Dom, dla którego warto mieszkać na wsi!

Aśka Warchał Aśka Warchał
- French Country Style・フレンチカントリースタイル No.01 -, 株式会社アートカフェ 株式会社アートカフェ Wiejskie domy Brązowy
Loading admin actions …

My fascynujemy się ogrodami Zen, budujemy pagody, wprowadzamy do wnętrz orientalne parawany… A w Azji? Tam to Europa jest egzotyką! Projekt, który chcemy Wam zaprezentować, wydaje się znajomy i swojski, a jednocześnie jest w nim coś zaskakującego, coś intrygującego… Nie mogło być inaczej, stoimy bowiem przed japońską interpretacją europejskiej wiejskiej chaty. Istnieje w ogóle coś takiego jak europejska wiejska chata? Teraz możemy się poczuć jak nasi przyjaciele ze Wschodu, kiedy słyszą o stylu azjatyckim! Ciekawie jest jednak spojrzeć na siebie (i na naszą tradycyjną architekturę) okiem osoby z zewnątrz. 

Co w wiejskiej chacie najbardziej zwróciło uwagę architektów? Co wydało im się najciekawsze? Oraz najważniejsze: czy możemy się od nich czegoś nauczyć? Przekonajmy się…

Powiew Europy

Przed nami interesująca konstrukcja, która chce wyglądać jak dwa budynki na raz! Właściwy korpus domu ma jasnobeżową fasadę. Jego dwuspadowy dach cytuje niższy moduł, tyle, że tutaj nie znalazło się miejsce na lukarnie. Miejsce spotkania tych dachów musi wewnątrz wyglądać ciekawie! Niedługo się o tym przekonamy… Dlaczego architekt zdecydował się na tę jakby dobudówkę? Oczywiście by nadać swojemu dziełu rys historyczny, miało ono sprawiać wrażenie, że rozrosło się z czasem.

Marzenie o wsi

Ach, ta baśniowa Europa… Pod oknami dobudówki fantazyjne drewniane stojaki podpierają donice z kolorowymi kwiatami. Fasadę pokryto deskami, a okna przyozdobiono okiennicami z ciemniejszego drewna. Ciekawe, czy spełniają tutaj swoją oryginalną funkcję ochrony przed zimnem i wzrokiem ciekawskich, czy też są jedynie interesującą dekoracją…

Sami marzycie o pięknych okiennicach? Koniecznie sprawdźcie ten Katalog Inspiracji: Okiennice w XXI wieku!

Mnogość materiałów i niespodzianka

Czas wejść do środka… Do głównego wejścia kieruje nas ścieżka wyłożona grubymi deskami z lakierowanego na ciemno drewna. Z niej przechodzimy na betonowe obejście, które, jak nazwa wskazuje, otacza cały dom, i dalej na kamienne stopnie. Zauważyliście coś zaskakującego? Nie ma drzwi! Pierwsze wejście znajduje się pod łukiem, ukształtowanym w sposób, mający przywodzić na myśl grotę. Dopiero kiedy skręcimy w prawo odnajdziemy właściwe drzwi do domu.

Jak w saloonie

Korytarze naszego domu wypełnione są intrygującymi elementami. Ten sam typ drewna pomalowanego tym samym lakierem co okiennice został użyty do konstrukcji szafek i interesujących wahadłowych drzwi. Czy nie przypominają Wam one saloonu z filmów o Dzikim Zachodzie? Powyższe zdjęcie wykonano w przedpokoju. Aby podkreślić granicę pomiędzy wnętrzem a światem zewnętrznym zdecydowano się tutaj na obniżenie poziomu podłogi.

Stylowa przestrzeń centralna

Centralną przestrzeń budynku stanowi otwarta kuchnia z salonem i klatką schodową. Chociaż i tutaj panuje styl rustykalny, jesteśmy zaskoczeni różnicą stylów pomiędzy fasadą bliższą stylowi wiejskiemu, a tym pomieszczeniem, które wręcz nazwać moglibyśmy klasycznym. Ciemne drewno mebli oraz wykończeń wspaniale kontrastuje z bielą ścian oraz z jasną podłogą. Naprawdę wysmakowane wnętrze!

Piękne sufity

Wchodzimy schodami na piętro i znajdujemy się w miejscu, gdzie główny korpus, a konkretnie jego lukarnia, spotyka dobudówkę. Widzimy ją na lewo, w głębi. Teraz staje się jasne, jak wąską w rzeczywistości przestrzeń ona zajmuje. A jednak wszyscy dobrze wiemy – w każdym domu te kilka dodatkowym metrów jest na wagę złota! Zwróćmy jeszcze uwagę na piękne drewniane sufity. Rządy jasnych desek przerywane są przez ciemne belki stropowe, nawiązujące do jeszcze ciemniejszej podłogi. Prawdziwa feeria drewna.

Fasada od ogrodu

Czas poznać fasadę od ogrodu, która prezentuje się zaskakująco nowocześnie i zaskakująco azjatycko. Dwuspadowy dach opiera się na odsłoniętej drewnianej konstrukcji, której centralną częścią jest balkon z ciekawą balustradą złożoną z rzędu równolegle ustawionych desek. Nie ma tutaj śladu po okiennicach, właściwie nie ma żadnej dekoracji. Duże przeszklenia parteru otwierają się na praktyczny taras i dalej na ogród.

Pokój z widokiem

Stajemy na balkonie i aż zapiera nam dech w piersiach! Widok na pobliski sad, a dalej na wzgórza ze skrytymi w chmurach szczytami jest po prostu wspaniały. A wszystko to zamknięte w stylowej ramie z pięknego drewna! To idealne miejsce także do spędzenia samotnego wieczoru na świeżym powietrzu, mała lampka umożliwi zanurzenie się w lekturze. Czego chcieć więcej?

Co najbardziej Was zaskoczyło w tej japońskiej interpretacji europejskiej wiejskiej chaty?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu