10 etapów budowy wymarzonego domu! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 etapów budowy wymarzonego domu!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Dom Własny Nowoczesne domy od autorskie studio architektury Nowoczesny
Loading admin actions …

Zanim wprowadzimy się do naszego wymarzonego domu czeka nas długa, męcząca droga, przez którą każdy przyszły właściciel musi przebrnąć. W poniższym artykule postaramy Wam się przybliżyć krok po kroku jakie etapy budowy czekają na Was, jaki jest mniej więcej koszt każdego z nich i ile to w przybliżeniu może potrwać. 

Aby budowanie domu przebiegało sprawnie przede wszystkim trzeba odpowiednio wcześniej zaplanować etapy budowy domu. Jeżeli tego nie zrobimy musimy liczyć się z ewentualnymi dodatkowymi kosztami, które zaczną się pojawiać podczas budowy domu. Kolejną konsekwencją braku rozplanowania etapów budowy domu może być obniżenie jakości budynku, co w przyszłości wiąże się z np. pękającymi sufitami, które nie są najładniejszą ozdobą naszego przyszłego wymarzonego domu. 

Pierwszym najważniejszym etapem budowy domu jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Niestety bez tego papieru jesteśmy uziemieni i nie możemy prawnie rozpocząć żadnych prac budowlanych na naszym terenie. Jednak zanim udamy się do urzędu składać papiery o pozwolenie na budowę musimy posiadać już gotowy projekt budynku bądź projekt adaptacji budynku gotowego. Z tymi papierami spokojnie możemy udać się do urzędu i jeżeli decyzja zostanie rozpatrzona pozytywnie możemy rozpocząć kolejne etapy budowy domu. 

1. Uzyskanie pozwolenia na budowę

Jak już wcześniej wspomniałam, pierwszym etapem budowy domu jest uzyskanie pozwolenia na jego budowę. Papiery wraz z projektem naszego wymarzonego domu składamy w urzędzie i czekamy 14 dni na uprawomocnienie się decyzji. Na rozpoczęcie prac budowlanych mamy dokładnie 2 lata od dnia decyzji. Ważne, aby przed przystąpieniem do budowy zakupić dziennik budowy, ostęplować go a następnie zatrudnić firmę wykonawczą, nadzór budowlany oraz kierownika budowy. 

2. Stan zero

Jeżeli już uporamy się z papierkową robotą, dostaniemy pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych kolejnym etapem powinno być przygotowanie placu budowy. Co się z tym wiąże? Przede wszystkim powinniśmy ogrodzić teren oraz zająć się zabezpieczeniem niebezpiecznych stref. Następnie na podstawie zaleceń kierownika budowy, geodeta wytycza budynek w terenie. Zapewne nie każdy z Was wie co może oznaczać tyczenie budynku. Otóż jest to metoda wytyczania fundamentów, czym powinien zająć się uprawiony geodeta. Wyróżnia się dwie metody wytyczania fundamentów: metodę kołkową i ław drutowy. Obie metody dają trwałe efekty i są bardziej odporne na wiatr czy opady niż metody sypania wapnem bądź kopania rowków.

Stan zero pochłania średnio 11,7% nakładów finansowych w całkowitych kosztach budowy. 

3. Logistyka budowy oraz wykonawcy

Willa Miejska w Krakowie Nowoczesne domy od WIZJA Nowoczesny
WIZJA

Willa Miejska w Krakowie

WIZJA

Bardzo ważnym etapem budowy domu po uzyskaniu pozwolenia na budowę jest również wykonanie przyłączy, w tym zamówienie projektów, zgłoszenie budowy, odbiór oraz geodezyjny pomiar powykonawczy. Cóż to takiego? Otóż jest to zespół czynności technicznych, takich jak procedury pomiarowe, obliczeniowe czy kartograficzne. Tego typu pomiary należą do grupy pomiarów bezpośrednich, które należy wykonać będąc bezpośrednio w kontakcie z przedmiotem pomiaru. Wykonawcy, których będziemy potrzebować podczas trwania pierwszego etapu budowy domu to: geodeta, architekt, geotechnik, projektanci przyłączy oraz wykonawcy przyłączy. Bardzo ważnych elementem jest również podjęcie decyzji o sposobie i miejscu zaopatrywania budowy, kupowania materiałów czy wynajmu odpowiedniego sprzętu. To wszystkie problemy z jakimi musimy się zmierzyć w pierwszym etapie budowy domu, zanim przystąpimy do etapu drugiego. 

Projektanci z krakowskiego studia architektonicznego Wizja, potrafią każde marzenie klienta o wyśnionym domu, przeobrazić w rzeczywistość i spełnić nasze najbardziej srogie pragnienia. 

4. Roboty ziemne

Nowoczesne domy od DREER2 Nowoczesny

Kolejnymi pracami jakie musimy wykonać w drugim etapie budowy domu są roboty ziemne, które przygotowują grunt pod budowę fundamentów oraz ewentualnego podpiwniczenia. Najważniejsze, aby wykonać obrys fundamentów na podstawie punktów orientacyjnych wyznaczonych przez zatrudnionego geodetę. Następnie wykonuje się wykopy na głębokość, która została ustalona w projekcie budowlanym. Miejmy na uwadze to, że budynki podpiwniczane wymagają większych nakładów finansowych. Jakie to są koszta? Szacuje się, ze chęć posiadania piwnicy w swoim wymarzonym domu może wynieść nawet 30% kosztów budynku. Niestety wykopy, izolowanie ścian podziemnych oraz drenaż odwadniający są to kosztowne zabiegi, na które trzeba mieć przygotowane spore nakłady pieniężne. 

5. Stan surowy otwarty

W trzecim etapie budowy domu zaczynają być widoczne mury naszego domu. Spokojnie po zrobieniu fundamentów oraz rozprowadzeniu kanalizacji możemy przystąpić do wymurowania ścian oraz komina. To jeden z ważniejszych etapów budowy. Bardzo ważna jest jakoś użytego materiału, ponieważ wpływa ona na na końcowy efekt naszego budynku, a także jakość zaprawy oraz wykonania. Przystępując do budowania wymarzonego domu nie możemy nadmiernie oszczędzać na ekipie budowlanej, ponieważ w dużej mierze to od niej zależy jakie fundamenty będzie miał nasz dom. 

W tym etapie możemy również wprowadzić niewielkie zmiany dotyczące projektu, jednak każda transformacja musi być zatwierdzona przez konstruktora. Stan surowy średnio to 37,7% udziałów w kosztach całkowitych przeznaczonych na budowę jednak mogą one wzrosnąć nawet do 49,4% całkowitych kosztów. 

6. Więźba i pokrycie dachu

Ostatnią fazą trzeciego etapu budowy domu jest przygotowanie więźby oraz pokrycie dachu. Co to takiego jest więźba? To nic innego jak drewniany szkielet dachu, spotykany najczęściej w domach jednorodzinnych. Rodzaj dachu oraz jego powierzchnia przekładają się na bezpośrednio na jakość więźby. Drewno jakie powinniśmy wybrać do wykonania szkieletu dachu powinno pochodzić z drzew iglastych, ponieważ jest stosunkowo tanie a także posiada odpowiednie parametry mechaniczne. Takie drewno powinno być odpowiednio przesuszone oraz zabezpieczone specjalnym impregnatem przed działaniem czynników atmosferycznych. 

7. Instalacje i suche tynki

Czwarty etap budowy domu to wykonanie instalacji wewnętrznych. Wchodzą w to ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz gazowej. Po ich ułożeniu niezbędne jest sprawdzenie oraz odbiór instalacji. Instalacje elektryczne powinny zostać poddane szczegółowym próbom i pomiarom. Muszą one zapewniać bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Odbiór instalacji gazowej jest możliwy dopiero po wykonaniu próby szczelności, która kończy się sporządzeniem protokołu podpisywanym przez wykonawcę instalacji gazowej oraz właściciela nieruchomości. W instalacji wodnej i ciepłowniczej bada się szczelność poprzez wtłoczenie powietrza o wysokim ciśnieniu, a następnie napełnia się ją wodą. Pomyślna próba tejże instalacji kończy się protokołem bądź wpisaniem wyników do dziennika. Na koniec sprawdzenie instalacji kominowej oraz wentylacyjnej. Procedura kończy się wydaniem specjalnego zaświadczenia o wynikach kontroli.

8. Suche tynki oraz podłoga

Po sprawdzeniu instalacji wewnętrznych możemy przystąpić do wylewania podłóg oraz tynkowania. Dobra wylewka gwarantuje trwałość posadzki, która w przyszłości nie będzie nam pękać. Natomiast odpowiednio dobrane tynki wpływają na mikroklimat panujący w pomieszczeniach. Wyróżniamy trzy rodzaje tynków: gipsowe, wapienne oraz cementowo-wapienne. Każde z nich mają inne właściwości i inaczej sprawdzają się w różnych typach pomieszczeń. 

Po przeprowadzeniu tych wszystkich kontroli oraz wyłożeniu ścian tynkami etap czwarty budowy domu możemy uznać za zakończony.

9. Prace wykończeniowe i montażowe

Do prac montażowych należą m.in. założenie okien oraz drzwi. Najlepiej, aby udało nam się je zakończyć przed rozpoczęciem okresu zimowego. Po zakończeniu tych prac przystępujemy do wykończenia elewacji budynku, która oprócz dobrego prezentowania się ma również zapewnić odpowiednią izolację domu. 

Kolejne prace odbywają się już w środku budynku i związane są z zamontowaniem urządzeń grzewczych np. grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Po tym etapie przychodzi czas na prace wykończeniowe. Zazwyczaj jest to najmilszy etap procesu budowy domu. Tutaj nie obowiązują już żadne zasady, najważniejsze, aby dom spełniał nasze wymogi estetyczne oraz był funkcjonalny. 

10. Zakończenie budowy oraz przeprowadzka

Oczywiście na koniec nie obejdzie się bez papierkowej roboty. Czeka nas powiadomienie powiatowego inspektoratu nadzoru o zakończeniu budowy. Inspektorat ma 21 dni na wyrażenie sprzeciwu. Jeżeli tego nie zrobi możemy oficjalnie przeprowadzić się do naszego domu. 

Czy przebrnęlibyście przez wszystkie etapy budowy domu, aby zamieszkać w swoim wymarzonym domu? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu