Jak przygotować balkon na zimę?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Porthleven LEIVARS Eklektyczny balkon, taras i weranda
Loading admin actions …

Odpowiedni wystrój balkonu w naszych domach i mieszkaniach to coraz istotniejsza dla nas kwestia, niezależnie od pory roku. Balkon na zimę służy pod świąteczną dekorację domu na zewnątrz, a latem jest dużą lub małą oazą relaksu w gorące, wolne od pracy wieczory. Często nawet niewielki balkon jest niestety jedynym bliskim od domu miejscem zaaranżowanym w naturalny sposób, gdzie możemy się odprężyć i odetchnąć po ciężkim dniu, wypełnionym codziennymi obowiązkami. Dlatego z tego względu dobór mebli, roślin i dekoracji na balkon stał się dla nas tak samo ważnym zadaniem jak umeblowanie salonu lub sypialni. To bardzo pocieszający przejaw tego, że w dzisiejszym, zabieganym i hałaśliwym świecie zaczynamy myśleć o sobie i o swoich małych przyjemnościach, które umilają nam czas spędzony w pięknym otoczeniu własnych czterech ścian.

Okres przesilenia jesiennego zmusza nas do uporządkowania domu, podwórka, a także balkonów w mieszkaniach. W tym czasie na około pół roku hibernujemy nasze balkony, zieleń i umeblowanie chowając je do piwnic i zabezpieczając resztę przed złymi warunkami atmosferycznymi. W tym artykule podpowiemy Wam jak oczyścić balkon na zimę w kilku sprawnych krokach. Kierując się naszymi radami, sprawicie, że każdego letniego sezonu balkon będzie wyglądał jak nowy!

Inne porady dotyczące balkonów znajdziecie w Katalogu Inspiracji 8 pomysłów na mały balkon! Zapraszamy!

Zabezpiecz rośliny

Zmienna i kapryśna pogoda może skutecznie popsuć nie tylko nasze nastroje, ale i zieleń na balkonie. Balkon na zimę razem z drzewkami w donicach, których nie zmieścimy w mieszkaniu powinniśmy zabezpieczyć przed przemarznięciem i wysuszeniem w odpowiedni sposób, jeszcze na dłuższą chwilę przed pojawieniem się pierwszych opadów śniegu, to jest w czasie pierwszych przymrozków utrzymujących się przez kilka dni pod rząd. Wcześniejsze okrycie roślin jest niewskazane, bo może doprowadzić do ich „zaparzania”. Słoma, kora, trociny, agrowłóknina, a nawet szary papier przydadzą się do ochronnej roli gleby i korony drzewa lub kwiatu. Jednak rodzaj zabezpieczenia zawsze powinniśmy dostosowywać do typu konkretnej rośliny, więc należy zapoznać się z jej upodobaniami i potrzebami nie tylko na wzrost, ale też okres zmiany pory roku. Pamiętajmy, że wszelkie sztuczne materiały, takie jak folia, plastikowe torby nie wchodzą w grę, ponieważ nie przepuszczają powietrza co może doprowadzić do chorób roślin. Jeśli mamy balkon na zimę odkryty z trzech stron, nie we wnęce to tym bardziej powinniśmy zabezpieczyć zieleń przed możliwymi silnymi wiatrami, które je wysuszają i dodatkowo potęgują odczucie mrozu. Balkon na zimę razem z jego naturalnymi ozdobami musi być z naszą pomocą zabezpieczony, jeśli chcemy zaoszczędzić nie wymieniając roślin na nowe każdego roku.

Zabezpiecz drewno

Balkon na zimę i jego drewniana aranżacja pozostawiona sama sobie może skutkować dużo szybszym niszczeniem i korozją niż byśmy sobie tego życzyli. Słońce, wiatr i deszcz połączone potem z niskimi temperaturami i śniegiem z pewnością nie gwarantują dobrego wyglądu drewna. Dlatego drewniany balkon na zimę powinniśmy zaimpregnować w czasie jesieni. To samo tyczy się oczywiście drewnianych mebli jeśli z braku miejsca zamierzamy pozostawić je na balkonie, nawet schowane pod ścianą, czy przykryte materiałem. Drewniane elementy powinniśmy zatem oczyścić z kurzu, oszlifować i odtłuścić odpowiednim do tego nieprzepuszczającym wody preparatem, aby dobrze wniknął w jego strukturę. Należy stosować impregnaty zgodnie z instrukcją użycia podaną na opakowaniu. Balkon na zimę może być nimi pomalowany pędzlem, wałkiem, lub wtarty szczotką, albo spryskany. W sklepach znajdziemy wiele środków przeznaczonych do każdego rodzaju drewna.

Zabezpiecz donice

Jeśli postanawiamy zostawiać donice na balkonie w czasie zimy fachowo o zabezpieczeniu roślin powinniśmy pomyśleć jeszcze przed ich sadzeniem i wyłożyć ściany donicy od środka styropianem i dodatkowo dno keramzytem. Jeśli jednak o tym nie pomyśleliśmy należy je obwiązać sznurkiem na folii bąbelkowej. Dodatkowo należy ustawić je na styropianie, by była odpowiednia izolacja od podłoża. To niezbyt dekoracyjne „ubranie ochronne” możemy przykryć innym materiałem, bardziej ozdobnym i przewiązać wstążką tak, by balkon na zimę i święta wyglądał lepiej. Niektóre rośliny wymagają osłonięcia ich warstwy nadziemnej, dlatego zawsze trzeba zapoznać się z ich wymaganiami. Jak to zrobić, by balkon na zimę razem z zielenią wyglądała dobrze? Wróćcie do powyższego podpunktu.

Uprzątnij skrzynki balkonowe

Balkon na zimę w najprostszy sposób trzeba po prostu posprzątać, by na jego podłożu nie odłożyła się, pod warstwą śniegu, jakakolwiek ilość zalegających lub gnijących śmieci. Dlatego opadające liście jesienią trzeba zgarniać na bieżąco, a wiszące skrzynki balkonowe wymyć i oczyścić z suchych liści. Ta oryginalna propozycja na wiszące, materiałowe kieszenie na doniczki projektu Die Balkongestalter to ciekawa opcja również na balkon na zimę, gdzie można włożyć świąteczne dekoracje.

Schowaj meble balkonowe

Porthleven LEIVARS Eklektyczny balkon, taras i weranda
LEIVARS

Porthleven

LEIVARS

Balkon na zimę w najlepszym przypadku powinien być pusty. Dlatego przy samym kupnie mebli powinnyśmy zastanowić się nad ich funkcjonalnością w domu lub mieszkaniu. W domu z pewnością przewidzieliśmy kąt do przechowywania takiego wyposażenia, nawet jeśli jest duże, natomiast w mieszkaniu pojawia się problem, któremu możemy jedynie zaradzić przemyślanie kupując składane meble balkonowe. Mogę być drewniane lub plastikowe, na pewno w sklepach można znaleźć coś dla siebie, w stu procentach odpowiadającemu naszemu gustowi, aranżacji balkonu i całego domu. Powiada się, że balkon może być „przedłużeniem salonu” lub innego pomieszczenia, z którego wychodzi, dlatego w dobrym stylu jest gdy meble balkonowe lub ogrodowe będą tworzyć całość z wystrojem wnętrz całego naszego mieszkania. Chcemy, by balkon na zimę wyglądał estetycznie pod pierzyną śniegu, a więc zabierzmy się do pracy już jesienią!

Udekoruj balkon na zimę

Co jest najpopularniejszym rozwiązaniem dekoracyjnym na balkon na zimę? Światełka! Coraz częściej bez nich nie możemy się obejść nie tylko na świątecznej choince, ale też na balkonie, lub nawet w pokojach dzieci i sypialniach dorosłych, którym dodają niesamowitego, przytulnego klimatu! Balkon na zimę może być też przyozdobiony od wewnątrz, na parapetach w oknach, pięknymi kwiatami lub świecami. Balkon na zimę potraktowany zgodnie z powyższymi radami będzie piękne i bezpiecznie czekał na swój letni sezon!

Jakie macie pomysły na balkon na zimę, jego dekorację i zabezpieczenie?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu