Przed i po: renowacja dworku z XVI wieku | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Przed i po: renowacja dworku z XVI wieku

homify magazine homify magazine
od Welldom
Loading admin actions …

Dziś na homify przedstawiamy wyjątkowy i nagrodzony projekt z serii „przed i po’. Willa Ca'Spineda znajduje się w Montabellunie- w północno-wschodniej części Włoch. Wybudowana w 1560 roku przez włoską arystokrację posiadłość, została zakupiona w 2007 przez Giovanniego Fabrisa. Pomysł na dalsze zagospodarowanie willi ma być połączeniem części mieszkalnej z komercyjną.  W planie uwzględniono również powstanie w przyszłości biur i pracowni Welldom. W tym roku, projekt wyróżniono nagrodą 2014 Rebuild Residential Section, pierwszym w Europie konkursie w całości poświęconemu renowacji i przebudowie. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby zmaksymalizować jakość w stosunku do kosztów, konsumpcji energii, materiałów i komfortu. Renowacja ta, ma łączyć w sobie nowoczesny design i wykończenie z historią budynku i zachowaniem balansu pomiędzy człowiekiem a naturą. 

Dom idealny

od Welldom

Rekonstrukcja willi miała zostać zaplanowana i przeprowadzona w taki sposób, aby budynek spełniał warunki domu idealnego. Konieczne było zatem poświęcenie uwagi wszystkim czynnościom i działom związanym z budową, takim jak: inżynieria, architektura, wystrój wnętrz i oświetlenie- tak aby tworzyły one jedną, spójną całość. Prace remontowe miały na celu zachowanie charakteru i  historii willi z jednoczesną jej adaptacją do czasów współczesnych. Do uzyskania tego celu, zdecydowano się na wykorzystanie naturalnych materiałów i nowoczesnej technologii, która pozwala na zaoszczędzenie 30% zużycia energii ( w porównaniu z tradycyjnymi metodami). Obecnie w budynku, znajdują się trzy luksusowe apartamenty mieszkalne oraz biura Welldom.

Duch przeszłości

od Welldom

Jak już wcześniej wspomniano, celem projektu była ochrona oryginalnego wyglądu i charakteru budynku z wyraźnym wykorzystaniem współczesnego designu i  energooszczędnych rozwiązań przyjaznych naturze. Renowacja była zatem bardzo trudna i wymagająca szczególnego potraktowania. Przebudowie i znacznej zmianie uległy tylko i wyłącznie te części budynku, w których było konieczne przeprowadznie gruntownego remontu.

Przed…

od Welldom

Przez zniszczoną fasadę budynku, przedziera się jego dostojny charakter i skala. Do aranżacji planowanych tam biur i luskusowych apartamentów, konieczne było zastosowanie innowacyjnej technologii pamiętając jednocześnie o potrzebach codziennego życia takich jak: bezpieczeństwo, prywatność, komfort, energooszczędność i oczywiście przyjemność życia w tym wyjątkowym budynku. 

Po…

od Welldom

Renowację przeprowadzono zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz willi uwzględniając przy tym otaczającą ją naturę. Mała, zadbana alejka prowadzi wprost do wyremontowanej posiadłości. Wykonano również nowy podjazd do garażu, dróżkę dla pieszych i rowerów oraz zasadzono mnóstwo zieleni upiększającej otoczenie i ogród.  Znalazły się tam klony, dzikie róże klony a także rabaty kwiatowe i żywopłoty. Już na etapie projektowania, pojawił się pomysł aby zachować wrażenie ciągłości pomiędzy budynkiem a lasem Montello, który otacza posiadłość. Goście zatrzymujący się w willi, mogą dzięki temu relaksować się widokami i spacerami nie tylko w weekendy ale i każdego dnia. 

W środku

od Welldom

Na załączonym zdjęciu, można zobaczyć ogrom prac wykonanych przy renowacji budynku i jakiej transformacji uległy jego wnętrza. Zdecydowano się na pozostawienie wielu oryginalnych elementów wiekowej willi (takich jak np belki podtrzymujące stropy czy kamienna ściana), których celem jest przypomnienie o historii budynku.  

Idealne życie

od Welldom

Jak już wcześniej wspomniano, projekt przebudowy  Ca'Spinedy oparty został na idei idealnego życia. Ale co to właściwie oznacza? Dla biura Welldom, miało to być punktem wyjścia do nawiązania dialogu pomiędzy architekturą a desiginem, oświetleniem i budową, wnętrzem i zewnętrzem z uwzględnieniem eleganckiego ogrodu i przestrzeni wspólnej.  Kierowano się przy tym zasadami zintegrowanego projektowania.

Meble i oświetlenie

od Welldom

Idealne życie to nie tylko teoria ale i praktyka. Dekoracja wnętrz opiera się na luksusowych dodatkach i zachowaniu surowych, industrialnych części budynku. Ważne było przy tym aby osiągnąć spójność i wrażenie wzajemnego dopełnienia elementów nowych i starych.

Na zawsze młody

od Welldom

Ca’Spineda, oprócz tego że jest przepięknie odrestaurowanym wiekowym budynkiem, jest też czymś co nazwalibyśmy domem inteligentnym. Piękno i technologia osiągają tutaj spójny sukces. Cała elektryka łącznie z systemem bezpieczeństwa sterowana jest zdalnie. Zainstalowano również centralny układ odkurzania z samoczyszczącym się systemem.

Mamy nadzieję, że podobało się Wam nasze krótkie oprowadzanie po tej innowacyjnej, historycznej działce i że posłuży się ono Wam jako inspiracja do właśnych projektów!

Co myślicie o efekcie "po"?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu