10 nietypowych i małych domów o ogromnym potencjale

Aśka Warchał Aśka Warchał
House in Fushimi, 設計組織DNA 設計組織DNA Nowoczesny garaż
Loading admin actions …

Japonia to jeden z tych krajów, które wyznaczają globalne trendy w architekturze oraz wystroju wnętrz. Architektów oraz architektów wnętrz z Kraju Kwitnącej Wiśni docenia się zazwyczaj za ich charakterystyczny minimalizm. Pełna prostota, ale z charakterem. Rezygnacja z ornamentu nie oznacza tutaj jałowości, gra formą stanowi o jakości projektu. 

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładniej bryłom japońskich domów jednorodzinnych. Czy ich nietypowe kształty mogą stanowić dla nas inspiracje? Zaraz się przekonamy…

1. Mały domek, ogromne możliwości

homify Domki małe

Rozpoczynamy nasz przegląd 10 interesujących domów od budynku małego w skali lecz wielkiego pod względem wykorzystania dostępnej przestrzeni. W projekcie tym postawiono na klasyczny kontrast bieli i czerni w połączeniu z brązami naturalnego drewna. Ogromne przeszklenia strefy publicznej otwierają się na prosty taras i dalej na ogromny trawnik. Bliskość natury to podstawa!

2. Oryginalnie na rogu

Działka na skrzyżowaniu ulic? To żaden problem dla architektów z biura Koizumisekkei! Przenosimy się w okolice Góry Fuji, gdzie czeka na nas ta współczesna forteca pełna elegancji. Betonowe płaszczyzny osłaniają ją niczym tarcze. Przestrzeń pomiędzy nimi wystarcza, by doświetlić wnętrze, podczas gdy prywatność mieszkańców nie zostaje zagrożona.

3. Pod jednospadowym dachem

眉山を望む家, TENK TENK Nowoczesne domy Żelazo/Stal Czerwony

Nie dajcie się zwieść tej zamkniętej fasadzie. W środku czeka na nas niezwykle przestronne wnętrze! W tym momencie jednak najbardziej ciekawi nas bryła. Sześcian przecina tutaj jednospadowy dach pod ostrym kątem. Przy końcu jego niższej krawędzi otwarto taras. Od dołu spad dachu jest biały i wspaniale kontrastuje z ciemną elewację w nietypowym kolorze jagodowym.

4. Nieregularne kształty

W prefekturze Fukuoka dom o dziwnym kształcie przyciąga wzrok ciepłym światłem emanującym tak z wewnątrz, jak z lamp na zewnątrz… Dzięki temu odkrywamy liczne drobne otwory okienne, które za dnia moglibyśmy łatwo przeoczyć. Mam kształt tego domu przypomina otwierające się tekturowe pudełko. W jego środku czeka wnętrze wypełnione drewnem.

5. Dom z tarasem

Patrzymy na dom, który bez wątpienia wyróżnia się na osiedlu – wystarczy rzut oka na sąsiednią działkę… Jego bryła przypomina odwróconą literę C. Płaski dach zostaje przedłużony tworząc zadaszenie nad tarasem od frontu rozwijającym się równolegle do niego. Dwie płaszczyzny łączy w jedno pionowa ściana. Pomiędzy nimi ceglany mur elewacji oraz wertykalne przeszklenie. A wszystko to nad wejściem głównym oraz wjazdem do garażu.

6. Biało-czarna fantazja

Fasada tego budynku przypomina obraz artysty z nurtu abstrakcji geometrycznej. Kolejne piętra budynku mają nieregularne kształty, wydają się być wieżą z klocków, która trzyma się na słowo honoru. To niezwykle dynamiczna bryła. Wejście na parter to ogromne przeszklenie. Dlaczego? Ponieważ znajduje się tutaj… salon fryzjerski. Na górze natomiast czekają stylowe apartamenty.

7. Horyzontalny spokój

Oto kolejny dom, w którym kontrast kolorystyczny odgrywa dużą rolę, tym razem jednak mamy do czynienia z czernią i szarością betonu, a bryła budynku emanuje spokojem. Dzieje się tak dzięki oparciu projektu na na horyzontalnych liniach tworzonych przez kolejne piętra. Jedynie na parterze, pomiędzy szerokim garażem a wejściem głównym znajdziemy wertykalny akcent w postaci ułożonych ku górze drewnianych desek.

8. Wygoda w kontenerze

Choć na pierwszy rzut oka trudno to odgadnąć, stoimy właśnie przed przykładem japońskiego domu-kontenera. Z racji tego, że znajdujemy się w kraju, który przecież jest wyspą, wykorzystanie kontenerów służących do transportu morskiego stanowi popularne rozwiązanie. Japończycy doszli w nim już do perfekcji, o czym świadczy ta elegancka bryła!

Interesują Was domy z kontenerów? Zobaczcie koniecznie, jak robi się je w Stanach Zjednoczonych: Elegancja i styl w… kontenerze! Takiego wystroju wnętrz mogłoby pozazdrościć niejedno mieszkanie…

9. Ku górze

Kiedy patrzymy na ten budynek, przymiotnik wąski określający dom nagle przestaje mieć negatywny wydźwięk. Wydaje się on być przeniesiony wprost z planu awangardowego filmu. Japoński minimalizm połączył się tutaj ze sporą dozą fantazji… Interesujące są zwłaszcza metalowe, spiralne schody oraz przedłużenie dachu tak, że tworzy on ogromne zadaszenie nad tarasem.

10. Oaza pośród drzew

Położony w wśród drzew, ten dostojny drewniany dom został zbudowany w prefekturze Tochigi jako rezydencja emerytalna dla matki inwestora. Jest on wystarczająco duży, aby pomieścić często odwiedzającą rodzinę, a jednocześnie tak zaprojektowany, by w dni spędzane samotnie nie wydawać się pustym. Przytulne gniazdko w pięknej lokalizacji w prezencie od bliskich – czego chcieć więcej na stare lata?

Czy takie domy mogłyby stanąć w Polsce?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu