TOP 10 – najpiękniejsze domy w Polsce!

Alicja Olko Alicja Olko
Willa w Kłodawie, STRUKTURA Łukasz Lewandowski STRUKTURA Łukasz Lewandowski Nowoczesne domy
Loading admin actions …

Dziś zabierzemy Was w podróż po całej Polsce, do najpiękniejszych domów naszej ojczyzny. Od tradycyjnych do nowoczesnych, od tych w zabudowie wiejskiej do tych w centrach miast, od małych po duże – w tej selekcji każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

Polscy architekci podążają za najnowszymi trendami w architekturze i tworzą projekty domów, które często doceniane są zarówno przez nasz rodzimy, jak i zagraniczny świat architektury. Wiele z prezentowanych przez nas projektów doczekało się prestiżowych nagród i wyróżnień. To zestawienie TOP 10 stanowi nie lada inspirację dla wszystkich, którzy planują budowę własnego domu!

1. Kłodawa, koło Gorzowa Wielkopolskiego

Nasz ranking otwiera fenomenalny dom projektu pracowni Struktura Łukasza Lewandowskiego, który jest ciekawą hybrydą nowoczesności i tradycji. Bryła budynku składa się z różnych części, połączonych ze sobą i dających wspólnie ciekawy wizualnie efekt. Różnią się one od siebie nie tylko kształtem, ale także kolorem i fakturą materiałów użytych do pokrycia ich elewacji. Nieregularny kształt wpłynął na to, w jaki sposób rozlokowano pomieszczenia w środku- w poszczególnych częściach znalazły się strefy bardziej intymne, jak i te otwarte, dostępne dla wszystkich. Zabudowa terenu w tej okolicy wymagała zastosowaniu dachu dwuspadowego, co znalazło wyraz w kształcie głównej części bryły. Ma ona formę nawiązującą do dawnych budynków gospodarczych, jednak przylegające do niej sześcienne części czynią całość nowoczesną i stylową.

2. Bydgoszcz

Nowoczesny, niesztampowy, „z pazurem” – taki jest dom jednorodzinny projektu pracowni Xosa Architekci, który zlokalizowano w Bydgoszczy. Domy o czarnych fasadach wciąż są rzadkością w Polsce, jednak, jak widać na tym przykładzie, doskonale się prezentują. Prosta bryła o dwuspadowym dachu zmodyfikowana została w niektórych miejscach, gdzie stworzono swego rodzaju wykusze. Wydzierają się one z głównej bryły i wyróżniają nie tylko sześciennym kształtem, ale także innym materiałem oraz kolorem. Przylegająca do domu część garażu wyłania się niejako ze środka głównego budynku, jest ciekawym przedłużeniem bryły. Intrygującym materiałem, pokrywającym elewację tego domu, są płytki włókno-cementowe. Pozostałe fragmenty fasady otynkowano na biało. Ten niezwykły kontrast, zarówno pod względem barwy, jak i faktury, nadaje budynkowi wyjątkowego charakteru. Jest to dom niezwykły także dlatego, że otacza go wspaniały, przestronny ogród, na którym znalazło się miejsce na prawdziwy luksusu i marzenie wielu- basen.

4. Pszczyna

Dom projektu jednej z najbardziej prominentnych polskich pracowni architektonicznych- KWK Promes – Robert Konieczny- jak zwykle zachwyca! Prefabrykowany okrągły dom to model, który świetnie sprawdzi się na każdej działce- bez względu na jej rozmiar czy kształt. Naturalne materiały nadają mu status ekologicznego, a niestandardowa bryła czyni go nowoczesnym. O energooszczędności świadczą nie tylko materiały, ale także nowoczesne instalacje cieplne, doskonała izolacja termiczna oraz wykorzystywanie naturalnych, odnawialnych źródeł energii. Kształt bryły domu oraz jego dachu można dowolnie modyfikować, dostosowując ją do potrzeb właścicieli. Piękny i niesztampowy- oby więcej takich domów!

3. Mazury

Ten niezwykle urokliwy dom to efekt kompletnej metamorfozy starego budynku gospodarczego. Tym, z czym musieli zmierzyć się architekci Anatol i Anna Kuczyńscy, było wzniesienie domu niemal całkowicie od podstaw. Ze starej konstrukcji zdecydowali się na pozostawienie jedynie drewnianego szkieletu, który stał się podstawą do dalszych działań. Stara cegła, pozostałość po starej konstrukcji, została wyeksponowana i połączona z ciemnym drewnem. Z zewnątrz dom ten prezentuje się niezwykle klimatycznie – tradycyjnie i urokliwie. Równie udanie zaaranżowano go w środku. Taki dom na Mazurach to spełnienie marzeń wielu!

6. Iława

Dom, zaprojektowany przez pracownię Mobius Architekci, znajduje się w Iławie, tuż nad jeziorem Jeziorak. Jego bryła jest ultra nowoczesna, cechuje ją płaski dach, a zewnętrzne fasady pokrywają niestandardowe materiały. Całość budynku została zatopiona w terenie działki, co widoczne jest zwłaszcza od strony wjazdu. Od strony jeziora, widocznej na zdjęciu, dom otwiera się na otoczenie – wielkopowierzchniowe okna gwarantują wspaniałe widoki ze środka i mnóstwo naturalnego światła z zewnątrz. Prosta, sześcienna bryła, biało- czarna fasada, liczne przeszklenia- oto najlepsza recepta na nowoczesny dom.

5. Poznań

Ten wyjątkowy dom to efekt adaptacji i transformacji starej suszarni nasion należącej do Akademii Rolniczej w Poznaniu. Jej budynek dostosowano do wymagań współczesności, zachowując jednak jej wspaniały, tradycyjny wygląd. Część bryły, której elewację pokrywa drewniana okładzina, została dobudowana do istniejącego już dwukondygnacyjnego budynku. Zastosowane materiały- głównie drewno- korespondują z charakterem otoczenia – działka, na której stoi ten dom jest gęsto zalesiona, a dominującymi drzewami są robinie akacjowe. Taki dom doskonale sprawdziłby się na każdej leśnej działce.

8. Kraków

Niezwykły dom na skarpie to projekt pracowni Architekt Lemański. Budynek wzniesiono na niezwykle trudnej i wymagającej działce na stromym terenie. Wykorzystano jednak jego specyfikę, tworząc dom o bryle tak nietypowej, że zyskał on sobie rozgłos zarówno w Polsce, jak i na świecie. Specyficzne wycięcia w bryle budynku nadają jego frontowi zupełnie niepowtarzalny charakter. Liczne przeszklenia czynią go nowoczesnym, pozwalając jednocześnie wykorzystać korzyści płynące z mieszkania na wzniesieniu. Widoki rozpościerające się z tego domu są naprawdę wyjątkowe!

7. Izabelin pod Warszawą

O lustrzanym domu, zaprojektowanym przez pracownię Reform Architekt – Marcin Tomaszewski, było niezwykle głośno. Na leśnej działce pod Warszawą wzniesiono ten niepowtarzalny dom, którego część zewnętrznej elewacji wyłożono lustrami, co daje niezwykły efekt przenikania się przestrzeni. Patrząc na ten dom ulegamy optycznemu złudzeniu – nie wiemy, gdzie jego bryła się kończy, a gdzie zaczyna się las. Poza tym nietypowym elementem, dom w swej całości jest nowoczesny i stylowy. Dwie sześcienne bryły nałożono na siebie, tworząc ciekawy, innowacyjny budynek.

9. Skarżyce

Wspaniały dom jednorodzinny idealnie komponujący się z idyllicznym otoczeniem- taki jest projekt pracowni Kropka Studio. Prosta bryła budynku, nawiązująca do charakteru lokalnej, wiejskiej zabudowy, oraz naturalne, wydobywane i produkowane w okolicy materiały sprawiają, że jest doskonale wpisany w krajobraz. Najbardziej wyjątkowym elementem tego domu jest jednak jego fasada- wykonano ją z gambionu, czyli prostopadłościennych stalowych koszy, wypełnionych kamieniami lub żwirem. Połączenie go ze specjalnym systemem grzewczym, energooszczędnymi oknami oraz doskonałą izolacją czyni z tego domu doskonały przykład architektury pasywnej. Ten piękny dom nie tylko wspaniale się prezentuje, ale także pomaga zaoszczędzić!

10. Poznań

Ostatni dom w naszym zestawieniu to intrygująca wariacja na temat „polskiej kostki”. Tradycyjny wykwit architektury lat PRL-u przebudowano, nadając mu nowoczesny, niepowtarzalny charakter. Klasyczną sześcienna bryłę nieco zmodyfikowano, wysuwając część, w której znajduje się strefa dzienna, do boku. Otynkowana na biało fasadę połączono z okładziną z drewna fornirowanego, którą od frontu domu powycinano w fantazyjne, przypominające kwiaty wzory. Dom ten prezentuje się elegancko i stylowo nie tylko z zewnątrz, ale i w środku!

Zestawienie najpiękniejszych domów świata znajdziecie w Katalogach Inspiracji:

Dziesięć domów marzeń – część 1

Dziesięć domów marzeń – część 2

Który dom podoba się Wam najbardziej?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu