Polskie domy z płaskimi dachami | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Polskie domy z płaskimi dachami

A.D. A.D.
Dom w Gorzowie Nowoczesne domy od STRUKTURA Łukasz Lewandowski Nowoczesny
Loading admin actions …

PRL-owskie domy kostki z lat 60 czy 70 nie kojarzą nam się dobrze. Ich wnętrza są klaustrofobiczne, niskie, elewacja zazwyczaj jednolita i bura. Powiązanie wnętrza z ogrodem jest bardzo słabe a parter zazwyczaj podwyższony. To wszystko ma swoje uzasadnienie w tamtejszym stylu życia. Ogród pełnił wtedy inną funkcję niż dzisiaj. Ludzie nie grillowali. Na działce trzymali króliki lub uprawiali warzywa. To nie była przestrzeń kojarząca się tylko z relaksem.

Dzisiejsze domy kostki to zupełnie inna bajka. Zachwycają ponadczasowością i funkcjonalnością. Zapraszamy Was na podróż po Polsce, w poszukiwaniu przykładów nowoczesnych domów z płaskim dachem

Ciekawa fasada

Pierwszy przystanek w Gorzowie Wielkopolskim. Architekt Łukasz Lewandowski ze studio STRUKTURA –stworzył tu dom, który jest doskonałym przykładem i kwintesencją współczesnego budownictwa użytkowego. Kształt zwartej bryły to jeden z głównych fundamentów budownictwa energooszczędnego. Modernistyczny wygląd fasady gorzowskie domu wyróżnia nie tylko kształt bryły, ale również materiały, z których została ona zbudowana. Dominuje tutaj surowy beton w kolorach bieli i szarości, elementy stalowe i drewno poddane nowoczesnej obróbce.

Biała elewacja na zielonym tle

Na tle pięknej natury i zielonego otoczenia wyróżnia się dom przypominający awangardowe wille z lat 20. XX w. Choć od narodzin tego stylu minęło prawie stulecie, modernistyczna biel, duże przeszklenia i oszczędna forma wciąż są utożsamiane z nowoczesnością. Ze względu na brak tradycyjnej zabudowy w sąsiedztwie plan zagospodarowania dopuszczał zastosowanie płaskiego dachu, na czym zależało właścicielom.

O tym wyjątkowym domu, usytuowanym w okolicach Częstochowy przeczytacie tutaj: homify 360°: dom na całe życie!

Lepsza kostka

LEPSZA KOSTKA, PL+ Nowoczesne domy od PL+sp. z o.o. Nowoczesny
PL+sp. z o.o.

LEPSZA KOSTKA, PL+

PL+sp. z o.o.

Lepsza kostka to projekt przebudowy i modernizacji budynku jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej. Obiekt zrealizowany w latach 60-70 XX w przez kilkanaście lat był pustostanem. Projekt koncepcyjny połączony z analizą ekonomiczną wykazała iż pozornie oczywista rozbiórka stanęła pod znakiem zapytania. Pod wieloma względami korzystniejsza okazała się przebudowa budynku. 

Eksperci zdecydowali się usunąć na parterze niepotrzebne ściany działowe oraz wprowadzić kilka nowych otworów, które pozytywnie wpłynęły na całą przestrzeń domu. Warto zaznaczyć, że również zorganizowany na parterze pokój, posiada niezależne wejście do części ogrodowej i został połączony z salonem przesuwaną ścianą. Dzięki temu w zależności od potrzeb można zwiększyć powierzchnię pokoju dziennego aż o 12 m kwadratowych. Całą elewację zaś, stworzono z dwóch kontrastowych kolorów tynku.

Zaskakująca elewacja

Dom jednorodzinny pod Poznaniem Nowoczesne domy od Offa Studio Nowoczesny
Offa Studio

Dom jednorodzinny pod Poznaniem

Offa Studio

W Baranowie koło Poznania stanął budynek, który, ze starodawną kostką nie ma nic wspólnego – prócz płaskiego dachu. Jest bardzo nowoczesny, wręcz awangardowy. Na pierwszy rzut oka widzimy charakterystyczną elewację z białych, pionowych przysłon skontrastowanych z drewnianym listwami ułożonymi poziomo. Sam budynek jest bardzo duży, ma prawie 300 m kwadratowych a od części ogrodowej wielki, częściowo zadaszony taras z paleniskiem. Ciekawa jest także bryła budynku – jest wybudowana na planie prostokąta, gdzie bok frontowy jest kilkakrotnie krótszy od drugiego boku.  

Dom horyzontalny

dom horyzontalny Minimalistyczne domy od Libido Architekci Minimalistyczny
Libido Architekci

dom horyzontalny

Libido Architekci

Dom powstał na dość dużej działce, otoczonej z trzech stron zielenią. Jest to jeden budynek składający się z czterech brył, połączonych ze sobą większymi lub mniejszymi przejściami. Dodatkowo jest też budynek gospodarczy, całkowicie niezależny i dostępny z zewnątrz. Każda z brył reprezentuje poszczególną strefę – dzienną, gościnną i prywatną. Strefa gościnna może być całkowicie odcięta od reszty domu w czasie kiedy nie jest użytkowana. W jej północnej części znajduje się garaż. Strefa dzienna jest sercem domu, dostępnym zarówno dla gości jak i domowników. Na samym końcu budynku znajduje się strefa prywatna gospodarzy dostępna jedynie dla nich. Estetyka budynku jest bardzo prosta. Białe parterowe bryły z dużymi przeszkleniami, kontrastują z drewnianymi folkowymi bramami i zielenią na około.

Dom na wodzie

​DOM NA WODZIE Minimalistyczne domy od 90 stopni Minimalistyczny
90 stopni

​DOM NA WODZIE

90 stopni

A na koniec mamy dla Was naprawdę wyjątkowy projekt – dom na wodzie. Jest to domek letniskowy usytuowany w Północnej Polsce, na jeziorze. Aby się do niego dostać, należy przejść przez betonowe molo, na końcu którego znajduje się wejście. Ta nieruchomość ma 70 m kwadratowych usytuowanych na dwóch kondygnacjach. Na parterze znajdują się następujące pomieszczenia: wiatrołap, łazienka oraz salon z aneksem kuchennym. Na piętrze zaprojektowano przestronną sypialnię. Oprócz samej geometrycznej bryły, oko przyciąga także elewacja, wykonana z niekonwencjonalnych materiałów – płyt aluminiowych i materiałów drewnopodobnych. 

Jak Wam się podoba dom-kostka na wodzie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu