Jaki kolor elewacji jest najlepszy dla Twojego domu? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jaki kolor elewacji jest najlepszy dla Twojego domu?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Green Retrofit, Lambourn Road Nowoczesne domy od Granit Architects Nowoczesny
Loading admin actions …

Przygotowaliśmy dla Was temat bardzo ogólny, lecz szalenie ważny! Kolory elewacji domów to wybór jeden na długie dekady, kosztowny, definiujący i w pewien sposób wyrażający gust, smak, styl życia ich mieszkańców. Wszyscy obserwowaliśmy jakie mody na kolory elewacji przechodziły przez przeszłe lata. Epoka modernistyczna kipiała od szarości architektury jednak w pewnym sensie z przymusu, braku technicznej alternatywy, a z czasem rozkwitu kapitalizmu i konsumpcjonizmu pojawiały się coraz to nowe kolory elewacji, od klasycznej bieli, po bardzo modne niegdyś żółcie w każdych odcieniach, brzoskwinie, a nawet bordo. Takie, dość odważne kolory elewacji, możemy jeszcze często dostrzec w nowym budownictwie w Polsce.

Gdy na przełomie wieków przychodził temat remontów i modernizacji oblicza burych elewacji, stare, zniszczone ściany domu obkładano popularnym, białym sidingiem.  Był to sposób na nie tylko przykrycie brzydkiego koloru ścian, ale także na ukrycie niedoskonałości murów, pęknięć, nierówności i tak dalej. Szukając dla Was przykładów domów w różnych barwach, o dziwo trudno nam było znaleźć szalone i zaskakujące rozwiązania w krzykliwych kolorach. We współczesnych, nowoczesnych czasach ludzka świadomość estetyczna ewoluowała i częściej stawiamy na klasyczne kolory elewacji, nie ze względu na brak odwagi, ale z prostej, sprawdzonej przyczyny… ponadczasowości! Dlatego pokazane poniżej kolory elewacji mieszczą się, z pewnymi trafnymi wyjątkami, w palecie barw tradycyjnych i kolorach ziemi, które pasują do otoczenia. Mamy nadzieję, że ta galeria zdjęć pomoże Wam dokonać własnego wyboru na piękne i uniwersalne kolory elewacji Waszych przyszłych domów.

A więcej przykładów elewacji domów zobaczycie w Katalogu Inspiracji Elewacja z kamienia – 9 pięknych domów! Zapraszamy!

Brązowy

Ta propozycja na kolory elewacji domów jest wyjątkowa i odważna, pomimo iż nie jest to krzykliwy kolor. Brązowy dom w pierwszym momencie kojarzy nam się ponuro, jednak nowoczesny brązowy dom wygląda bardzo efektownie, czego dowodem jest powyższy przykład. Brąz jest kolorem ziemi i świetnie pasuje do zielonego, ale nie na elewacji, a w otaczających go, przydomowych roślinach. Do tego dekoracja obejścia alejkami z szarymi kamieniami i mamy dom jak z marzeń! Podoba Wam się?

Beżowy

Laurelhurst Carriage House Nowoczesne domy od PATH Architecture Nowoczesny
PATH Architecture

Laurelhurst Carriage House

PATH Architecture

Oto ulubiony kolor Polaków! Beże i żółcie na elewacji domu to był niegdyś prawdziwy hit. Teraz także są popularne, jednak zauważyliśmy, że im więcej żółtych domów na ulicach tym więcej nietrafionych odcieni. Operując tymi, z pozoru pewnymi i sprawdzonymi kolorami, należy szczególnie uważać, by nie przesadzić. Może lepiej poradzić się specjalisty lub zapytać o paletę barw właścicieli już gotowego, pięknego, żółtego domu?

Wracając do pokazanego powyżej przykładu, widzimy dom w kolorze piasku. To o czym pisaliśmy we wstępie – kolory ziemi to świetny patent na kolory elewacji domów! Dzieje się tak dlatego, że pasują do otoczenia, które niezaprzeczalnie i niezbywalnie tworzy tło dla domu, które powinno współgrać z całością, dzięki czemu potęguje wrażenie piękna samego budynku!

Różowy

Green Retrofit, Lambourn Road Nowoczesne domy od Granit Architects Nowoczesny
Granit Architects

Green Retrofit, Lambourn Road

Granit Architects

Domy nowoczesne mają to do siebie, że przyciągają i usprawiedliwiają awangardę. Tak można określić tę propozycję na kolory elewacji. Komu z nas, na zdanie „różowa elewacja domu”, nie przeszłaby ciarka po plecach? Chyba zdecydowanej większości tak! A jednak jest to dowód na to, że stonowane i zgaszone kolory elewacji w niestandardowych barwach mogą dobrze wyglądać na murach domu. Dom to „wytwór wielkoformatowy”, na którym barwy inaczej oddają nam swoje wrażenie i zazwyczaj lepiej wyglądają. Do tego musimy pamiętać, że oprócz ścian, kolor pojawia się także na dachu, rynnach, oknach i drzwiach. Zestawienie tych wszystkich elementów w jedną, zgraną całość to nie lada wyzwanie! Na tym przykładzie widać pudrowy róż połączony z szarością stolarki okiennej i mankietu podmurówki. Wiemy, że szarość chętnie przyjmie w swe objęcia niemal każdy wyważony kolor, dlatego dom robi świetne wrażenie! Kolory elewacji rządzą się podobnym prawem ilościowym do wnętrz – nie więcej niż trzy, a prawdopodobnie osiągniemy piękny efekt!

Czerwony klinkier

Domy klinkierowe to coraz bardziej popularne wyjście z kłopotu na pomysł na kolory elewacji. Dokładniej rzecz biorąc nawet nie jest to kolor sam w sobie, ale kolor materiału, którym obłożony jest dom. Klinkier występuje w różnych barwach, brązach, szarościach itp. Wybraliśmy akurat ten przykład by pokazać dom cały w czerwieni dachu i elewacji. Przeplatają się tu aż trzy materiały dachówki, drewna i klinkieru, ale w jednym kolorze. Dobry, spójny misz masz!

Klasyczny biały z zaskakującym elementem

Białe domy to klasyczne kolory elewacji, które dają nam ogromną zabawę przy doborze koloru dachu i okien! Jeśli mamy białą bazę możemy dobrać do niej, na przykład piękny, błękitny, nietuzinkowy dach! Albo inspirując się powyższym przykładem kolory elewacji urozmaicić w pewnych ich częściach żywym kolorem! Na przykład wnęki balkonowe lub okienne. Co Wy na to?

Grafitowy

Kolejne kolory elewacji z palety barw ziemi. Cały grafitowy dom z dachem to nasza kolejna inspiracja. Nic się w nim nie wyróżnia, nawet kolory ram okien i drzwi. Tworzy jedną, spójną całość. Współgra pięknie z zielenią otoczenia. Zauważmy jedną, dość zabawną rzecz! Nawet talerz satelity na dachu jest czarny! Ah ci projektanci! Nic nie umknie ich uwadze!

Drewniany dom z mocną barwą

Kolejnym przykładem jest drewniany, nowoczesny dom ze zdecydowaną czerwienią. Kolory elewacji utworzone z naturalnie wyglądających materiałów, takich jak wszystkie odcienie drewna, to także świetny, stu procentowy pomysł! Aby ożywić wygląd domu, zastosowano na pewną jego część, czerwone panele. Nowoczesna konstrukcja i budowa domu, nowoczesny kolor i sielska elewacja. Udało się?

Czarny

Widok z południowego wschodu, elewacja południowo-wschodnia Skandynawskie domy od Magdalena Zawada Skandynawski
Magdalena Zawada

Widok z południowego wschodu, elewacja południowo-wschodnia

Magdalena Zawada

Zaskakujący, prawda? To trendy propozycja na kolory elewacji domów wiejskich, drewnianych, silnie otoczonych naturą. Pomalowane na czarno drewno na wierzchu domu, nie dekoruje jego samego, lecz ma za zadnie podkreślić piękno łona natury, na której się znajduje! Czasami nie chodzi o wystrój domu jako takiego, ale o zgaszenie jego obecności pośród tego gdzie się znajduje. Oto nowe spojrzenie na kolory elewacji domu. Spróbujmy podejść do tego tematu z zupełnie innej strony!

Naturalny

Na koniec chcieliśmy zaprezentować Wam zupełnie naturalny kolor elewacji. Płyty kamienne prawdziwe lub sztuczne to rozwiązanie do domów wiejskich lub na przekór, miejskich, nawiązujących do stylu rustykalnego. Hall Begnarczyk Architects świetnie skomponowali kamień z żelaznymi belkami widocznymi w licu ściany domu. Połączenie nowoczesności i starożytności. Jak sądzicie gdzie znajduje się dom? Na wsi czy w mieście?

Który dom podoba Wam się najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu