homify 360°: ceglany dom w Indiach | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: ceglany dom w Indiach

Alicja Olko Alicja Olko
Egzotyczne domy od iSTUDIO Architecture Egzotyczny
Loading admin actions …

W okolicy Bombaju w Indiach, a dokładniej w mieście Wada, wzniesiono dom o powierzchni prawie 800 metrów kwadratowych, który idealnie wpisuje się w krajobraz okolicy. Fascynująca fasada z cegły została harmonijnie zintegrowana z otaczającą dom naturą, oddając jej wyjątkowy charakter.

Architekci z firmy IStudio Architecture zainspirowani zostali pracami Laurie Bakers i Nari Ghandi. Pierwszy był angielskim architektem, znanym z projektów, stawiających na oszczędność, zarówno kosztów, jak i energii. Jego znakiem rozpoznawczym były budynki tworzone przy niskim nakładzie finansowym, które wciąż charakteryzowały się wysoką jakością. Nari Gandhi to z kolei architekt z Indii, który zasłynął projektami stawiającymi na organiczne kształty i formy budynków.

Zobaczcie architektoniczny efekt, jak osiągnęli nasi Profesjonaliści z IStudio Architecture. Zapraszamy w podróż do Indii!

Widok z zewnątrz

Dom ten został w głównej mierze wykonany z cegieł. Nie tylko kształt fasady jest w tym przypadku wyjątkowy, ale także sama aranżacja materiałów, z których została ona wykonana. Cegły zostały ułożone w taki sposób, że pomiędzy nimi wytworzyły się szczeliny, które wypełniono cementem i zaprawą murarską. Zabieg ten sprawia, że fasada budynku staje się jednocześnie naturalną warstwą izolacyjną i barierą akustyczną. Dodatkowo, dzięki temu wymagane jest użycie mniejszej ilości materiałów budowlanych.

Aby stworzyć fasadę, jak ta na zdjęciu, wszystkie cegły muszą być tej samej wielkości i grubości. Pierwsza i ostatnia ich warstwa układana jest bez przerw. W pionowych szczelinach można dodatkowo wstawić pręty zbrojeniowe, zabezpieczające budynek przed ewentualnym trzęsieniem ziemi.

Poza energooszczędnymi korzyściami, taka fasada posiada także zalety estetyczne. Kable elektryczne, jak i rury kanalizacyjne mogą zostać umieszczone w szczelinach i zakryte zaprawą budowlaną, przez co stają się niewidoczne dla oka.

Wnętrza z naturalnych materiałów

W środku postarano się o to, aby nie zakrywać ceglanych ścian, ale raczej pozostawić je odsłonięte, co w połączeniu licznymi elementami drewnianymi daje naturalistyczny, czarujący klimat.

Na dolnym poziomie znajduje się salon oraz kuchnia. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, architekci postanowili użyć meble, które wbudowano w ściany. Zostały one harmonijnie zintegrowane z ceglanym tłem, tworząc spójną strukturę. Kuchnia znajduje się w tylnej części pomieszczenia, a wydzielona została dzięki turkusowej posadzce.

Dziedziniec

Konceptem, na którym bazuje cały projekt tego domy, jest harmonijne połączenie wszystkich pomieszczeń w jedną spójną całość. Centralnym punktem, który stanowi łącznik pomiędzy pokojami, jest dziedziniec. Stąd dostać się można na wyższe poziomy, przy pomocy fantazyjnie zaprojektowanych schodów.

Na tym zdjęciu dokładnie widać organiczny rozwój struktury tego budynku, od parteru, aż po najwyższe poziomy. Dostrzegamy także silne powiązanie z naturą, zwłaszcza, jeżeli chodzi o dobór materiałów. Dzięki organicznym kształtom wydaje nam się, że ściany budynku mają dodatkową głębię, z każdej perspektywy jawiąc się w innej formie.

Klimatyzacja pomieszczeń

Perforowane ściany, czyli te z otworami, zapewniają swobodny dostęp i przepływ powietrza. Co więcej, ich zastosowanie powoduje, że do wnętrza światło wpada w taki sposób, który powoduje powstawanie ciekawych i fantazyjnych cieni. Projekt tej ściany wzoruje się na pracach Laurie Bakera, który również znany był z tego, że stosował tego typu zabieg architektoniczny.

W całym budynku wykorzystuje się system pasywnego chłodzenia i wentylacji, co zdecydowanie poprawia jakość powietrza w środku budynku. Wielkość otworów różni się od siebie, zapewniając wizualną różnorodność.

Taras

Taras na najwyższym poziomie zapewnia widok na otaczający dom teren, dzięki umieszczeniu w jego ścianach łukowatych otworów, pełniących funkcję okien. Zadaszenie z drewna i cegieł osłania powierzchnię tarasu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a artystycznie zaaranżowane kolumny przyciągają wzrok.

Dom z cegieł jest wyjątkowym przykładem współczesnej architektury rodem z Indii, gdyż łączy w sobie nowoczesną funkcjonalność z tradycyjnymi elementami konstrukcji i dekoracji. Co jest także bardzo wyjątkowe w tym projekcie, to użycie materiałów, które wytworzone zostały lokalnie. Cegły, które wykorzystano, zdobyto od lokalnych producentów, co znacznie obniżyło koszty budowy tego domu.

Podoba Wam się dom z cegieł w Indiach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu