Koszt ocieplenia domu - co musimy wziąć pod uwagę? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Koszt ocieplenia domu – co musimy wziąć pod uwagę?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Dom w Gorzowie Nowoczesne domy od STRUKTURA Łukasz Lewandowski Nowoczesny
Loading admin actions …

Ocieplenie domu to całkiem spora inwestycja, ale dość szybko się zwraca. Właśnie dlatego coraz częściej decydujemy się na rozpoczęcie prac. Jednak zanim do tego przystąpimy, należy przede wszystkim przejrzeć dostępne materiały izolacyjne i poszukać odpowiednich fachowców, którym będziemy mogli zaufać.

Tak naprawdę koszt ocieplenia domu zależy od jego metrażu, materiałów jakie wybierzemy i robocizny, ale w przybliżeniu postaramy się przedstawić, ile tak naprawdę może nas wynieść ta inwestycja. Dostępne są również kalkulatory kosztu ocieplenia domu, w których możemy dokładnie obliczyć kwotę, zgodnie z wielkością domu i innymi parametrami. Aby to, za co tak naprawdę musimy zapłacić, było jasne, przedstawiamy ścieżkę, jaką musi przejść każdy, który chce ocieplić swój dom.

Robocizna

Wybierając ekipę fachowców powinniśmy kierować się opiniami na temat firmy. Zawsze istnieje możliwość, abyśmy materiały kupi samodzielnie, co będzie rozwiązaniem dla oszczędnych, jednak wiąże się to z jednym, całkiem sporym minusem. Ekipa remontowa, która świadczy całą usługę, czyli również dobranie odpowiednich materiałów, co oznaczą, że w przypadku, gdy pojawią się jakieś uszkodzenia, nie mogą zrzucić winy na nieodpowiednie materiały. Do tego otrzymujemy gwarancję, zależnie od firmy, ale powinien to być minimum 1 rok.

Elewacja

Nowoczesne domy od homify Nowoczesny Marmur

Decydując się na grubość styropianu, która dla domów to 10, 12 lub 15 cm, musimy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła, który będzie nas satysfakcjonował, i czy z estetycznej strony wszystko będzie dobrze się prezentowało. Oznacza to, że np. gruby styropian nie zawsze dobrze się sprawdza, jeżeli mamy otwory okienne niewielkich rozmiarów – otrzymamy pewnego rodzaju wnękę. Jeżeli szukacie ciekawych przykładów elewacji, to koniecznie sprawdźcie w tym artykule: Elewacje domów – 10 oryginalnych przykładów!

Od czego zależy koszt ocieplenia domu?

Koszt ocieplenia ścian zależy nie tylko od metrażu domu i robocizny, ale również od wyboru materiałów. Istnieje kilka różnych metod, które można stosować, jest to metoda lekka mokra ze styropianem, lekka morka z wełną mineralną, metoda lekka sucha z wykończeniem oblicówką winylową oraz lekka sucha z wykończeniem oblicówką drewnianą. Ze wszystkich metod najtańszą jest lekka morka ze styropianem. W tym zestawieniu poglądowych kosztów, skupimy się na metodzie lekkiej mokrej ze styropianem, która jest jedną z popularniejszych.

Współczynnik przewodzenia ciepła

Podczas wyboru materiału bardzo ważny jest współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda określany jako W/mK. Im niższa wartość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne posiada materiał izolacyjny. Dlatego jeśli wybieramy, to pamiętajmy, że opór cieplny będzie różny nawet przy różnicy między 0,045 a 0,031 W/mK. Oczywiście idzie za tym również różna cena, która w przypadku niższego wskaźnika (0,031 W/mK) jest o wiele wyższa. Jednak pamiętajmy, że to od lambdy zależy, jakie będą nasze rachunki za energię i ogrzewanie – to od tego współczynnika zależy, ile energii ulotni się z naszego domu w zimie, a ile w nim pozostanie.

Montaż i wyrównanie

Jeżeli ściany domu nie wymagają napraw, wykonuje się próbę przyczepności, po której (o ile wypadnie pozytywnie) rozpoczyna się montaż startera, czyli listwy cokołowej odpowiedzialnej za stabilizację pierwszej warstwy płyt styropianu, który nakładany jest od dołu do góry. Aby przyczepić styropian konieczna jest zaprawa klejąca. Po przyklejeniu płyt następuje czas wyrównania nawierzchni, czyli wygładzanie za pomocą papieru ściernego.

Wybór tynku

Jeżeli dokonaliśmy już wyboru odpowiedniego materiału izolacyjnego, to powinniśmy teraz zastanowić się nad wyborem tynku. Najpopularniejszym i najbardziej atrakcyjnym cenowo jest tynk akrylowy, który jest odporny na działanie wylgoci oraz różne uszkodzenia, jednak jeżeli tuż obok naszego domu znajdują się wysokie drzewa i innego typu rośliny, to niestety taki tynk się nie sprawdzi. Jest od podatny na korozję biologiczną i mógłby po jakimś czasie po prostu się zazielenić. Innymi popularnymi rozwiązaniami są tynki: silikatowy i silikonowy oraz ich połączenie. Szczególnie połączenie się sprawdza na terenie o podwyższonej wilgotności powietrza i jest odporne na porastania biologiczne.

Zaprawa, siatka i tynkowanie

Kiedy mamy już ułożone płyty styropianowe, które zostały wygładzone, czas na kolejny etap, czyli naniesienie zaprawy i przyłożenie do niej siatki z włókna szklanego, wykonane w jednym czasie na całej wysokości domu. Po kilku dniach można śmiało nakładać grunt, który będzie dopasowany do barwy tynku – czyli jesteśmy już prawie na końcu ocieplania!

Po wszystkich wykonanych pracach przychodzi czas na nałożenie tynku silikatowego, ale należy unikać silnego nasłonecznienia, aby zaprawa tynkarska szybko nie wyschła. Po aplikacji tynku, można zająć się wykoaniem obwódek wokół okien, najlepiej w jasnym kolorze, aby odbijały światło.

Jak ocieplenie domu przekłada się na oszczędności w zimie?

Jeżeli nasz dom nie jest ocieplony lub zastosowane ocieplenie jest nieskuteczne, to może uciekać nawet do 35% energii z naszego wnętrza! Oznacza to, że aby utrzymać temperaturę w środku na przyjaznym dla nas poziomie, musimy podkręcić kaloryfery, a to oznacza większy rachunek za ogrzewanie i energię. Ciepło może uciekać również przez dach, ściany fundamentowe i piwniczne oraz okna, więc warto zabezpieczyć wszystkie ścieżki, którymi może się wydostać na zewnątrz.

Czas na liczby

Nowoczesne domy od homify Nowoczesny

Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie materiały termoizolacyjne wybierzemy, ile będzie kosztować robocizna i całe wykończenie, jednak przyjmując średnią wartość, można względnie oszacować, jaki będzie koszt ocieplenia domu.

W przypadku metody lekkiej mokrej ze styropianem, materiały wraz z zaprawą klejącą, styropianem o grubości 15cm, siatką zbrojącą, zaprawą, podkładem gruntującym, tynkiem i farbą elewacyjną to koszt około 50-65 zł/m2. Do tego należy dodać robociznę, szacując na cenę do 45zł/m2 i otrzymujemy łączyn koszt w granicach 95-110 zł/m2 naszego domu.

Ceny są podobne, ale nieco wyższe w przypadku wełny mineralnej, która wraz ze wszystkimi materiałami będzie nas kosztować od 80 do 100 zł/m2. Jeżeli doliczymy do tego robociznę, to łączny koszt ocieplenia domu wyniesie nas nawet do 145zł.m2.

Pozostałe metody, czyli lekkie suche, wymagają mniejszych nakładów materiałów, ponieważ oprócz wełny mineralnej, która kosztuje do 20 zł/m2, wymagany jest drewniany stelaż (15 zł/m2) , oblicówka (w zależności: winylowa kosztuje do 40zł/m2, zaś drewniana od 40zł/m2 nawet do 150zł/m2), a do tego wszystkiego dochodzi jeszcze koszt robocizny, który może wynieść do 60zł/m2. W zależności od wybranej metody ceny są bardzo różne, czy będzie to metoda lekka sucha z wykończeniem oblicówką winylową – koszt wyniesie do 140 zł/m2, w przypadku wykończenia z oblicówką drewnianą, cena waha się od 120 nawet do 250zł/m2.

Czy uważacie, że ocieplenie domu jest dobrą inwestycją?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu