Boże Narodzenie w Polsce | homify

Boże Narodzenie w Polsce

Alicja Olko Alicja Olko
8 seasons design GmbH OgródOświetlenie
Loading admin actions …

Gdyby zapytać Polaków, jakie jest ich ulubione święto w całym roku kalendarzowym, jesteśmy prawie w 100 procentach pewni, że dominująca część wskazałaby właśnie na Boże Narodzenie. Jako że większość z nas wychowana została w tradycji katolickiej, już od dziecka przykładamy wielką wagę do tych świąt, przyłączając się do kilkutygodniowego okresu wyczekiwania i do samych trzydniowych celebracji.

Polskie Boże Narodzenie różni się znacząco od zwyczajów panujących w innych krajów- jest to głównie związane z dominującą w polskiej kulturze tradycji katolickiej, a także jej wymieszaniem z wierzeniami pogańskimi i ludowymi na przestrzeni wieków. Tym, co dodatkowo charakteryzuje nasze święta, jest niesamowita polska gościnność, przywiązanie do rodziny i ciepło domowego ogniska.

Boże Narodzenie w Polsce to okres, którego wyczekuje każdy bez względu na wiek, dziecko czy dorosły, młody czy stary. Zobaczcie, co czyni polskie święta tak wyjątkowe!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku i bądź na bieżąco z przygotowaniami do Bożego Narodzenia!

Adwent

Choć w supermarketach i centrach handlowych świąteczne akcenty dostrzec można już po Wszystkich Świętych, oficjalny początek okresu przedświątecznego datuje się na pierwszą niedzielę Adwentu. Jest to okres w tradycji chrześcijańskiej trwający 4 tygodnie, przypominający o oczekiwaniu na narodziny Jezusa.

Czas adwentu to dla wielu z nas, zwłaszcza dzieci, okres, w którym codziennie otwiera się nowe drzwiczki kalendarza adwentowego i zjada ukrytą za nimi czekoladkę, co potęguje oczekiwanie na święta. Wszyscy jednak wiemy doskonale, że często wszystkie czekoladki zjada się już pierwszego dnia. Może w takim razie lepiej postawić na bardziej trwały kalendarz adwentowy?

Dekoracje adwentowe

Christmas Lifestyle Habitat
Habitat

Christmas Lifestyle

Habitat

Symbolem adwentu jest wieniec- wykonany z gałązek drzewa iglastego, z umieszczonymi na nim czterema świecami, które zapala się po kolei wraz z przemijającymi niedzielami adwentu. Wieniec taki wykonać można samemu na kole drucianym o średnicy od 20 do 40 centymetrów, do którego przymocowuje się gałązki świerku, jodły bądź sosny. Świece są najczęściej w kolorze szat liturgicznych używanych w tym czasie w kościele- fioletowe lub czerwone.

Inne istotne dekoracje, które dostrzec można w oknach wielu polskich domów w okresie przedświątecznym to świeczniki adwentowe, lampki dekoracyjne na drzewach, a także gwiazdy betlejemskie, czy to w formie kwiatów, czy też lamp powieszonych na szybach.

Ten oryginalny wieniec świąteczny to doskonała alternatywa dla tych, którzy poszukują bardziej niekonwencjonalnych ozdób świątecznych!

Świąteczna atmosfera

My Polacy uwielbiamy wprowadzać świąteczną atmosferę do naszych wnętrz, dekorując je gwiazdkowymi dekoracjami pod różnymi postaciami. Potęguje to poczucie radosnego oczekiwania, towarzyszącemu przygotowywaniu do Wigilii.

Święta w biurze

Dla wielu z nas okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy, długich godzin spędzanych w biurze, gdzie próbujemy dopiąć wszystko na ostatni guzik, zanim udamy się na zasłużony świąteczny urlop. Nie jest to jednak powód, aby nie cieszyć się bożonarodzeniowym klimatem także w miejscu pracy. Doskonałym rozwiązaniem jest ustawienie niewielkiej choinki na biurku i dekorowanie jej świątecznymi ozdobami, co z pewnością ułatwi efektywną pracę w tym gorącym okresie.

Bombki

Dekoracje i ozdoby choinkowe to prawdziwy hit każdych świąt w Polsce! To, w jakiej kolorystyce utrzymana będzie dekoracja drzewka świątecznego, zależy w naszym kraju od tradycji i zwyczajów rodzinnych, ale także od współczesnych trendów. Na jarmarkach świątecznych znaleźć można ręcznie malowane bombki, które są specyficznym wyrazem polskiej kultury ludowej, a także polskich tradycji wigilijnych. Wielu z nas dekoruje choinkę bombkami, które są w naszym rodzinach od pokoleń i kojarzą nam się ze świętami z dzieciństwa. Popularnym trendem jest także ręczne robienie ozdób choinkowych, jak na przykład łańcuch z kolorowego papieru, który każdy z nas przynajmniej raz w życiu stworzył!

Gorączka zakupów

Przedświąteczne zakupy to element przygotowań do Bożego Narodzenia, który jednych przyprawia o prawdziwy ból głowy, a innych wprawia w stan prawdziwej ekscytacji! Są to jednak zakupy zupełnie wyjątkowe, gdyż pozwalają nam obejrzeć przepiękne dekoracje, które dostrzec można w witrynach każdego sklepu.

Warto przed wybraniem się na zakupy dokładnie przemyśleć, co i w jakiej ilości chcemy kupić. Przed świętami sprzedawcy mają tendencję do kuszenia nas pięknymi i ozdobnymi przedmiotami, których tak naprawdę wcale nie potrzebujemy. Ważne jest, aby w wir zakupów dać się wciągnąć z przygotowaną wcześniej listą prezentów, aby nie nadwyrężyć znacznie naszego budżetu!

Przygotowywanie potraw

Polska święta, a zwłaszcza Wigilia, bazują na ścisłych tradycjach jeżeli chodzi o spożywane potrawy. Różnią się one oczywiście w zależności od rodziny, a także od regionu naszego kraju. Przyjmuje się jednak, że na Wigilii zaserwowanych powinno zostać 12 potraw, wszystkie bezmięsne. W Polsce w czasie Wigilii zwyczajowo nie spożywa się alkoholu.

Typowe potrawy wigilijne to barszcz z uszkami, pierogi z grzybami, pierogi z kapustą, smażony karp, kutia, bigos. Obiad wigilijny zazwyczaj odbywa się o 17.00, a w dzień Wigilii przestrzega się ścisłego postu.

Świąteczne przygotowania w kuchni zajmują niezwykle dużo czasu i wymagają dużych nakładów pracy. Dlatego też istotne jest, aby odbyło się to w pełni funkcjonalnej i praktycznej kuchni. Wszystko na temat przygotowań do pieczenia świątecznych ciast znajdziesz tutaj.

Choinka

Christmas Lifestyle M&S Rustykalny salon
M&S

Christmas Lifestyle

M&S
M&S
M&S

Drzewko świąteczne to dla wielu symbol Bożego Narodzenia, element, bez którego nikt z nas nie wyobraża sobie Gwiazdki. Na szczęście dominująca większość z nas wciąż stawia na żywą choinkę, którą kupić można od początku grudnia na rynkach w każdym miejscu w kraju. Rytuał dekorowania choinki jest dla Polaków niezwykle ważny i zazwyczaj odbywa się w gronie najbliższej rodziny. Drzewko ubieramy już kilka dni przed Wigilią, aby cieszyć się jego zapachem i wiszącymi na nim błyskotkami.

Kolacja wigilijna

gabel JadalniaAkcesoria i dekoracje

Długi okres przygotowań oraz oczekiwania nagrodzony zostaje wystawną kolacją wigilijną w gronie rodziny. Rozpoczyna się ona w wielu domach odczytaniem fragmentu z Pisma Świętego na temat narodzin Chrystusa, co zazwyczaj dokonywane jest przez najmłodszego potrafiącego czytać członka rodziny. Następnie zaczynamy dzielić się opłatkiem i składać sobie nawzajem życzenia świąteczne. W wielu domach jest to bardzo wzruszający moment, czas w którym przebacza się drugiej osobie, kończy waśnie i kłótnie, a także mówi szczerze o tym, co leży na sercu. Po zakończeniu tych rytuałów można w końcu zasiąść do stołu!

Specyficznym dla naszego kraju zwyczajem jest pozostawianie jednego wolnego miejsca przy stole wigilijnym dla nieznajomego przybysza. Tradycyjnie oznacza to naszą skłonność do zaproszenia obcych w potrzebie do wigilijnego stołu, by podzielić się z nimi posiłkiem i rodzinnym ciepłem.

Prezenty

Momentem, na który większość dzieci (a także dorosłych) czeka najbardziej, to otwarcie prezentów. Ułożone są one pod choinką, a najmłodszy członek rodziny odpowiedzialny jest za ich podzielenie i dostarczenie do odbiorców. Po otwarciu prezentów gwiazdkowych oraz po dokończeniu kolacji przychodzi czas na wspólne śpiewanie kolęd. O północy wielu Polaków udaje się na tradycyjną pasterkę.

Homify Polska życzy wszystkim wesołych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia!

Jakie Wy macie jeszcze tradycje na święta?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu