10 zdumiewających pomysłów na piękny ogród | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 zdumiewających pomysłów na piękny ogród

homify.Pl homify.Pl
Azjatycki ogród od Eduardo Luppi Paisagismo Ltda. Azjatycki
Loading admin actions …

O przydomowym ogródku marzy zapewne większość z nas. A o przydomowym ogródku wzbogaconym o jakikolwiek ciąg wodny, wodne oczko lub choćby niewielką fontannę – zapewne wszyscy! Ogród to idealne miejsce, do którego można uciec od zgiełku dnia codziennego i zaczerpnąć niezbędnej odrobiny relaksu dla ciała i dla duszy. Szum wody tylko pomaga w odpoczynku i jest lekiem na skołatane nerwy. Woda to cisza i dodatkowy zastrzyk spokoju dla otaczającej nas przestrzeni, zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Efekt ten mogą spotęgować towarzyszące wodzie orientalne techniki dekoracyjne, które przyciągają dobre fluidy i dobrobyt do wszystkich osób przebywających wśród nich.

Jeżeli ogród jest przestronny, można śmiało poszaleć z różnego rodzaju dekoracjami i gdzieniegdzie ulokować wodospad, jeziorko, fontannę ozdobioną kamieniami, czy rzeźbę. Jeżeli ogród jest niewielki lub zaaranżowany w pomieszczeniu, jak na przykład ogród zimowy, świetnie sprawdzają się ozdoby z drewna, z bambusa, kamieni lub innych materiałów rustykalnych. Wplecione w nie ujęcie wody na pewno nie pozostanie niezauważone przez odwiedzających gości.

W niniejszym Katalogu Inspiracji przedstawimy Wam kilka przykładów wkomponowania wody w ogród. Sprawdźmy, czy rzeczywiście sprawiają, że w ich otoczeniu panuje cisza i spokój.

Kamienne fontanny

Jeżeli pragniemy, aby nasz ogród stał się miejscem pięknym, koniecznie musimy zainwestować w coś oryginalnego, co będzie przyciągać uwagę. Widoczna na zdjęciu kamienna fontanna , która została idealnie dopasowana do swojego otoczenia, wprowadza do niego ład i harmonię. Wystarczy jedynie spojrzeć na fotografię, aby niemal usłyszeć szum przepływającej w ogrodzie wody. Fontanna ta jest nie tylko urocza, ale – co najważniejsze – praktyczna dla ciała i duszy. Przebywanie w tym miejscu to czysta przyjemność.

Medytacja lekiem na całe zło

Ogród zaprojektowany przez architekta krajobrazu Eduardo Luppi zainspirowała w całości kultura azjatycka. Dominują tu elementy naturalne, które wprowadzają do otoczenia spokój i ułatwiają relaks. Źródełko wodne zlokalizowane zostało na skraju wspaniałego jeziora. Dobra energia wręcz wisi tu w powietrzu. Tylko korzystać!

Wyrafinowanie

Dla przydomowego ogródka nie ma nic bardziej luksusowego i wyrafinowanego niż kamienna ściana pełniąca równocześnie funkcję fontanny. Ogród ze zdjęcia jest nowoczesny i innowacyjny. Drewniany pomost i odpowiednio dobrana roślinność sprawiają, że każdy, kogo stopa postanie w tym miejscu, już zawsze będzie chciał do niego choć na chwilę powrócić. Ten wyjątkowy projekt stworzył słynny architekt Aquiles Nicolas Kílaris.

Naturalne źródło

Ciekawym pomysłem, który w miarę możliwości warto zastosować w swoim ogrodzie, jest stworzenie w jednym z ogrodowych rogów naturalnego wodospadu. Kamienie oraz roślinność to oczywiście elementy, bez których nie obejdzie się nawet najmniejsza kaskada wodna. Ogród z takim wodospadem to ogród unikalny i kompletny. Nic dodać, nic ująć.

Z basenem

Nie każdy wodę w ogrodzie chce tylko podziwiać i słuchać. Są również tacy, dla których to zbyt mało i którzy najlepiej relaksują się w sposób aktywny. A po co od razu biec na basen miejski, skoro można popływać wśród własnej zieleni. W przypadku kiedy nasz ogród jest za mały na wybudowanie całorocznego basenu, warto rozważyć również pomysł zakupu basenu wolnostojącego. Basen w ogrodzie to gwarantowany sukces towarzyski. Po jego aranżacji na pewno wielu znajomych zdecyduje się na odwiedzenie naszej posiadłości.

Ze stawem

Oczko wodne z kaskadą od Lunatic Garden
Lunatic Garden

Oczko wodne z kaskadą

Lunatic Garden

Czy to jeszcze jawa, czy już sen? Ogród ze zdjęcia jest wręcz nie z tego świata. Na pewno wokół tego stawu kumkają książęta zamienieni niegdyś w żaby. Nad takim oczkiem wodnym zrelaksowanie się to sama przyjemność. Całość projektu jest spójną całością, a skały i kamienie nadają jej blasku i uroku. 

Jeśli zdecydujecie się na taki projekt, nie zapomnijcie o odpowiednim doborze oświetlenia ogrodowego! Dzięki temu Wasz ogród będzie pięknie prezentował się również nocą!

W dużym ogrodzie

Fontanna jest nieodłącznym elementem ogrodów wiejskich, zaaranżowanych przy gospodarstwach. Jeżeli przestrzeń ogrodowa jest rozległa, na fontannę zawsze znajdzie się miejsce. Nie ma chyba nic bardziej romantycznego niż spędzanie ciepłych, letnich wieczorów w cieniu tego rodzaju ogrodowych dekoracji. Szum wody sprzyja kontemplacji i niejednego zapewne już natchnął do działania, które przyniosło pozytywne skutki.

W otoczeniu drewna

W ogrodzie widocznym na zdjęciu fontanna została zlokalizowana poniekąd na poboczu. Z jednej strony ogranicza ją drewniany pomost, który prowadzi bezpośrednio do rezydencji; z drugiej – panel, wykonany z tego samego materiału, co pomost. Źródło wody usytuowano wśród kamieni wyściełających dno fontanny. Dookoła panuje przytulna atmosfera. Całość prezentuje się bardzo elegancko i naturalnie.

Ogród wewnętrzny

Również w oranżerii można zaaranżować choćby niewielkie ujęcie wodne. W ogrodzie ze zdjęcia postawiono na bambus. Fontanna, na którą zdecydował się projektant Junia Labo, działa za pomocą prostego systemu pompowania wody. Całą instalację skrywają dokładnie rośliny i kamienie. Prezentowany ogród jest nieskomplikowany, a przez to piękny.

Dzieło sztuki

Rzeźba zdobiąca ogrodową fontannę integruje wewnętrzną atmosferę domu i jest świetnym uzupełnieniem wyrafinowanego otoczenia. Ogród ze zdjęcia to prawdziwe dzieło sztuki. Przepływ wody odbywa się tu w sposób ciągły. Kompozycję idealnie wieńczy rama z paproci. Oświetlenie dodaje całości jeszcze więcej wyjątkowości.

A Wam który z powyższych ogrodów podoba się najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu