7 niezbędnych prac, które trzeba wykonać w ogrodzie jesienią! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

7 niezbędnych prac, które trzeba wykonać w ogrodzie jesienią!

Alicja Olko Alicja Olko
Canna Skandynawski ogród od Grupa Bio3 Skandynawski
Loading admin actions …

Jesień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Przed okresem zimowym, przed pierwszymi przymrozkami i późniejszymi mrozami, nasz ogród należy jak najlepiej przygotować, aby rosnące w nim rośliny, krzewy i drzewa odwdzięczyły nam się w nadchodzących, cieplejszych porach roku.

Z roku na rok jesień różni się w swojej długości- niekiedy zdarzyć się może tak, że temperatura nagle spadnie, a pierwsze przymrozki, tak zgubne dla większości kwiatów i krzewów, nadejść mogą bardzo szybko. Dlatego tak istotne jest, aby jesienne prace w ogrodzie rozpocząć jak najszybciej, wraz z pierwszymi opadającymi liśćmi. Tym samym zyskamy drogocenny czas na jak najlepsze przygotowanie ogrodu na sezon zimowy.

W tym artykule zebraliśmy najważniejsze zadania, stojące przed każdym właścicielem ogrodu, które powinny zostać wykonane wraz z nadejściem jesieni. Skupiając się na tych siedmiu kluczowych aspektach jesiennych prac w ogrodzie, możemy być pewni, że wiosną nasz ogród wybudzi się do życia w świetnym stanie!

Uprzątniecie trawnika

Nadejście jesieni zauważamy zazwyczaj wraz z pierwszymi opadającymi z drzew liśćmi. Choć okraszone złotem korony drzew wyglądają malowniczo, to zalegające na trawnikach liście są największą zmorą ogrodników i niemałym zagrożeniem dla piękna trawnika. Najważniejszą pracą w okresie jesiennym w ogrodzie jest zatem usunięcie zalegających na murawie liści. Nieuprzątnięcie liści doprowadzi do ich gnicia, co może spowodować chorobę trawy i jej żółknięcie.

Liście należy usuwać delikatnie, aby nie uszkodzić powierzchni trawnika. Należy to robić regularnie i systematycznie, codziennie pozbywając się nowych. Delikatne grabienie polega na tym, że nie szarpie się murawy, aby nie uszkodzić samego trawnika, ani roślin i darni rosnących w jego najbliższej okolicy.

Do usuwania liści użyć można kilku narzędzi- tradycyjnych grabi, miotłograbi ogrodniczych szczotki, bądź bardziej nowoczesnych- dmuchawy. Ta ostatnie, poza liśćmi, usunie także skoszoną trawę, odpady czy suche gałęzie. Na większych trawnikach doskonale sprawdzi się aerator- urządzenie napowietrzające murawę i zbierające jednocześnie liście.

Zebrane liście można wykorzystać do ochrony roślin przed mrozem- do ich izolacji o ochrony przed zimnem. Liście są także doskonałym materiałem na kompost- po kilku miesiącach powstaje z nich nawóz, który świetnie sprawdzi się w miejsce nawozów tradycyjnych. Najlepszy kompost powstaje z liści drzew takich jak klon, brzoza, lipa, topola czy drzewa owocowe.

Liście można palić jedynie wtedy, gdy w danej gminie nie ma kompostowni- przy zachowaniu zasad określonych w Ustawie. Mówi ona o tym, iż palić liście można w odległości minimum 100 metrów od zabudować, lasów czy pól zbóż. Przed podjęciem decyzji o paleniu liście należy sprawdzić prawo obowiązujące w naszej gminie!

Porządki w oczkach wodnych

Przygotowanie oczka wodnego i innych zbiorników wodnych w ogrodzie zależy od ich głębokości i wielkości. Te, których głębokość przekracza 100 centymetrów, nie zamarzają całkowicie aż do dna, co pozwoli rybom i niektórym roślinom wodnym na przezimowanie.

Ze zbiornika wodne należy usunąć przede wszystkim opadłe liście. Warto jeszcze przed jesienią zabezpieczyć powierzchnię oczka wodnego odpowiednią siatką, aby uniknąć wpadania liści do wody. Zalegające na dnie liście powodują rozwój bakterii i gnicie wody. Jeżeli sytuacja taka już ma miejsce, dno oczka wodnego oczyścić można odmulaczem. Oczyścić należy także brzegi stawu – z przekwitłych roślin, uschniętych liści czy suchych gałęzi.

W oczkach wodnych głębszych niż 100 centymetrów należy zadbać o odpowiedni dostęp powietrza zimą. Zimujące tam ryby i rośliny będą potrzebować go pod zamarznięta powierzchnią. Dokonać można tego za kilka sposobów- wykuwając przerębel, wkładając do wody specjalne tabletki wytwarzające w procesie chemicznym tlen, robiąc w zbiorniku wodnym poduszkę powietrzną, wpompowując tlen przez mały otwór. Stały dostęp powietrza najlepiej zapewni oczywiście urządzenie napowietrzające.

Z płytkiego stawu przed zimą należy usunąć ryby i umieścić je w specjalnym pojemniku. Rośliny wodne z kolei warto przenieść do miejsca ciepłego i jasnego. W zależności od ich rodzaju, lepiej sprawdzą się miejsca zacienione i chłodniejsze.

Przycinanie i zabezpieczanie drzew i krzewów

Wielopoziomowy ogród Klasyczny ogród od LandscapeDesign.pl Klasyczny
LandscapeDesign.pl

Wielopoziomowy ogród

LandscapeDesign.pl

Kolejnym ważnym zadaniem, które stoi przed entuzjastami ogrodnictwa jesienią, jest przycinanie drzew i krzewów. Najlepiej jest robić to wczesną jesienią, kiedy są one wciąż w stanie pełnego ulistnienia. Usuwamy gałęzie, które są zeschnięte lub też zarażone chorobą. Cięcia maja charakter odmładzający, pobudzają kwitnienie i modelują kształt krzewów czy drzew. Tym sposobem ogranicza się także ich rozmiar. Niektóre krzewy, na przykład bukszpany czy ostrokrzewy, przyciąć można w większym stopniu, prześwietlając je.

Jesienią przygotowuje się także drzewa do zimy. Grube konary wycinamy piłą ręczną lub mechaniczną. Pnie i konary drzew zabezpieczamy poprzez bielenie, co zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu. Zimowe słońce może pobudzać ruch soków w ich wnętrzach, a następnie, przy minusowej temperaturze nocą, mogą one zamarznąć i rozsadzić pień. Drzewa bieli się wapnem, którego biały kolor odbija światło. Niższe partie pni drzew należy zabezpieczyć także przed zwierzętami, zakładając na nich plastikowe osłonki, smarując je specjalnymi repelentami lub zawieszając na nich odstraszające mydełka zapachowe.

Nie można zapomnieć także o żywopłotach. Jesienią przycinamy je, wyrównując ich powierzchnię i usuwając zbyt duży wzrost po letnich miesiącach.

Porządki na rabatach

Ogród frontowy Klasyczny ogród od Miejskie Ziele Klasyczny
Miejskie Ziele

Ogród frontowy

Miejskie Ziele

Na rabatach w naszych ogrodach rosną zarówno rośliny jednoroczne, jak i te wieloletnie. W zależności od tego różnić będzie się zakres jesiennych pracy.

Na rabatach z roślinami jednorocznymi najważniejszym zadaniem jest usunięcie ich resztek oraz wszystkich porastających ten obszar chwastów czy zalegających liści. Tak oczyszczoną rabatę nawozimy – kompostem lub obornikiem, gdyż są to nawozy najbardziej naturalne, a przez to najlepsze dla jakości gleby. W przypadku ich braku, można nawieść ziemię nawozem sztucznym- najlepiej mieszanką wieloskładnikową lub nawozem potasowym lub fosforowym. Ważne jest także odpowiednie przekopanie gleby. Jesienią glebę przekopujemy głęboko, co pozwoli strukturze jej organizmów na regenerację na wiosnę. Zabieg ten rozluźnia i napowietrza ziemię. Ziemię należy odwrócić o 180 stopni i przekopać ją na głębokość szpadla- 25-30 centymetrów.

Na rabatach wieloletnich skupiamy się głównie na przycięciu uschniętych części nadziemnych roślin. Ważne, aby dokładnie przyjrzeć się blinom i pozbyć się fragmentów zarażonych chorobami. Niektóre rośliny, zwłaszcza te dwuletnie (malwy, dzwonki, bratki, stokrotki) można jesienią przesadzić w ich miejsce docelowe.

Zabezpieczenie mebli ogrodowych

Po sezonie wiosenno-letnim meble ogrodowe powinny zostać przeniesione do środka i odpowiednio zabezpieczone. Sposób, w jaki tego dokonamy, zależy oczywiście od materiału, z jakiego meble te są wykonane.

Meble ogrodowe, bez względu na materiał, przed schowaniem należy umyć przy pomocy mydła i delikatnego środka czyszczącego- płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Po ich całkowitym wysuszeniu przenosimy je do suchego i chłodnego miejsca- na przykład garażu czy piwnicy. Meble drewniane, które były już wcześniej poddane procesowi olejowania, powinny zostać zostać powtórnie olejowane.

Meble z drewna egzotycznego oraz z drewna dębowego czy akacjowego, gdy nie ma możliwości przechowania ich w środku, mogą przezimować na dworze, pod warunkiem, że zostaną zabezpieczone odpowiednimi pokrowcami. Meble z aluminium lub innego rodzaju tworzywa sztucznego są odporne na warunki atmosferyczne, także nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostały na zewnątrz.

Przygotowanie domku ogrodowego na zimę

Canna Skandynawski ogród od Grupa Bio3 Skandynawski

Także domek ogrodowy powinien zostać zabezpieczony na zimę. Zazwyczaj przechowujemy w nim wszelkie niezbędne narzędzia i przybory ogrodowe, także chroniąc domek, chronimy również i je.

Jaki wpływ mają śnieg, deszcz i lód na domek ogrodowy? Otóż dostają się one w głąb drewna i odkształcają je od środka, naruszając jego strukturę. Zmrożone pływy wewnątrz drewna potrafią je rozsadzić, co zupełnie niszczy ten surowiec.

Altanki i domki ogrodowe powinniśmy jeszcze jesienią uszczelnić pianką montażową wysokiej jakości lub żelową lazurą. Materiały te wnikają w drewno i chronią je przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych.

Przeniesienie roślin do środka

Wiele roślin, którymi cieszymy się latem, nie zimuje w naszym klimacie. Dlatego, aby zapewnić im długowieczność, już jesienią należy przenieść je do środka, do miejsca suchego i ciepłego. Przed ich przeprowadzką do wnętrza, należy je dokładnie obejrzeć, zapoznając się z ich stanem. Usuwamy suche lub chore liście i gałązki, pozbywamy się chwastów z donic. Jeżeli decydujemy się na ich spryskanie, musimy tego dokonać także na dworze.

Ważny jest także wybór miejsca, w którym nasze rośliny będą zimować. Powinno być ono jasne, dobrze nasłonecznione, nie za ciepłe. Najlepsza lokalizacją jest oczywiście ogród zimowy, jednak nie każdy z nas przestrzeń taką w swoim domu posiada. Inne odpowiednie miejsca to szklarnia, oszklona weranda, ogrzewany garaż, klatka schodowa z oknem, czy loggia. We wnętrzach domu najlepiej nadają się do tego parapety i półki pod parapetami.

Mamy nadzieję, że docenicie ogrom jesiennych prac ogrodowych, gdy wiosną ogód obudzi się w całym swoim pięknie i krasie!

Jak Wy przygotowujecie swój ogród na zimę?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu