Mała kuchnia: 7 pomysłów na zmaksymalizowanie jej przestrzeni | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Mała kuchnia: 7 pomysłów na zmaksymalizowanie jej przestrzeni

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
od Amarillo Interiorismo Nowoczesny
Loading admin actions …

Mała kuchnia to zawsze wyzwanie aranżacyjne, ponieważ kuchnia jako pomieszczenie użytkowe, jednocześnie uważane za serce domu, musi zmieścić wiele mebli i sprzętów, a dodatkowo wyglądać przy tym schludnie i czysto. W głównej mierze mieszkańcy większych miast, których domy znajdują się na starannie zaprojektowanych osiedlach mieszczących wiele bloków, muszą się uporać z małą kuchnią w bloku i jej urządzaniem. Przestrzeń przeznaczona na kuchnię jest naprawdę mała, więc wszystko musi być dopasowane co do centymetra. Jednak dzięki odpowiedniej aranżacji, nasza mała kuchnia nie dość, że pomieści wszystko to wyda się większa, a do tego będzie świetnie prezentować się od strony estetycznej.

1. Szuflady

Kuchnia Nowoczesna kuchnia od DoMilimetra Nowoczesny

Jeżeli mamy ograniczone pole manewru, a chcemy pomieścić wszystkie akcesoria kuchenne, to nasza mała kuchnia powinna być wyposażona w szuflady zamiast szafek. Wbrew wszelkim pozorom mieszczą więcej i z łatwością schowamy cokolwiek zechcemy właśnie w wysuwanych szufladach. Już nie będziemy musieli gimnastykować ręki, aby sięgnąć na sam koniec szafki, po tym jak najpierw musieliśmy powyjmować wszystkie rzeczy znajdujące się na wierzchu – w przypadku normalnej, klasycznie otwieranej szafki niestety jest to koniecznością.

2. Biel!

Mała kuchnia Nowoczesna kuchnia od Anna Wrona Nowoczesny
Anna Wrona

Mała kuchnia

Anna Wrona

Nie od dziś wiadomo, że biel optycznie powiększa przestrzeń i przez powstające złudzenie – będziemy myśleć, że ta mała kuchnia w bloku nie jest taka znów mała! Dodatkowo duża ilość światła słonecznego z pewnością rozjaśni całe pomieszczenie, a to właśnie światło odbijane przez biel na ścianach jest odpowiedzialne za złudzenie optyczne. Jeżeli zwykłe białe ściany w połączeniu z białymi szafkami, ich białymi frontami i blatami jest dla nas nużąca, to możemy zaszaleć z fakturą, tak jak w tym przypadku, gdzie mamy do czynienia z ceglaną ścianą, ale w bieli.

3. Jasne meble

Mała kuchnia rozświetlona dzięki białym meblom, które stanowią kontrę dla srebrnego sprzętu AGD, to fantastyczne rozwiązanie dla kuchni np. w bloku. Nie mając zbyt wiele miejsca, całość została ustawiona na jednej ścianie, zaś dzięki barkowi, a nie ściance, symbolicznie oddzielającemu kuchnię od jadalni, pomieszczenie sprawia wrażenie jednego, tworzącego symbiozę pokoju.

4. Połączona z salonem

Skoro kuchnia jest naprawdę mała, to czy nie warto jej nieco powiększyć przez stworzenie otwartej przestrzeni łączącej salon i kuchnię w jedno?  Kuchnia nie wydaje się już być mikroskopijna, ma dostęp do większej ilości światła i komunikacja z rodziną, czy odwiedzającymi nas znajomymi przebiega o wiele sprawniej. W tym przypadku mamy fantastyczne połączenie nowoczesnej kuchni o gładkich frontach skąpanej w bieli razem ze stylizowanym, rustykalnym salonem.

5. Kompaktowo

Mała kuchnia to aranżacyjne wyzwanie, jednak nowoczesne meble zapewniają ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni. Mamy tutaj wszystko – kilka szafek kuchennych, sprzęt AGD i wygodny barek, a do tego wszystko znajduje się pod ręką!

6. Półki i wiszące szafki

Na ścianach w naszej kuchni możemy zawiesić szafki albo półki. Ze względu na to, że mała kuchnia zazwyczaj wymaga powieszenia niektórych szafek, bo inaczej nie mielibyśmy już wcale miejsca na przechowywanie akcesoriów i artykułów spożywczych, nie mówiąc już o zastawie i sztućcach, warto się zastanowić, czy nasza ściana jest skłonna do utrzymania takiego ciężaru, bo nie każdy materiał to wytrzyma. Jednak w każdym przypadku sprawdzą się małe drewniane półki nawiązujące do klasycznych rozwiązań znanych od wieków – nie bez powodu!

7. CIekawe dodatki i wykończenie

Duża tablica do pisania na ścianie, a raczej farba to malowania ścian, która umożliwia pisanie po nich kredą i ścieranie, to hit i zdecydowany faworyt nowoczesnych aranżacji, w których liczy się pomysłowość i maksymalna funkcjonalność pomieszczenia.

Szukacie sposobów na lepszą organizację w kuchni? Sprawdźcie tutaj: Dobrze zorganizowana kuchnia.

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu