stylu najlepiej pójść, aby powiększanie przestrzeni było w zgodzie z jego charakterystyką? Odpowiedzią numer jeden i naszym trikiem na powiększanie przestrzeni jest styl minimalistyczny. Jest to idealny kierunek w stronę płaskich powierzchni, prostych form, geometrii form i minimalizowania wyposażenia wnętrza. W takim stylu będzie nam najłatwiej stworzyć przestronne wnętrze. Aranżacja, którą możemy zobaczyć na zdjęciu powyżej idealnie oddaje ducha minimalizmu w bardzo nowoczesnej oprawie. . Jest to bardzo jasne pomieszczenie wykończone piękną, połyskującą podłogą. Materiały i tkaniny są lekkie, jasne lub przezroczyste. Oświetlenie jest jedynie punktowe, zaznaczone w paru miejscach na suficie. Nie ma tu nic o czym moglibyśmy powiedzieć, że jest czystym nadmiarem. To, co jednak w tym wnętrzu mówi to właśnie faktury, materiały i struktury. 

Styl skandynawski

MIESZKANIE POKAZOWE NA OŁTASZYNIE Skandynawski salon od Q2Design Skandynawski
Q2Design

MIESZKANIE POKAZOWE NA OŁTASZYNIE

Q2Design

I odpowiedź numer dwa na idealny styl aranżacyjny na powiększanie przestrzeni to styl skandynawski. Styl ten charakteryzuje się niezwykle jasną kolorystyką, ukochał sobie w sposób szczególny białe podłogi oraz biel na ścianach, którą łączy płynnie z jasnymi odcieniami popieli. Jest to styl geometrycznych i prostych form, podobnie jak styl minimalistyczny, tutaj jednak większy nacisk kładzie się na naturalność materiałów oraz bogactwo ciepłych tkanin charakterystycznych dla tego stylu – w formie koców, pledów czy poduszek. Powiększanie przestrzeni w stylu skandynawskim stworzy nie tylko piękne, jasne wnętrze, ale także sprawi, że stanie w tej kompozycji niezwykle przytulne! Piękny projekt – Partner Design.

Po więcej inspiracji z białą podłogą warto sięgnąć do artykułu ’12 aranżacji z białą podłogą w roli głównej’.

Dekoracje

Dekoracje i powiększanie przestrzeni? Jak drobne elementy mogą wpływać na nasze postrzeganie całego pomieszczenia? Poprzez swój swobodny układ lub konkretny materiał. Swobodnym układem dla przykładu charakteryzują się lekkie, ażurowe formy wiszących foteli (w dodatku są nieziemsko wygodne i modne!), natomiast konkretnym materiałem wykończenia może się cechować lustro. Jego powierzchnia stanowi idealne dopełnienie jasnego wnętrza, dzięki któremu uzyskamy wrażenie jeszcze większej przestronności. 

Który sposób zastosowalibyście u siebie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu