homify 360°: bezpieczny dom | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: bezpieczny dom

Alicja Olko Alicja Olko
Domy od KWK Promes
Loading admin actions …

Poczucie bezpieczeństwa to jedno z podstawowych wymogów, jakie stawia się każdemu miejscu, które nazywamy domem. Pragniemy czuć się w nim swobodnie, wygodnie i komfortowo, a jednocześnie znajdować się w odizolowaniu od świata zewnętrznego, z jego zagrożeniami, wścibskością sąsiadów i zgiełkiem ulicy.

Projekt domu, który spełnia wszystkie wyżej przedstawione wymagania, będąc jednocześnie budynkiem zaplanowanym z nowoczesną finezją, z przywiązaniem do najdrobniejszych detali oraz z nadrzędnym zamysłem funkcjonalności, stworzony został przez polskie biuro architektoniczne Robert Konieczny- KWK Promes.

Bezpieczny dom, dom-twierdza, ale także dom wpisujący się w sielankowy krajobraz polskiej wsi- wszystko to znajdziecie w tym projekcie. Zapraszamy do zapoznania się bliżej z tym fascynującym budynkiem!

Widok z zewnątrz

Bezpieczny dom projektu Roberta Koniecznego zlokalizowany został pod Warszawą. Patrząc na niego z zewnątrz, pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam do głowy, to twierdza. Bryłowata konstrukcja niczym z betonu, masywne ściany, brak okien i drzwi, a także gruby mur okalający całość- ciężko opędzić się od wizji więzienia.

Nic jednak bardziej mylnego.

Budynek ten, zgodnie z życzeniem klienta, miał być ultra bezpieczny i chronić swoich mieszkańców w jak najlepszy sposób. Zamysł ten prześwieca całemu projektowi, bazującemu na wielu wyjątkowych rozwiązaniach, które są bardzo nowoczesne i zaawansowane technologicznie. Zewnętrzne ściany domu są ruchome, więc za dnia otwierają go na zewnątrz w taki sposób, że dolne części fasady przesuwają się prostopadle do muru, tworząc plan przed-wejściowy, dodatkową sferę bezpieczeństwa. Powoduje to, że nawet jeżeli ktoś przejdzie przez mur otaczający posiadłość, nie dostanie się do środka domu, ani do ogrodu, bez zgody mieszkańców.

Zamknięta fasada

Ściany budynku to konstrukcja oparta na stalowej kratownicy, a wypełnione zostały wełną mineralną. Całość obłożono drewnem- wodoodporną olchową sklejką, czyniącą ją wyjątkowo lekką. Kolor fasadzie nadano dzięki zastosowaniu bejcy.

Otwarcie fasady

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dom ten stał się pierwszym budynkiem na świecie, którego ruchome elementy ingerują w urbanistykę działki, zmieniając ją. Kluczowym elementem tego projektu są oczywiście przesuwane ściany- o wysokości 2,2 metrów oraz długości odpowiednio 15 i 22 metrów. Nie tylko ściany są ruchome, ale także okiennice- ich wymiary to 2,8 metrów na wysokość i 3,5 metry na szerokość. Otwierają się one pod kątem 180 stopni. Całość robi niesamowite wrażenie, w wyjątkowy sposób otwierając wnętrze tego domu na jego zewnętrzne otoczenie.

Brama

Od południa fasadę tego domu stanowi rolowana brama, którą wykonano na zamówienie przez firmę współpracującą z przemysłem stoczniowym i lotniczym, co świadczy nie tylko o wadze aspektów technologicznych tego budynku, ale także wysokiej jakości materiałów, z których został wykonany. Brama ta ma wymiary 14 na 6 metrów, a jej masywność i potężna konstrukcja robią wrażenie.

Ekran

Brama została wykonana z białego anodowanego aluminium, co sprawia, że po zamknięciu pełnić może rolę ekranu do projekcji obrazów. Ten wyjątkowy gadżet czyni z bezpiecznego domu ekstrawagancki budynek, który cechuje niezwykła funkcjonalność, nie tylko formy, ale także zastosowanych rozwiązań.

Widok w dzień

Otwarty dom jawi się zupełnie inaczej niż zamknięta twierdza, którą widzieliśmy na pierwszym zdjęciu. Tutaj widać, jak wielkopowierzchniowe przesuwane elementy cudownie otwierają całość na zewnętrzne otoczenie, wpuszczając duże ilości naturalnego światła i ułatwiając przepływ powietrza. Zamysłem architektów z biura Robert Konieczny- KWK Promes było zintegrowanie domu z idylliczną, sielską okolicą. Choć nie można powiedzieć, aby projekt tego budynku był utrzymany w stylu wiejskim, to jednak użyte materiały, kolorystyka, a także architektura zieleni uczyniły z niego integralny komponent tego wiejskiego krajobrazu.

Wnętrze

W środku dom ten jest wyjątkowo nowoczesny oraz bardzo silnie nasłoneczniony, dzięki zastosowaniu wielkopowierzchniowych okien, które po odsłonięciu ich przez bramy, są w stanie wpuszczać duże ilości naturalnego światła. Dzięki temu, dom ten jest w stanie przyjąć duża pokłady energii z zewnątrz, które po zapadnięciu zmroku, kiedy budynek zamyka się, są akumulowane, czyniąc z niego dom o wysokiej energooszczędności.

W środku

Na tym zdjęciu mamy niewielką próbkę tego, jak urządzono wnętrze domu. Widzimy nowoczesny rozkład bazujący na otwartych przestrzeniach, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Kremowe powierzchnie pięknie komponują się z drewnianymi elementami, takimi jak schody czy dekoracje. Meble są nowoczesne, ale nadają wnętrzu ciepła i przytulności. Każdy szczegół w pomieszczeniach tego domu ma swoje miejsce, został dokładnie przemyślany i rozplanowany, tworząc przejrzystą, nowoczesną i stylową całość.

Ogród

Piękne i przestronne tereny zielone otaczające ten dom nadają mu idylliczny charakter, sprawiając, że jawi się jako oaza ciszy i spokoju. Porastające fasadę rośliny pnące ocieplają nieco jej wygląd, a wszechobecna zieleń jeszcze mocnej integruje posiadłość z wiejskim krajobrazem. Nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania znaleźć można także tutaj, jak na przykład w widocznym na zdjęciu systemie nawadniającym.

Widok w nocy

Obok głównego budynku, na posiadłości tej znaleźć można także osobny pawilon, w którym mieści się luksusowy basen. Na jego dachu znajduje się taras, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Główny budynek mieszkalny połączony jest z tym tarasem za pomocą kolejnego ruchomego elementu- mosty zwodzonego.

Bezpieczny dom pod Warszawą to doskonały egzemplarz inteligentnej architektury- rozwiązania technologiczne i budowlane, wykorzystane przy jego tworzeniu, są niespotykane i nadają mu wyjątkowy charakter. Niesamowite właściwości energooszczędne idą w parze z atrakcyjnymi rozwiązaniami wizualnymi, tworząc z niego budynek funkcjonalny, przyjazny, wygodny, a przede wszystkim bezpieczny. Jak mówi o nim sam architekt, porównując go do rośliny: „Jest to organiczny dom, nie jeżeli chodzi o jego formę, ale o sposoby, w jakie funkcjonuje” .

O innym projekcie domu biura Robert Konieczny- KWK Promes przeczytasz w Katalogu Inspiracji Innowacyjna architektura: dom autorodzinny.

Chcielibyście zamieszkać w takim domu-twierdzy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu