Łazienka idealna - 6 praktycznych porad! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Łazienka idealna – 6 praktycznych porad!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Nowoczesna łazienka od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Wystrój nowej łazienki jest dla nas bardzo ważny, ale chyba najważniejszą kwestią dla wszystkich jest jej prawidłowa funkcjonalność. Pomieszczenie łazienki często bywa niewielkie i trudno ustawne, wtedy głowimy się nad tym jak zaprojektować łazienkę, w taki sposób, który rozwiąże lub przynajmniej częściowo zaradzi naszym wyjątkowym problemom. Jednak dodatkowym balastem do uniesienia w tym temacie są normy, które określają odpowiednie parametry jak zaprojektować łazienkę nie tylko odnośnie instalacji technicznych, ale nawet też odległości między znajdującymi się w niej sanitariatami. Paradoksalnie te wytyczne, które możemy początkowo odbierać jako ograniczenia są po to, by nakreślić nam pewne standardy, które wcześniej sprawdzone, mają za zadanie ułatwić nam sprawne korzystanie z konkretnych przyborów i sprawić, że łazienka będzie ergonomiczna. Nie możemy również zapomnieć o względach bezpieczeństwa, które są najważniejszą kwestią i priorytetem we wszystkich określanych przepisach. W tym artykule chcemy więc wspomnieć o pewnych ważnych tematach związanych z pytaniem „jak zaprojektować łazienkę funkcjonalną i bezpieczną w użytkowaniu?”.

W Katalogu Inspiracji Aranżacja małej łazienki – sprytne rozwiązania znajdziecie kilka praktycznych porad na urządzenie mało powierzchniowych łazienek. Zapraszamy!

Ogólne przepisy

Według przepisów, które opisane są fachowo w rozdziale 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 IV 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wentylowana łazienka w domu powinna mieć w świetle co najmniej 2, 5 m wysokości. Wysokość ta może być zmniejszona do 2, 2 m w przypadku instalacji dodatkowej wentylacji. Ściany powinny mieć powierzchnię zmywalną i odporną na działanie wilgoci, a drzwi łazienki standardowo muszą otwierać się na zewnątrz i mieć przynajmniej 80 cm szerokości.

Zachowanie stref ochronnych, przeciwporażeniowych

Nowoczesna łazienka od homify Nowoczesny

Światło; prąd, gniazdka jak wiadomo potrzebne są w każdym pomieszczeniu. Wiemy też od dziecka, że połączenie wody, wilgoci z prądem to zestawienie niebezpieczne i ryzykowne, na przykład w tak oczywistym miejscu jak w łazience. Jednak przy zachowaniu odpowiednich norm i zabezpieczeń dowiemy się jak zaprojektować łazienkę bezpieczną! Otóż w łazience wyposażonej w wannę lub brodzik i natrysk wydzielono cztery strefy ochronne 0, 1, 2, 3.

Jak zaprojektować łazienkę w Strefie 0? 

Jest to przestrzeń wewnątrz kabiny lub brodzika. Urządzenia dopuszczone do stosowania mogą być zasilane wyłącznie napięciem 12V i mogą to być, na przykład golarki lub przyrządy do masażu zasilane z własnego akumulatora. 

Jak zaprojektować łazienkę w Strefa 1?

To przestrzeń nad wanną lub brodzikiem do wysokości 2,25 cm od podłogi. Jest to przestrzeń o promieniu 60 cm wokół natrysku. Możemy w tej strefie instalować elektryczne podgrzewacze wody, pod warunkiem pokrycia ich metalową siatką lub blachą objętą miejscowymi połączeniami wyrównawczymi.

Jak zaprojektować łazienkę w Strefie 2? 

To przestrzeń o szerokości 60 cm wokół wanny lub brodzika bez strefy 1. W tym obrębie można instalować elektryczne podgrzewacze wody oraz oświetlenie w II klasie ochronności (z podwójną izolacją). 

Jak zaprojektować łazienkę w Strefie 3? 

To pozostała przestrzeń, otaczająca wcześniejsze strefy, a jej szerokość wynosi 2, 4 m. W obrębie tej przestrzeni mogą być instalowane gniazdka wtyczkowe z bolcem ochronnym z odpowiednio zabezpieczonymi obwodami zasilającymi.

Zachowanie odpowiednich odległości – umywalka

Nowoczesna łazienka od homify Nowoczesny

Rozplanowanie elementów wyposażenia jest kluczową kwestią w wygodnej i funkcjonalnej aranżacji łazienki, która ma cieszyć nas przez lata. Aby uniknąć kłopotów w jej użytkowaniu, przypadkowych stłuczeń lub innych nieprzyjemności powinniśmy wziąć sobie do serca pewne wytyczne, które je wyeliminują, a mianowicie zachowanie minimalnych przestrzeni między umywalką, a toaletą, toaletą, a wanną, i tak dalej, ich odpowiednich wysokości, oraz ogólnej przestrzeni manewrowej przed tymi urządzeniami. Dlatego odległości powinny wynosić między:

Umywalką (o szerokości powyżej 40 cm), a toaletą – 20 cm

Umywalką, a bidetem – 30 cm

Umywalką, a pisuarem – 20 cm

Umywalką, a wanną – 20 cm… z tym, że dopuszczalne jest instalowanie umywalki obok wanny, gdzie krawędzie mogą pokrywać się lub zachodzić na siebie maksymalnie 5 cm

Umywalką, a brodzikiem prysznicowym – 30 cm

Umywalką, a ścianą – 30 cm

Przestrzeń manewrowa nad umywalką, której górna krawędź powinna być zainstalowana na wysokości 85cm, powinna mieć z każdej strony zapas przestrzeni dla wygodnego poruszania rękami i łokciami, przy myciu dłoni lub wykonywaniu innych czynności. Miejsce przed umywalką powinno wynosić 70cm długości, a 100 cm szerokości. Aby pogodzić małą przestrzeń z umywalką i jej zalecaną przestrzenią, w sklepach dostępne są różne, niestandardowe kształty umywalek, które mogą pomóc nam w rozwiązaniu tego kłopotu.

Zachowanie odpowiednich odległości – toaleta

Fachowo miska ustępowa, powinna znajdować się w odległościach od innych sanitariatów:

Od umywalki – 20 cm

Od bidetu – 30 cm

Od pisuaru – 20 cm

Od wanny – 20 cm

Od brodzika prysznicowego – 20 cm

Od ściany – 20 cm

Przestrzeń przed toaletą powinna wynosić od 60 do 80 cm długości i 80 cm szerokości. Zaś pisuar, który nieśmiało coraz częściej instalowany jest w nowoczesnych łazienkach we współczesnych domach jednorodzinnych, z myślą o przeważającej części domowników płci męskiej, jego najbardziej wystająca od lica ściany krawędź, powinna wisieć 65 cm nad podłogą, a miejsce przed nim to 50 x 70 cm.

Odpowiednie ogrzewanie

Utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie w łazience to zadanie szczególnie ważne. Najczęściej stosuje się tu ogrzewanie elektryczne jako podstawowe lub uzupełniające w postaci grzejników (suszarek) elektrycznych, zawieszonych na ścianie, albo ogrzewanie podłogowe. To ostatnie, mające wiele zalet, wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, zarówno w budynkach istniejących jak i powstającym dopiero domu. Natomiast drabinkowe grzejniki łazienkowe to wyposażenie grzewcze, które bez kłopotu można zainstalować w każdej łazience. Grzejniki instalowane w łazience na stałe powinny być mocowane w odpowiedniej odległości od prysznica lub wanny, to jest w 3 strefie ochronnej. Umieszczenie ich bezpośrednio nad wanną jest niedopuszczalne. Jak zaprojektować łazienkę piękną, z grzejnikiem? Otóż w sklepach dostępny jest szeroki wybór ozdobnych grzejników wiszących, w różnych stylach, kolorach i rozmiarach, które bez problemu dobierzemy do indywidualnych potrzeb.

Realizacja tej pięknej łazienki z mozaiką jest autorstwa MGN Pracownia Architektoniczna z Warszawy.

Na miarę naszych możliwości

Nowoczesna łazienka od homify Nowoczesny

Jeśli mamy bardzo małe pole do popisu i jesteśmy posiadaczami skromnej łazienki o małym metrażu możemy sugerować się tymi radami, lecz z uwzględnieniem pewnego marginesu naszych możliwości. Oczywiście kwestie bezpieczeństwa powinny być zachowane w  stu procentach, jednak jeśli nie wiemy jak zaprojektować łazienkę trudno ustawną i ciasną, możemy nagiąć te wytyczne. Odległości między urządzeniami i sanitariatami w łazienkach w naszych domach muszą być dostosowane do naszych dostępnych przestrzeni, a normy i wzory mają za zadanie dać nam ogólny pogląd na to jak powinna ona prawidłowo wyglądać i przez to być wygodna. Natomiast przestrzenie przed urządzeniami mogą się pokrywać. Kombinacja zabudowy i wyposażenia małej łazienki to nie lada łamigłówka! Jeśli nie wiemy jak zaprojektować łazienkę prawidłowo zwróćmy się o poradę do projektanta wnętrz!

Czy wiecie jak zaprojektować łazienkę praktycznie i funkcjonalnie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu