Balustrady w 10 niezwykłych odsłonach! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Balustrady w 10 niezwykłych odsłonach!

Aśka Warchał Aśka Warchał
od Siller Treppen/Stairs/Scale Nowoczesny
Loading admin actions …

Balustrady to element wystroju wnętrz, o który raczej nie znajduje się na naszej liście życzeń w naszych marzeniach o idealnej rezydencji. Kiedy jednak przychodzi do realizacji naszych wizji, okazuje się, że balustrady są niezwykle istotne. To często pierwsza dekoracja nowego wnętrza, gotowa wraz ze schodami – elementem strukturalnym, czekająca na nas w jeszcze pustym domu, ociekającym potencjałem. Dlatego też wybór balustrady powinien być przemyślany, zwłaszcza jeśli zatrudniliśmy architekta lecz wystrojem chcemy już zająć się sami. Jest nad czym się zastanawiać – na rynku dostępnych jest obecnie wiele wspaniałych modeli!

Oczywiście balustrady nie są jedynie dekoracją, spełniają arcyważne funkcje. Są naszym oparciem, w razie wypadku nie pozwalają nam spaść ze schodów z wysoka… Cenią je sobie zwłaszcza rodzice małych dzieci. Nowoczesne schody bez balustrady, zwłaszcza ażurowe schody wspornikowe, mogą prezentować się fantastycznie, jednak szybko stracą swój urok, jeśli co chwilę będziemy musieli odwracać się i zmartwieni sprawdzać, czy nasz syn lub córka nie próbują rozpocząć niebezpiecznej wspinaczki! Balustrady nie muszą być jednak przykrą koniecznością. Jak już wspominaliśmy to także dekoracja. Może ona nawet nadać charakter całemu wnętrzu, o czym zaraz się przekonamy…

Pora sprawdzić, jakie balustrady proponują nam profesjonaliści homify. Tym razem rozpoczynamy nasz przegląd nieco inaczej: od nowoczesności, przez tradycję, aż po klasykę! Czy znajdziemy tutaj inspiracje na balustrady do naszego domu ze snów? Przekonajmy się…

Balustrady z pleksi i klasyczne schody

Pleksi, plexiglas, szkło organiczne, szkło akrylowe… Słyszeliście te określenia lecz nigdy nie wiedzieliście do końca o co chodzi? Pleksi to tworzywo sztuczne, którego głównym składnikiem jest polimer. Ze względu na jego przeźroczystość wykorzystuje się je w charakterze tańszego i bezpieczniejszego substytutu szkła. Nie zbije się, chociaż niestety łatwo zarysuje. Dlatego też używane jest raczej do tworzenia pionowych, nie poziomowych płaszczyzn. Niewątpliwa zaleta pleksi to łatwość obróbki, tworzywo ma bowiem właściwości termoplastyczne. Jak wspaniale można je giąć pokazuje powyższa realizacja, kto by pomyślał, że balustrady z pleksi sprawdzają się w zestawieniu z klasycznymi schodami? Na szczęście mamy profesjonalistów homify, którzy za nas przetestują każdy szalony pomysł!

Błysk metalu balustrady

dom w makowie mazowieckim Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od PIKSTUDIO Nowoczesny
PIKSTUDIO

dom w makowie mazowieckim

PIKSTUDIO

Przenosimy się do domu w Makowie Mazowieckim w aranżacji Pikstudio, aby zadać sobie pytanie czy taki rząd metalowych wzmocnień nazwać można balustradą? Naszym zdaniem tak! Nowoczesna architektura wnętrz redefiniuje wygląd balustrady – proces ten będzie zachodził ciągle, jednak charakter elementu pozostaje taki sam. Ma on chronić nasze kroki na schodach i pięknie się prezentować. W Makowie oba te warunki zostały spełnione. Lśniące dekoracyjne prostopadłościany cytują formę podstawy stopni w oryginalnej grze z geometrią.

Potęga koloru

Niebieskie żelbetonowe schody wspornikowe otrzymały do towarzystwa metalową, pomarańczową balustradę. We wstępie wspominaliśmy już, że ten typ schodów, oczywiście nie tylko w kolorze niebieskim, szczególnie kusi do porzucenia balustrady. Powyższy przykład przekonuje jednak, że warto się nad tym dwa razy zastanowić! Balustrady mogą być absolutnie oryginalne, tworzyć nowoczesne formy, wręcz zachwycać… My jesteśmy oczarowani! Do tej feerii barw wspaniale pasuje betonowa podłoga i szare ściany.

Siatka rybacka

Czy tymczasowe balustrady są możliwe? Tak! Nasi architekci z Japonii mają na to stylowy sposób. Nowoczesna żelazne balustrady pokryto w powyższym domu siatką, przypominającą tę rybacką lub też z bramki piłkarskiej. Oczywiście takie rozwiązanie sprawdziłoby się w domach z małymi dziećmi, tutaj jednak ażurowa konstrukcja schodów nie spełnia wymogów bezpieczeństwa troskliwych rodziców. Balustrady z siatki są jakkolwiek gratką dla miłośników designu. Delikatna faktura siatki, jej pewna nieprzewidywalność i jasny kolor stanowią wspaniałe dopełnienie surowego wnętrza, wprowadzając pewną frywolność.

Niematerialny metal balustrady

Loft w Łodzi Industrialny korytarz, przedpokój i schody od OIKOI Industrialny
OIKOI

Loft w Łodzi

OIKOI

Architekci wnętrz z Oikoi zrealizowali w Łodzi wspaniały minimalistyczny loft, gdzie w dialogu z czernią zdecydowanie dominuje biel. Białe są ściany, sufit, schody, balustrady… Mamy oczywiście na myśli tutaj rząd metalowych prętów podtrzymujący konstrukcję jednobiegowych schodów dywanowych. Wyglądają one niczym spływające z sufitu liny. Pozwalają na zachowanie poczucia przestronności, nie ograniczają wizualnie przestrzeni. Zwróćmy uwagę na ich sprytne mocowanie na sklepieniu. Metalowa konstrukcja opiera się u podstaw łuków, stałą ingerencję w wiekowy budynek udało się ograniczyć do niezbędnego minimum.

Alternatywa dla balustrady

Nowoczesne schody często zamyka się w ścianach ze szkła lub pleksi. Dzięki transparentnym materiałom osiąga się efekt absolutnej lekkości, który jednocześnie pozwala na zachowanie całkowitego bezpieczeństwa. W powyższym projekcie piękne metalowe schody osłonięto właśnie w ten sposób, patrzymy na absolutnie na na wskroś współczesną klatkę schodową. Na homify nie raz powtórzyliśmy, że w każdej realizacji ważna jest jej spójność. Dlatego też nie dziwi nas, że nasi architekci zdecydowali się na szklane balustrady w pozostałych częściach domu. Efekt mówi sam za siebie!

Potęga detalu

Schody wspornikowe na tle tapicerowanej ściany od KAISER Schody Sp. z o.o. Nowoczesny
KAISER Schody Sp. z o.o.

Schody wspornikowe na tle tapicerowanej ściany

KAISER Schody Sp. z o.o.

To zdjęcie postanowiliśmy ująć w naszym zestawieniu, ponieważ pokazuje, że nawet najbardziej nowoczesne czy minimalistyczne balustrady powinny być wykonywane z absolutną dbałością o szczegóły. Drewniana poręcz jest idealnie wyprofilowana, wieńczy precyzyjnie przycięte szklane płaszczyzny. Patrzymy na fragment balustrady partnerującej pięknym schodom wspornikowe od Kaiser Schody. Tapicerowana ściana oswaja współczesny design, podkreślając naturalne ciepło drewna.

Gięte drewno

Kute żelazo może przyjąć naprawdę fantazyjne formy, a w połączeniu z giętym drewnem tworzy po prostu wspaniałe balustrady! Przypominają nam one o estetycznych propozycjach Secesji. Balustrady z kutego żelaza i giętego drewna upodobają sobie zatem zwłaszcza miłośnicy organicznych form, śniących o fantazyjnej przyrodzie. Poręcz powyższej balustrady przypomina nam wijący się bluszcz, który postanowił wziąć w posiadanie kolumnę budynku. Patrzymy na efekt pracy Art Design Studio Projektowe Kinga Śliwa. Do drewnianych schodów oraz imponującej balustrady dobrano piękne, stylowe witraże. Nawet akwarium na rybki jest w tym luksusowym wnętrzu przyozdobione kutym żelazem!

Piękno kutego żelaza

Jeśli mieszkamy w mieście, w którymś momencie naszego życia musiały zachwycić nas balustrady z kutego żelaza w jednej ze starych kamienic. Zwłaszcza przedwojenne projekty po prostu zachwycają, jednak obecnie wiele firm proponuje balustrady w starym stylu, a zatem – nic straconego! Do kutego żelaza wspaniale pasuje praktyczna drewniana poręcz, dużo milsza w dotyku niż zimny metal. Dodajmy kamienne schody i mamy przed sobą klatkę schodową, będącą ucieleśnieniem elegancji!

Labirynt balustrady

Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od homify Klasyczny Drewno O efekcie drewna

Na koniec pozostawiamy Was z tym intrygującym widokiem balustrady z niecodziennej perspektywy. Chodząc po schodach patrzymy przeważnie pod nogi – i słusznie! Jednak od czasu do czasu warto zmienić punkt widzenia. Tutaj białe drewniane balustrady stworzyły bowiem fascynujący labirynt…

Balustrady schodów wybrane, czas zadecydować, jak urządzimy nasz balkon i taras. Koniecznie sprawdźcie nasze propozycje w Katalogu Inspiracji Balustrady balkonowe na każdy balkon!

Które balustrady najlepiej pasowałyby do Waszego wnętrza?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu