Boże Narodzenie na całym świecie- Niemcy

Alicja Olko Alicja Olko
Mundo Raquel Gospodarstwo domoweAkcesoria i dekoracje
Loading admin actions …

Boże Narodzenie w Niemczech jest, tak jak i dla nas Polaków, najważniejszym świętem w całym roku, podczas którego cała rodzina spotyka się razem i celebruje. Choć tradycje i zwyczaje w odchodzeniu Gwiazdki różnią się w zależności od regionu, a także poszczególnych rodzin, są też takie, które traktować można jako uniwersalnie niemieckie.

Dowiedzcie się, jak nasi sąsiedzi odchodzą to piękne święto!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku i bądź na bieżąco z przygotowaniami do Bożego Narodzenia!

Czas Adwentu

Christmas '14 Farrow & Ball SalonKominek i akcesoria
Farrow & Ball

Christmas '14

Farrow & Ball

Boże Narodzenie w Niemczech świętuje się nie tylko w Wigilię i dwa dni świąt, ale przez cały okres Adwentu, rozpoczynający się w czwartą niedzielę przed 24 grudnia. To właśnie wtedy słynne niemieckie jarmarki świąteczne otwierają swoje drzwi dla odwiedzających, a w oknach domów i mieszkań dostrzec można pierwsze dekoracje  świąteczne i lampki. Powszechnie wykorzystuje się motyw wieńca adwentowego z czterema świecami, z których każda odnosi się do innej niedzieli Adwentu. W okresie przedświątecznym Niemcy spędzają dużo czasu w gronie rodziny i przyjaciół piekąc ciasta i ciasteczka oraz słynne Lebkuchen, czyli niemiecki pierniczki. Firmy i zakłady pracy urządzają huczne przyjęcia bożonarodzeniowe, gdzie grzane wino leje się strumieniami.

Kalendarz adwentowy

Kalendarz z drzwiczkami skrywającymi czekoladkę na każdy dzień Adwentu to symbol przedświątecznego okresu nie tylko dla wszystkich dzieci, ale także dla wielu dorosłych. Współcześnie istnieje niezliczona liczba wariantów kalendarzy adwentowych, a drzwiczki skrywają nie tylko czekoladowe słodkości, ale także inne małe niespodzianki i gadżety.

Mikołajki

Christmas '14 Farrow & Ball SalonKominek i akcesoria
Farrow & Ball

Christmas '14

Farrow & Ball

Ważnym dniem w niemieckiej tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia są Mikołajki, kiedy to skarpety i buty dzieci wypełniane są słodyczami i niewielkimi upominkami. Tradycja ta wzięła się od legendarnego Świętego Mikołaja, żyjącego w 340 roku naszej ery w tureckiej Myrze. Był on postrzegany jako szczególnie łaskawy i hojny, oddając wszystko, co posiadał, biednym dzieciom. Szóstego grudnia w Niemczech tylko grzeczne dzieci nagradzane są słodyczami- te niegrzeczne straszone są rózgą, atrybutem Knechta Ruprechta, w niemieckiej tradycji będącym złośliwym towarzyszem Mikołaja.

Jarmarki świąteczne

Markety świąteczne i jarmarki bożonarodzeniowe odgrywają w Niemczech bardzo ważną rolę. Każde, nawet najmniejsze miasteczko, ma przynajmniej jeden rynek świąteczny. Sezon jarmarków zaczyna się zazwyczaj w pierwszą niedzielę Adwentu, a znaleźć można na nich niezliczoną ilość tradycyjnych smakołyków oraz prezentów. Do klasyków należą oczywiście grzane wino korzenne, smażone migdały, pieczone kasztany, niezliczona ilość słodyczy oraz charakterystyczne, malowane pierniki. Na jarmarkach takich zakupić można także ozdoby świąteczne, dekoracje i ornamenty. Najsłynneijszym marketem bożonarodzeniowym w Niemczech jest ten w Norymberdze, ale także inne miasta, takie jak Kolonia czy Aachen słyną z pięknych i wystawnych rynków.

Wigilia

Christmas '14 Farrow & Ball Wiejski salon
Farrow & Ball

Christmas '14

Farrow & Ball

Po przetrwaniu przedświątecznej gorączki, wypełnionej zakupami, licznymi odwiedzinami różnych jarmarków świątecznych, po litrach grzanego wina oraz kilogramach pierników i innych słodkości, nadchodzi długo wyczekiwany dzień- Wigilia. Pomimo tego, że nie jest to oficjalnie święto, a większość sklepów otwartych jest do godziny 14, Wigilia jest kulminacyjnym momentem bożonarodzeniowych celebracji w Niemczech. W wielu domach to właśnie wtedy dekoruje się choinkę oraz przygotowuje świąteczne potrawy.

Obiad wigilijny składa się z różnych dań, w zależności do rodzinnych tradycji. Niektórzy stawiają na pieczoną gęś, inni zaś na smażonego karpia. W jeszcze innych rodzinach największa uczta ma miejsce w pierwszy bądź też drugi dzień świąt, a w Wigilię podaje się jedynie kiełbasę z sałatką ziemniaczaną.

W tych rodzinach, które odwołują się do katolickiej tradycji, Wigilia zakończona jest pasterką.

Święta

Christmas Range The White Company
The White Company

Christmas Range

The White Company

W większości niemieckich Bundeslandów to właśnie 25. i 26. grudnia są dniami, kiedy właściwie świętuje się Boże Narodzenie. Wiele rodzin spotyka się wtedy w restauracjach, by przy bożonarodzeniowym jedzeniu spędzać wspólnie czas. Niemcy spędzają święta nie tylko w gronie rodziny, ale także przyjaciół i znajomych.

Jakie są Wasze ulubione świąteczne tradycje?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu