Jak stworzyć przydomowy warsztat? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak stworzyć przydomowy warsztat?

Homify Polska Homify Polska
od Courant
Loading admin actions …

Jeżeli masz duszę majsterkowicza, z pewnością ukoronowaniem Twoich marzeń jest stworzenie własnego przydomowego warsztatu. To miejsce, w którym w spokoju i odpowiednich warunkach można wykonywać wszelkie prace naprawcze bądź montaż i konstrukcje nowych przedmiotów. Co więcej, dzięki przydomowemu warsztatowi, wszystkie potrzebne przyrządy i narzędzia masz zawsze pod ręka.

Zanim jednak zdecydujesz się na stworzenie takiego miejsca należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami takimi jak jego odpowiednia lokalizacja, przemyślane podłączenia i gniazdka czy wybór stołu roboczego, który ułatwi nam prace. Co więcej, należy przemyśleć zaopatrzenie przydomowego warsztatu w odpowiednie narzędzia oraz o systemach przechowywania, które ułatwia nam utrzymanie porządku. Zawsze należy mieć na uwadze własne bezpieczeństwo, o którym wielu majsterkowiczów często zapomina. Dlatego zadbanie o odpowiednie zabezpieczenia to absolutna podstawa aranżacji takiego miejsca.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania osób zastanawiających się jak urządzić przydomowy warsztat.

Lokalizacja

Canna Skandynawski ogród od Grupa Bio3 Skandynawski

Marzeniem niejednego majsterkowicza jest własny przydomowy warsztat. Zanim jednak zdecydujemy się na jego urządzenie należy podjąć decyzję o jego lokalizacji. Umiejscowienie takiego przydomowego warsztatu w osobnej altance jak na tym projekcie to rozwiązanie z wielu względów bardzo rozsądne. Dobrze wiemy o tym, że większość wykonach w naszym domowym warsztacie będzie dość hałaśliwa. Takie rozwiązanie zarezerwowane jest jednak jedynie dla osób, które posiadają swoje podwórko, które, co więcej, jest na tyle duże aby zmieściła się na nim dodatkowa altanka lub drewniany domek. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieć pewność, że nie będziemy nikomu przeszkadzać ani naruszać ciszy nocnej domowników w przypadku prac nocnych.

Jeżeli jednak nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wystarczająco dużego podwórka lub nie jesteśmy w stanie stworzyć dobudówki, dobrym rozwiązaniem może okazać się zagospodarowanie części garażu lub piwnicy. Strych natomiast może okazać się nie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zmuszeni będziemy nie jeden raz transportować naprawiane lub tworzone przez nas dzieła, które ze względu na dużą wagę mogą okać się kłopotliwe do przemieszczania.

Podłączenia / gniazdka

od Courant

Kolejnym elementem niezwykle istotnym przy urządzaniu przydomowego warsztatu jest dobre zaprojektowanie elektryki w pomieszczeniu. Jest to kwestia niezwykle istotna, ponieważ w tego typu pomieszczeniu gospodarczym nie tylko często z prądu się korzysta, ale także często na raz podłączeniu ulegają sprzęty o dużym napięciu, co stwarza niebezpieczeństwo zwarcia i ewentualnego pożaru. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że instalacje są uziemione. Zabezpieczenia przeciwpożarowe to także niezwykle użyteczne rozwiązanie, które w znaczny sposób podniesie poziom bezpieczeństwa użytkowania naszego przydomowego warsztatu.

Kolejnym aspektem, o którym należy pamiętać jest odpowiednie umiejscowienie gniazdek, z których będziemy korzystać. Pod uwagę musimy wziąć zatem przyszłą aranżację tego miejsca oraz dodatkowe oświetlenie, które ułatwi nam pracę.

Stół roboczy

Kolejnym elementem niezbędnym w każdym przydomowym warsztacie jest stół roboczy zwany inaczej stołem garażowym. Stanowi on powierzchnie do pracy oraz podstawę dla licznych narządzi, których będziemy używać. Dlatego tak istotny jest jego wybór. Ważne jest aby był on wystarczająco duży oraz posiadał dodatkowe funkcje takie jak imadło oraz miejsca, w których zamontujesz innego typu urządzenia do skrawania surowców. Dodatkowo, ciekawym i użytecznym rozwiązaniem jest wmontowanie w stół szuflady, która służyć będzie do przechowywania narzędzi. Oprócz szuflady przydatna może okazać się również połka poniżej blatu.

Istotnym szczegółem jest odpowiednie dobranie materiału, z którego stół będzie wykonany. Jeżeli będzie to drewno, powinno być to drewno twarde i trwałe.

Wyposażenie

Kolejną kwestią nad jaką trzeba się zastanowić jest z pewnością samo wyposażenie przydomowego warsztatu.  Będzie ono oczywiście zależeć od typu majsterkowania, którym będziemy się zajmować oraz produktów, nad którymi będziemy pracować.  Jedni potrzebują narzędzi bardzo profesjonalnych i skomplikowanych, innym wystarczą podstawowe zestawy, które jedynie będą uzupełniać w razie potrzeby o specjalistyczne jednostki. O ile jednak nabycie dużych maszyn może być zupełnie niepotrzebne, to pewne podstawowe sprzęty na pewno się przydadzą. W przypadku warsztatu w warsztatu urządzonego w garażu, którego głównym celem będzie praca przy samochodach bądź innych pojazdach, z pewnością przyda się wyposażenie typowego warsztatu samochodowego: kompresory powietrza, sprężarki śrubowe, podnośniki itp. W przypadku, gdy skupimy się nad sklejaniem modeli, heblowaniem lub rzeźbieniem w materiałach drewnianych, nie będzie potrzeby aby tego typu narzędzie kupować. Wyposażenie warsztatu warto jednak rozłożyć w czasie, ponieważ ceny frezarek, spawarek czy pił nie należą do najniższych.

Podstawowym narzędziem, w które należy się zaopatrzyć jest oczywiście młotek. Warto kupić taki, który posiada gumową rączkę, co zapobiegnie wyślizgnięciu się narzędzia w trakcie roboty. Zawsze warto mieć także duży zapas wszelkiego gatunku gwoździ.

Dobrym pomysłem jest nabycie mocnych brzeszczotek do pilarek, które nie ukruszą się w czasie operowania. Strugi to inne ważne narzędzie, które umożliwia wygodną pracę z drewnem. Warto zaopatrzyć się w egzemplarz, posiadający wygodny uchwyt.

Zakrętarki udarowe to także bardo dobre urządzenie, które ułatwi zadanie przy wkręcaniu śrub. Pakiet mniejszych narzędzi to także bardzo ważny element każdego przydomowego warsztatu. Warto kupić wygodną do przenoszenia skrzynkę, w której można przechowywać małe narzędzia jak wkrętarki i tym podobne elementy. Pomocne może okazać się także zaopatrzenie warsztatu w szlifierkę i polerkę.

Przechowywanie

Odpowiednio zaprojektowany system przechowywania to podstawa w przydomowym warsztacie. Pozwoli to zadbać o porządek oraz ułatwi szybkie odnalezienie wśród materiałów i narzędzi, elementów, których w danej chwili potrzebujemy. Warto  zadbać aby szafki były wykonane z trwałych materiałów, najlepiej odpornych na zniszczenie i łatwych do mycia, ponieważ utrzymanie czystości możne okazać się w przydomowym warsztacie problematyczne.

Warto przemyśleć montaż wielu rożnego rodzaju polek, szuflad i szafek, ponieważ ułatwi to magazynowanie tak ostatecznych produktów majsterkowania jak i wszystkich niezbędnych narzędzi i urządzeń.

Zabezpieczenia

Pamiętaj o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy!

Zawsze należy przestrzegać fundamentalnych zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza przy pracach takich jak majsterkowanie. Pamiętaj  zatem  o masce osłonowej jeżeli zajmujesz się czasami spawaniem  materiałów. Podczas pracy nad  heblowaniem drewna, gdy znajduje się w powietrzu  mnóstwo drzazg, nałóż gogle ochronne. Zawsze mniej pod ręka także apteczkę z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami, służącymi do opatrzenia ran. Najlepiej przechowywać ja w łatwo dostępnym miejscu, aby w razie wypadku, była szybko osiągalna. Warto zainwestować także w zabezpieczenia przeciwpożarowe, o czym już wcześniej wspominaliśmy. Nie można zapomnieć także o dobrym zamku w drzwiach altanki, jeżeli to tam znajduje się nasz przydomowy warsztat. Drogie maszyny i urządzenia mogą bowiem być zainteresowaniem ewentualnych złodziei. Jeżeli w domu posiadamy alarm, warto rozszerzyć jego działanie także o warsztat.

A Ty posiadasz przydomowy warsztat?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu