9 domów o najciekawszych elewacjach! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

9 domów o najciekawszych elewacjach!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
The Cedar House Nowoczesne domy od The Chase Architecture Nowoczesny
Loading admin actions …

Wymarzony wystrój domu wewnątrz to trudna, logistyczna i złożona z wielu zadań, sprawa, jednak aranżacja domu na zewnątrz to wyzwanie również nie mniej frasobliwe! Jest tak powodu świadomości, że dokonujemy wyboru, który będzie świecił przykładem – pozytywnym lub negatywnym – na całe sąsiedztwo, a dodatkowo jest to realizacja kosztowna, która nierzadko zostaje z nami przez całe życie. Najpewniejszym rozwiązaniem na wygląd są standardowe, klasyczne elewacje domu, na przykład biały tynk, do którego możemy dobrać dowolny, nawet odważny kolor dachu. Podobnie może być z gładkimi ścianami we wszystkich odcieniach beżu i żółtego. Gotowe recepty na elewacje domu możemy zaczerpnąć u fachowców lub architektów, którzy na pewno posłużą radą i pomogą nam dobrać odpowiedni zestaw połączeń kolorystycznych w każdych, interesujących nas tonacjach. Jednak pomimo tego, że tynk w zwyczajnych kolorach to ponadczasowe, najprostsze i zawsze udane wyjście z sytuacji, to nie jest to wybór oryginalny, z efektem „wow!”. Współcześnie coraz częściej pojawiają się elewacje domu złożone z połączeń różnych, także naturalnych materiałów, na oddzielnych partiach budynku. W tym artykule pokażemy Wam, naszym zdaniem, najciekawsze projekty i elewacje domu, które zapierają dech w piersiach kreatywną realizacją.

Więcej na temat elewacji przeczytacie i zobaczycie w Katalogu Inspiracji Jaki kolor elewacji jest najlepszy dla Twojego domu? Zapraszamy!

Elewacje domu z dwóch materiałów

Było i jest popularne w klasycznych pomysłach na elewacje domu, oddzielnie wyszczególnienie ścian i podmurówki dwoma różnymi sposobami. Na podmurówce przykleja się zazwyczaj płytkę ze sztucznego kamienia, klinkier, albo po prostu maluje kontrastowym, do całego lica domu, kolorem. W tym powyższym przypadku zastosowano podobnie dwa materiały, białego tynku z beżowym klinkierem, ale oczywiście w nowoczesny sposób, pasujący do geometrycznego domu z płaskim dachem. Niektóre partie ścian podkreślone są w całości cegłą klinkierową tak, że wydają się być oddzielnymi sześcianami, nieprzynależącymi do tylnych, białych partii domu. Oto przykład nowoczesnego podejścia do aranżacji z użyciem tradycyjnych materiałów.

Elewacje domu z dwóch materiałów c.d.

Front facade and entrance Nowoczesne domy od The Chase Architecture Nowoczesny
The Chase Architecture

Front facade and entrance

The Chase Architecture

Następny przykład nietuzinkowego podejścia do tematu, podobny do poprzedniego. Dwa materiały, tym razem drewna i gładkiego tynku, rozdzielone zostały w poziomie, piętrami. Parter jest pomalowany na szary kolor, a wyższa kondygnacja to konstrukcja drewnianych, poziomych belek, zamontowanych z malutkim prześwitem pomiędzy nimi. Co jest najlepsze w tej realizacji? To, że ściany nie tylko są takiego samego koloru co ogrodzenie, ale dodatkowo nawet się ze sobą łączą! Może to być oryginalny projekt na elewacje domu z ogrodzeniem na małych działkach, gdzie występują niewielkie odległości między budynkiem, a granicami działki.

Drewniane elewacje domu

Drewniane elewacje domu w pierwszej sekundzie kojarzą nam się z projektami domków na wsi i stylem rustykalnym. Tu jednak przedstawiamy nowoczesny dom obłożony deskami w kolorze ciemnej pomarańczy. Poziome deski na płaskiej ścianie kojarzą nam się z boazerią. Mimo, że drewno to naturalne i swojskie tworzywo, to odpowiednio zaimpregnowane i pomalowane może być w swej prostocie idealną parą na elewacje domu nowoczesnego. Dlaczego? Otóż prostota tych desek, przebija geometrycznością, która w połączeniu z dużymi, kwadratowymi oknami sprawia takie wrażenie.

Drewniane elewacje domu c.d.

Kolejny drewniany, skromnie wyglądający domek, który jest w całokształcie zupełnie niebanalny! To przez swoją budowę oraz pomyśle na elewacje domu, ze standardowego materiału jednak w wyjątkowym kolorze i w nietypowy sposób. Drewniane deski tym razem przymocowane zostały pionowo co dodatkowo wysmukla mały domek. Strzelistość konstrukcji domu podkreśla ta oryginalna aranżacja. Mimo to proporcje nie są zaburzone, a dom miły w odbiorze!

Gładkie, jednokolorowe elewacje domu

Villa Elviria 4.9.5, Marbella Klasyczne domy od Benjumea Arquitectos Klasyczny
Benjumea Arquitectos

Villa Elviria 4.9.5, Marbella

Benjumea Arquitectos

Taka piękna złamana biel na elewacje domu pasuje wszędzie, ale najbardziej położonych w krajach Śródziemnomorskich, gdzie pięknie współgrają z błękitem nieba, morza lub chlorowanej wody basenu. Ten piękny, niewielki, parterowy domek utrzymany w klimacie klasycznym, to spełnienie naszych marzeń o domku letniskowym w ciepłych krajach. Słusznie nie dodano zbędnych, innych kolorów, które zakłóciłyby tę prostą harmonię. Świetne!

Nowoczesno wiejskie elewacje domu

Oto dowód nowego podejścia do projektowania domków na wsi. Wszystko się tu zgadza. Elewacja z naturalnego kamienia połączona z drewnem. Niby wszystko tradycyjnie, jednak oprócz wspaniale przemyślanej zasłony na okna, wykonanej z pionowych, drewnianych listewek, które w konstrukcji trzech, spójnych części przesuwają się względem siebie równolegle, by zależnie od kaprysu móc odsłaniać lub zakrywać widok z okien. Nowoczesne w tym domku są także wielkie okna balkonowe na parterze. Zawsze duże prześwity w domach to oznaka nowoczesności i postępu technologii, ponieważ rozwiązania grzewcze są teraz na tyle zaawansowane, że możemy sobie pozwolić na wnętrza bardzo przeszklone. Transparentność, równa się rozświetleniu wnętrza domu, co też jest charakterystyczną cechą futuryzmu. Dwa w jednym! Podoba Wam się to połączenie?

Dwukolorowe elewacje domu

Oto Polska realizacja Biura Projektowego Mtm Styl, która potwierdza nasze dywagacje z początku. Elewacje domu mogą być pokryte cegłą klinkierową w całości. Daje to efekt swojskości, ale też elegancji. Rozdzielone zostało kolorystycznie, podkreślając część podmurówki od reszty. Piękna realizacja, w kolorach idealnie zgrywających się z zielenią wokół.

Betonowe elewacje domu

Najnowocześniejszym i najodważniejszym pomysłem jest aranżacja i elewacje domu w betonie. Ten sposób może kojarzyć nam się niemiło z czasami PRLu, które biły szarością. Jednak do ultranowoczesnych domów pasuje idealnie. Niektórzy nienawidzą, a inni kochają wygląd niedoskonałości i przebarwień surowego betonu. Elewacja domu z betonu, mogłaby być zwieńczeniem industrialnych wnętrz.

Elewacje domów wielorodzinnych

Ostatni nasz zaskakujący przykład obejmuje blokowiska! Architektura osiedli i bloków mieszkalnych ostatnio zmieniła swoje oblicze całkowicie! Powyższy przykład na to wskazuje, że można architekturę budynków związać z powodzeniem ze sztuką i humorem. Chcielibyście mieszkać w mieszkaniu w takim bloku?

Który dom podoba Wam się najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu