Jak upiększyć okna? 6 polskich dekoracji okiennych

A.D. A.D.
Mieszkanie - Warszawa - 85 m2 Mprojekt Nowoczesny salon
Loading admin actions …

Wszyscy kochamy piękne wnętrza, takie, które z przyjemnością się ogląda i równie miło się w nich przebywa. Dobrze urządzone wnętrze to dbałość o szczegóły. Pomieszczenie w stylu nowoczesnym wymaga nie tylko odpowiedniego doboru kolorów i zachowania minimalizmu w wyposażeniu, ale także zaakcentowania charakteru aranżacji poprzez detale. Jednym z nich, wbrew pozorom bardzo istotnym, jest oprawa okien. Tekstylia mają znaczący wpływ na postrzeganie przez nas wnętrza: uzupełniają, dekorują, nadają zaciszności, ciepła, czasami koloru. 

My, Polacy, lubimy zachowawcze wnętrza. Boimy się eksperymentów, inności, ekstrawagancji. Nie lubimy się nadmiernie wychylać czy wyróżniać. I tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak okna, to zwierciadła naszych domów - ukazują nasze upodobania, bardziej trafnie, niż zdajemy sobie z tego sprawę. 

Dziś, mamy dla Was 6 wyjątkowych dekoracji okiennych, ukochanych przez naszych rodaków. Może wśród nich znajdują się Wasze zasłony? Albo odnajdziecie w nich inspirację dla dekoracji swoich okien?  Dla niezdecydowanych, jeszcze jeden katalog inspiracji: Jak wybrać odpowiednią firankę do mieszkania?

Finezyjnie podpięte

Francuski zakątek DreamHouse.info.pl Klasyczny salon
DreamHouse.info.pl

Francuski zakątek

DreamHouse.info.pl

Finezyjne podpięcie to rozwiązanie wręcz doskonałe do klasycznych wnętrz. Jest bardzo gustowne i eleganckie, nadal uwielbia je większość Polaków. 

Jeśli zależy nam na bardziej nieszablonowym rozwiązaniu, możemy do ozdobnego upięcia zasłon wykorzystać przedmioty, które znajdą się w każdym domu i dzięki naszej inwencji zyskają nową jakość, np. metalową szeroką bransoletkę założoną na mięsistą, opalizującą zasłonę, w podobnej kolorystyce. Innym pomysłem może być pasek z elastycznej taśmy lub klasyczny skórzany, który zapięty na tkaninie zastąpi tradycyjną taśmę z materiału. Dekoracyjnym i biżuteryjnym pomysłem jest wykorzystanie korali, które mogą zebrać zasłonę nadając oprawie okiennej kobiecy charakter.

Delikatne

Klasyczne, polskie wnętrze mieszkania, rodem z PRL-u, całkowicie odnowione, jednak oparte na duchu dawnych lat. Dominują tutaj stonowane kolory: beż, biel, drewno oraz zieleń. Jest jasno i świeżo. To wszystko dzięki spokojnej stylistyce okiennej – spore, białe okna, niczym nie osłonięte, dla dekoracji, po obu stronach, zawieszone zasłony. Tkanina, została upięta za pomocą paska z tego samego materiału – bardzo klasyczne rozwiązanie. 

Dopełniające wnętrze

Dom Karakule Anna Wrona Klasyczny salon
Anna Wrona

Dom Karakule

Anna Wrona

Rola okna jest taka: z zewnątrz jest wizytówką domu, w środku stanowi dopełnienie wnętrza, nadaje mu ton. Rożna stylistyka dekoracji okiennej wprowadzi do domu odmienny klimat: klasyczny, śródziemnomorski czy pałacowy. Wyróżnią je tkaniny, ciekawie oprawione szyby bądź architektoniczne detale. 

W tym wypadku okno jest dopełnieniem całej stylizacji, ozdobą samą w sobie. Prosta, transparentna firana i mięsista zasłona w kolorze przypominającym obicie kanapy.  

Mocny akcent kolorystyczny

Mieszkanie - Warszawa - 85 m2 Mprojekt Nowoczesny salon
Mprojekt

Mieszkanie – Warszawa – 85 m2

Mprojekt

Na kolejnym zdjęciu możemy obserwować rozwiązanie dla odważnych. Efekt, który nadają kontrastowe, mocne zasłony we wnętrzu jest spektakularny ale bardzo łatwy do stworzenia. Zasada mówi, że dobieramy kolor, który będzie dobrze komponował się z bazą a następnie umieszczamy go w 3 do 5 detalach w pomieszczeniu. Mogą to być zasłony, dywan, poduszki, fotel, wazon czy obrus.

Efekt jest bardzo nowoczesny i świeży. Mimo iż błękit zasłon jest chłodny, całe pomieszczenie zyskało ciepły urok, właśnie dzięki dekoracji okna. 

Półprzeźroczyste rolety

transparentne rolety rzymskie 7 razy ładniej Klasyczny salon
7 razy ładniej

transparentne rolety rzymskie

7 razy ładniej

To rozwiązanie jest spotykane w bardzo wielu domach. Nic dziwnego, rolety to bardzo praktyczny sposób na zapewnienie sobie prywatności. Jeśli zależy Wam na tym, aby wpuszczały pewną ilość dziennego światła do domu, należy wybrać lekki, częściowo przepuszczający materiał. Na rynku, znajdziemy także rozwiązania z możliwością regulacji dopływu światła aż do całkowitego zaciemnienia. 

Klasyczna roleta lub roleta rzymska znalazła swoje zastosowanie w mieszkaniach Polaków także dlatego, że jest bardzo neutralnym rozwiązaniem, sama w sobie nie narzuca stylu i jest bardzo uniwersalna. Sprawdzi się właściwie wszędzie.

Wzorzyste

Wzory we wnętrzu to wyższa szkoła. Mieszanie wzorów jest bardzo modne, ale, nie ukrywajmy ryzykowne. Wymaga olbrzymiego wyczucia. Efekt końcowy jest wart zachodu! 

Wskazówka: Wybierzcie jeden, ulubiony, bazowy kolor. Niech będzie on kluczem. Nie chodzi o to, aby wszystkie wzory były dokładnie w tym samym odcieniu, wręcz przeciwnie! Łączcie paski, kratki, kwiaty i wzory etniczne opierając się o jedną paletę barw.

Jeśli boicie się eksperymentów, poproście o radę dekoratora wnętrz lub wykorzystajcie patent ze zdjęcia: Mocne, dynamiczne zasłony z dużym deseniem zestawione ze spokojną i stonowaną kolorystyką wnętrza. Efekt Wow macie zagwarantowany!  

Znaleźliście wśród nich swoje okna?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu