Boże Narodzenie na całym świecie- Portugalia | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Boże Narodzenie na całym świecie- Portugalia

Alicja Olko Alicja Olko
od ANTONIN Liliane Rustykalny
Loading admin actions …

Choć Portugalia jest krajem niewielkim, to jednak tradycje związane z obchodami Bożego Narodzenia są ogromne. Różnią się one w zależności od regionu, ale Portugalczyków w celebracji świąt łączy pokój i braterstwo oraz rodzina. Wspólnie w okresie bożonarodzeniowym proszą oni o zdrowie i szczęście, wspierając się wzajemnie i okazując sobie empatię. Święta w Portugalii to czas bardzo rodzinny i skoncentrowany na tym, co dobre o szczęśliwe. Dużo tam miłości i domowego ciepła.

Choinka i kołyska

od homify

Drzewko świąteczne jest niemal obowiązkowym elementem w każdym portugalskim domu. Dekorowane przez całą rodzinę przy użyciu tradycyjnych bombek, światełek choinkowych i innych ornamentów, jest głównym symbolem Bożego Narodzenia.

Portugalczycy przywiązują także dużą wagę do żłobka i kołyski Jezusa, często używając tego motywu w dekoracjach, zarówno w domu, jak i w sklepach i innych miejscach publicznych. W otoczeniu Jezusa i jego kołyski zazwyczaj prezentuje się nie tylko biblijne postaci, ale także te, związane z lokalną kulturą i tradycją.

Prezenty

Christmas Lifestyle od M&S Klasyczny
M&S

Christmas Lifestyle

M&S
M&S
M&S

Wzajemne obdarowywanie się prezentami odbywa się o północy z 24. na 25. grudnia, chyba, że w rodzinie są malutkie dzieci, które nie mogą czekać tak długo. Niektóre rodziny przesuwają otwieranie prezentów na poranek pierwszego dnia świąt. Czerpiąc z zachodnich tradycji, na kominku lub obok choinki zostawia się świąteczne skarpety, do których wkłada się upominki. Popularne stało się ręczne wykonywanie prezentów oraz upominki typu „zrób to sam”.

Wigilia

Christmas Lifestyle od Habitat
Habitat

Christmas Lifestyle

Habitat

Wigilia po portugalsku to consoada, co oznacza nie tylko rodzinny, uroczysty obiad, ale także wymianę prezentów. Na stole wigilijnym znaleźć można dużo potraw ze świeżych ryb i owoców morza- do najbardziej powszechnych (i dla nas nieco egzotycznych) należą dorsz i ośmiornica! Zazwyczaj nie brakuje też pieczonego indyka.

Oryginalne dekoracje

Coraz częściej, zwłaszcza młodzi Portugalczycy, decydują się na zrywanie z tradycyjnymi przygotowywaniami do Bożego Narodzenia i stawiają na alternatywne rozwiązania oraz niekonwencjonalne dekoracje. Myślenie poza przyjętymi konwenansami mocno cechuje młode generacje w całej Europie i przejawia się także w okresie przedświątecznym.

Światło

Cluster pendant light by House Doctor od An Artful Life Nowoczesny
An Artful Life

Cluster pendant light by House Doctor

An Artful Life

Po Bożym Narodzeniu zaczyna się okres końca roku, kiedy wszyscy kontemplują mijające 12 miesięcy, robiąc rozrachunek pozytywów i negatywów. Portugalczycy skupiają się jednak na tym, co nadchodzi, na nowej fazie w życiu, która zacznie się wraz z nowym rokiem. W Sylwestra tradycyjnie zjada się 12 rodzynek- za każdy miesiąc mijającego roku.

I najważniejsze

A tmosfera

M iłość

O ptymizm

R odzina

Portugalski dział homify życzy wszystkim wesołych świąt!

Dowiedz się wszystkiego o tradycjach świątecznych z całego świata! Przeczytaj o Bożym Narodzeniu w NiemczechWielkiej BrytaniiBrazyliiHiszpaniiPolsce!

Czy widzicie dużo różnic pomiędzy polskimi świętami a tymi z całego świata?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu